Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #10


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #10

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„VICKY, CRISTINA, BARCELONA”,

komedia obyczajowa, reż. Woody Allen, (2008)

Dwie młode Amerykanki, Vicky i Cristina, przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Obie dają się wciągnąć w romantyczną i seksualną przygodę z poznanym tam Juanem Antonio.To fabuła lekkiego, romantycznego filmu, w którym widzimy wspaniałe ujęcia Barcelony i jej głównych atrakcji. W pierwszych scenach Vicky i Cristina robią zdjęcia fasadzie i wewnątrz budowli La Sagrada Familia, która uznawana jest za arcydzieło modernistycznego architekta Antoniego Gaudiego. 

 Więcej o katedrze dowiecie się tutaj!

To bez wątpienia najważniejsze dzieło życia artysty. Projektując kościół, Antonio Gaudi czerpał inspirację ze świata przyrody, która miała przypominać jeden, ogromny organizm. Każdy z elementów bazyliki różni się od innych i był rzeźbiony osobno, zgodnie z zasadą, że w przyrodzie nie ma dwóch jednakowych rzeczy.

  

Główna część kościoła (Fasada Narodzenia, złożona z trzech portali: Wiary, Nadziei i Miłości) ukończona była jeszcze za życia artysty. Od ponad 20 lat w budowie jest natomiast Fasada Pasji, którą tworzą smutne figury wyrażające bolesne tajemnice różańca. Nad kościołem wznosi się osiem z dwunastu zaplanowanych iglic, symbolizujących dwunastu apostołów i mierzących ponad 100 metrów wysokości.

Antonio Gaudi w swojej twórczości często odnosił się do gotyku. Jego znakiem rozpoznawczym było użycie łuków, płynnych zawiłych deseni i organicznych form. Do charakterystycznych cech jego stylu należą:

  • brak kątów prostych,
  •  użycie zadziwiających kształtów, pośród których nie znajdziemy kwadratów ani prostokątów.

  

  

Wybierzcie się na wirtualny spacer śladami jego architektury:

 Wybierzcie się na spacer śladami jego architektury. Wystarczy kliknąć!

Więcej tutaj, kliknij!

 

 

 

„CASINO ROYALE”

sensacyjny, reż. Martin Campbell, (2006)

Po otrzymaniu statusu agenta 007James Bond dostaje pierwsze ważne zadanie, w którym pomóc ma mu piękna Vesper Lynd. Jego przeciwnikiem jest bankier terrorystów Le Chiffre.

Karlowe Wary większości z nas kojarzą się z górskim uzdrowiskiem w Czechach. Znajduje się tutaj aż 79 gorących źródeł. Wiecie, że to właśnie tam kręcono sceny do Jamesa Bonda?

  

Więcej dowiecie się tutaj:

Wystarczy kliknąć!

Nazwa miasta sięga aż połowy XIV wieku, kiedy król Karol IV zdecydował się założyć tutaj osadę zwaną Gorące Łaźnie koło Łokci. Karlowe Wary to nazwa nadana później na jego cześć. W XVI wieku wydano pierwszą książkę opisującą zdrowotne właściwości tutejszych gorących źródeł. Dziś to małe ale czarujące miasteczko ma się świetnie. Rozwija się jako sanatorium i miejscowość wypoczynkowa.

  

 

Zapraszamy na krótki spacer!

Dla nas istotna jest przede wszystkim jedna lokacja: Grandhotel Pupp, czyli neobarokowy budynek powstały w latach 1896 – 1907, który był słynny zanim zagrał Hotel Splendide w Czarnogórze. Hotel ten jest powiązany z kinematografią za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, który rok w rok już od 1946 r. odbywa się w tym czeskim mieście. Grandhotel Pupp gości wtedy sławy światowego kina! W tym czasie do miasta zjeżdża się europejska śmietanka artystyczna przemysłu filmowego, a najlepsze filmy wyróżniane są prestiżową i uznaną na całym świecie nagrodą lub wyróżnieniami. 

Zobaczcie, z jakim rozmachem jest organizowane to wydarzenie.

 

„ZIMNA WOJNA”,

melodramat, reż. Paweł Pawlikowski, (2018)

Historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być razem oraz jednocześnie żyć bez siebie. W tle wydarzenia zimnej wojny lat 50. w Polsce, Berlinie, Jugosławii, a także Paryżu. Czarno-biały nastrój filmu oczarował cały świat. Był nominowany do Oscara w trzech kategoriach: "najlepszy film nieanglojęzyczny", "najlepszy reżyser" i "najlepsze zdjęcia". Więcej o „Zimnej wojnie” możecie przeczytać tutaj:

Wystarczy kliknąć!

Przewodnim motywem muzycznym w filmie stają się mazowszańskie „Dwa serduszka” wykonywane przez Joannę Kulig w aranżacji Marcina Maseckiego. Przy tej okazji warto zapoznać się z twórczością zespół „Mazowsze”, który należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar "Mazowsza" szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w jego dorobku znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich. Jerzy Waldorff, wybitny krytyk muzyczny, nazwał „Mazowsze” perłą w koronie Rzeczypospolitej. To stwierdzenie najpełniej oddaje rangę i wartość „Mazowsza”, który od już od ponad 70 lat porywa publiczność na całym świecie, pełniąc zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury.

  

Posłuchajcie utworu w wykonaniu zespołu.

W filmie zobaczymy też lubelski akcent - Cerkiew św. Paraskewy w Kniaziach. Piękne zdjęcia w jej ruinach, spinające opowiadaną historię klamrą, kręcono na Roztoczu. Murowana cerkiew powstała w latach 1798–1806. W środku znajdował się namalowany we włoskim stylu ikonostas z XVIII w. z obrazem Jezusa Chrystusa oraz ołtarze. W 1916 Kazimierz Lubecki z matką Pauliną przywiózł z Rzymu relikwie św. Paraskewy i umieścił je w tym miejscu. Cerkiew została uszkodzona podczas II wojny światowej w 1941 i spalona w 1944 roku.