Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #4


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #4

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

"NAJPIERW STRZELAJ, POTEM ZWIEDZAJ" komedia/akcja,

reż. Martin McDonagh, (2008 r.) 

Romantyczne, pełne uroku średniowieczne uliczki Brugii to doskonała sceneria na film… gangsterski! W końcu, kto powiedział, że Brugia zarezerwowana jest tylko dla zakochanych? To właśnie do tego belgijskiego miasteczka trafia para płatnych morderców (Collin Farrel i Brendan Gleeson). Komediodramat został doceniony przez międzynarodową krytykę. Uhonorowano go Złotym Globem za najlepszą rolę męską. Film był nominowany także do Oscara.

   

   

Brugia, urokliwe belgijskie miasteczko kojarzy się przede wszystkim z pięknymi kanałami rzecznymi starego miasta i średniowiecznym klimatem. Znajdziemy tu wiele zabytków, obrazy Prymitywistów flamandzkich (termin stosowany w historii sztuki na określenie malarstwa przedrenesansowego i wczesnorenesansowego XV i początku XVI wieku) oraz muzea sztuki. Miasto może pochwalić się także najlepiej zachowaną starówką średniowieczną w Europie.

Zobaczcie, jak tam pięknie!

Tutejsi artyści wprowadzili do świata farby olejne, a rękodzielnicy – specyficzną technikę koronkarską zwaną koronką brugijską. Tak zwana „Flamandzka Wenecja” to miasto wielkich artystów: Hansa Memlinga, Jana van Eycka, Pietera Pourbusa czy Jana Provoosta.

Skupmy się na jednym z dzieł Jana van Eycka "Portret małżonków Arnolfinich". Wiecie co oznaczają pomarańcze znajdujące się na obrazie oraz czego symbolem jest pies?

Dowiecie się tego oglądając filmik. Wystarczy kliknąć!

Jedyna z niewielu rzeźb Michała Anioła, która opuściła Włochy jeszcze za życia genialnego artysty znajduje się właśnie w Brugii!

„Madonna z Dzieciątkiem” to dzieło o ciekawej historii!

   

Przekonajcie się sami klikając w link.

 

AMELIA” dramat, komedia romantyczna, reż. Jean-Pierre Jeunet, (2001)

Pewnie macie postanowienia, które chcielibyście zrealizować w nadchodzącym roku 2021. Dziś mamy dla Was historię o bohaterce filmowej, która pragnie jak najszybciej dorosnąć, usamodzielnić się i nieść ludzkości dobro, ciepło i ukojenie smutków. Życzymy Wam i sobie, byśmy tak jak Amelia w nadchodzącym roku mieli w sobie dziecięcą ciekawość świata oraz pragnienie bycia dobrymi dla innych!

Ten francuski film z 2001 roku jest znany na całym świecie! Jeżeli będziecie w Paryżu to zachęcamy, byście wybrali się w podróż śladami Amelii Poulain.

   

   

Zapraszamy na wycieczkę śladami Amelii - kliknijcie w link.

Wczujcie się w klimat i posłuchajcie niezwykłej ścieżki dźwiękowej, którą skomponował Yann Tiersen:

Wystarczy kliknąć!

Z pewnością czytacie wiele recenzji filmów, jednak chcielibyśmy Wam polecić, coś szczególnego! Naukowe studium o marzycielce i jej problemach egzystencjalnych, które tytułowa bohaterka uświadamia sobie z wielką mocą w chwili, gdy dosięga ją miłość. Stopniowo dokonuje się w niej przemiana, która pozwoli jej cieszyć się szczęściem. Wielość kontekstów, według których można interpretować „Amelię” zadziwia!

Kliknij, żeby przeczytać tekst.

Rady Amelii, które można wcielić w życie od zaraz:

▪️„Gdy palec wskazuje niebo, tylko głupiec patrzy na palec!”

▪️„Lepiej zajmować się bliźnimi niż krasnalem ogrodowym”!

"Je veux d'l'amour, d'la joie, de la bonne humeur" (tłum. Ja chcę miłości, radości, dobrego humoru.) Te słowa śpiewa ZAZ - francuska piosenkarka, która jest wulkanem pozytywnej energii, w utworze "Je Veux"! "Podśpiewujmy sobie to zdanie wszyscy w 2021 roku!

Posłuchajcie ZAZ prosto z historycznej dzielnicy Paryża - Montmartre.

Kliknij żeby posłuchać.

 

HELVETICA – dokument, reż. Gary Hustwit, (2007 r.)

Zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ na nasze życie ma czcionka? To pytanie brzmi dziwnie, prawda? Jednak jak wyglądałyby miasta bez znaków i nagłówków. Czym byłyby bez napisów i czcionek?

W 50 rocznicę stworzenia czcionki o tej samej nazwie (1957 r.), która stała się najpopularniejsza we współczesnym świecie, Gary Hastwitt wyprodukował niezależny pełnometrażowy film o grafice, typografii i kulturze wizualnej. Jego celem było ukazanie piękna i wpływu czcionki na ludzi, świeże spojrzenie na litery otaczające nas w życiu codziennym.

    

Tutaj znajdziecie krótki film przypominający najważniejsze typograficzne pojęcia:

Wystarczy kliknąć!

Jeżeli macie jednak więcej czasu, to odsyłamy Was do bardzo merytorycznego wykładu dotyczącego podstawowych zasad i reguł w typografii:

Kliknij!