Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Fimowy flirt ze sztuką #7


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #7

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

UZDROWISKO. ARCHITEKTURA ZAWODZIA. – dokument, reż. Ewa Trzcionka (2017)

Film opowiada o zaprojektowanym przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka kompleksie uzdrowiskowym. Zrealizowany w latach 60. zespół budynków do dziś uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce, a charakterystyczne domy w kształcie piramid stały się symbolem niewielkiego Ustronia.

   

Kto by pomyślał, że w 1960 roku nastąpi przełomowe wydarzenie nie tylko dla Ustronia, ale i dla całych Beskidów! W tym roku Wojewódzka Rada Narodowa w Katowicach podjęła decyzję o tym, że Ustroń stanie się jednym z najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Ta decyzja niesie pozytywne skutki po dziś dzień!

 Więcej o tej historii przeczytacie w "Dzienniku Zachodnim" - kliknij


Piramidy w Ustroniu stanowią, także odpowiedź na pytanie, czy architektura może koegzystować z otaczającą ją naturą. Więcej o architekturze projektowanej w zgodzie z naturą możecie przeczytać tutaj:


Więcej o architekturze projektowanej zgodnie z naturą tutaj - wystarczy kliknąć.

 

„VINCI”, komedia kryminalna, reż. Juliusz Machulski, (2004)


Po kilku latach odsiadki za kradzież z włamaniem Cuma (Robert Więckiewicz) wychodzi z więzienia ze względu na zły stan zdrowia. Jego wyjście zaaranżował paser, który zleca mu kradzież obrazu Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem".

   

„Dama z gronostajem” przedstawia Cecylię Gallerani, młodą damę mediolańskiego dworu, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Dzieło namalowane w 1490 r. przez Leonarda da Vinci, jest obiektem podziwu dla wielu miłośników sztuki. Obraz ten jest najcenniejszym Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć o „tej damie” czegoś więcej, to zapraszamy Was na krótki filmik dziennikarza – Radosława Kotarskiego na kanale „Polimaty”:


Kliknij tutaj!

Pewnie, każdy z Was kojarzy dzieła Leonarda da Vinci, ale czy jesteście w stanie powiedzieć coś o nim samym? Przeczytajcie artykuł, a dowiecie się co najmniej 10 rzeczy, których nie wiedzieliście o tym artyście!


Wystarczy kliknąć!

 

„ZEMSTA” komedia/kostiumowy, reż. Andrzej Wajda (2002 r.)


Cześnik Raptusiewicz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem. Tę historię zna chyba, każdy!
Film Andrzeja Wajdy powstał na podstawie komedii Aleksandra Fredry, przeczytaj artykuł, a dowiesz się, kto nazwał twórczość pisarza „komedią temperamentów”:


Żeby się tego dowiedzieć wystarczy kliknąć tutaj!

Zdjęcia do ekranizacji powieści miały miejsce między innymi na Zamku w Ogrodzieńcu. To najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd, a jednocześnie prawdopodobnie jedne z najdostojniejszych ruin w Polsce. 

Kliknij, by przeczytać więcej.

  

  

Nieopodal, znajduje się zrekonstruowany Gród na Górze Birów, który spłonął na początku XIV wieku i nigdy później nie został odbudowany. Była to najprawdopodobniej strażnica wojskowa, chroniąca granic Królestwa Polskiego od strony czeskiego wówczas Śląska. Przenieście się do osady słowiańskiej z VIII wieku!
 

Kliknij!