Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Wehikuł kulturalny #1


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

Wyprawą w czasie i przestrzeni chcemy uczcić 25-LECIE MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY w Skoczowie jako instytucji, która oficjalnie w 1995 roku (sic!) pojawiła się na mapie ogólnopolskich instytucji kultury i działa od tego momentu nieprzerwanie (choć na przestrzeni ćwierćwiecza pod dwoma nazwami) i z pełnym zaangażowaniem, promując wszelkie przejawy kultury wśród mieszkańców gminy Skoczów, jak również gości przyjeżdżających do nas z pobliskich miejscowości, a także kontynuując tradycje wcześniejszych skoczowskich instytucji kultury, powstałych niekoniecznie w ramach miejskich struktur.

 

| WEHIKUŁ KULTURALNY STACJONUJE DZIŚ W LATACH 1995 - 1996 | ????

????Kamień węgielny… z niespodzianką. ????

Uchwałą Rady Miasta Skoczowa z dnia 19 grudnia 1995 r.nr XV/192/1995 na okres od 01.01.1996 r. - 31.12.1996 r. utworzono Miejski Dom Kultury. Zatem na początku dawano nam rok...

  

MDK został bowiem powołany na czas określony – tylko jednego roku… Mimo wszystko pełnia szczęścia i ludzie kultury w działaniu! Pierwsze imprezy w planie, scenariusze gotowe, artyści zaproszeni, ale…

???????????? Powołanie, działanie i… tylko jedno pytanie: GDZIE?

Nasze początki nie były zatem łatwe ! 19 grudnia 1995 r. uroczyście utworzono MDK, ale… jak tu działać bez siedziby ??? Ludzie kultury się nie poddają i działają! Umową najmu pomiędzy ówczesnym Zarządem Miasta Skoczów a Teksid Poland S.A. Odlewnia w Skoczowie, 1 LUTEGO 1996 roku wynajęto budynek na ul. Ciężarowej 49 w Skoczowie na cele działalności statutowej dla MDK. Od tego dnia kulturalne działania odbywały się więc w legendarnym ODLEWNIKU. TEN DZIEŃ UWAŻAMY też za POCZĄTEK naszej działalności!!! Spółka Teksid wynajęła nam budynek i przekazała w bezpłatne użytkowanie jego wyposażenie! ????????❕❕❕

 

????????????Po kilku miesiącach… sukcesów! Uchwałą nr XXVI/280/96 Rada Miasta Skoczowa 8 listopada 1996 r. zmieniła zapis w pierwotnej uchwale o utworzeniu MDK na zapis z mocą obowiązującą wstecz, czyli od 01.01.1996 r. Tym razem na czas nieokreślony! ????????????❕❗️

 

***

 

| WEHIKUŁ KULTURALNY???? | ZAPARKOWAŁ DZIŚ W „ODLEWNIKU”

– w naszej pierwszej siedzibie po oficjalnym powołaniu Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie. Jest rok 1996. ????✔️

???? 6 MARCA - inauguracja działań kulturalnych ówczesnego MDK! Na scenie znakomici artyści ORKIESTRY SALONOWEJ PROFESORA HILAREGO DROZDA i oczywiście sam MAESTRO!

Niezapomniane chwile zapisane w pamięci i na kartach naszej kroniki ???? w postaci zdjęć i dedykacji złożonej przez samego MISTRZA!

???? 22 MARCA – prawdziwa perełka na scenie „Odlewnika” – występ zespołu EASY RIDER w składzie: Andrzej Wodziński (gitara, wokal), Jarosław Wodziński (perkusja) i Jacek Gazda (gitara basowa)!

???? 13 KWIETNIA – KONCERT WIOSENNY, czyli wspólny występ KAPELI GÓRALSKIEJ „WAŁASI” z Istebnej i legendy muzyki organowej – JÓZEFA SKRZEKA! ???? Zespół wystąpił w składzie: Barbara Waszut, Zbigniew Wałach, Maciej Rosenberg, Jan Kaczmarzyk i Andrzej Małyjurek!

 

***

 

???????? "Przygoda, przygoda - każdej chwili szkoda!!!" ????????‍♂️???????? Słowa tej wakacyjnej piosenki mogłyby śmiało nam towarzyszyć podczas wypraw | WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????| po czasie i przestrzeni wydarzeń z dawnych lat - a konkretnie ostatnich 25 LAT naszej działalności! ????????????????????

Zachęcamy do wspólnej zabawy! Można się oczywiście zabrać w tę podróż razem z nami!????????????

???? Ponownie rok 1996 - przeniesiemy się z centrum miasta za Wisłę, a mówiąc po skoczowsku: „na Zobawę”, gdzie od czwartku 13 czerwca trwają XXIX DNI SKOCZOWA!

???? Ekipa świeżo powołanego Miejskiego Domu Kultury organizuje obchody święta miasta po raz pierwszy! Jak poradzą sobie z tym trudnym zadaniem..?????????

???? Poniżej przypominamy program obchodów ????????????????⚽️????????⛹️‍♂️????‍♀️????‍♂️????‍♂️???????? i zamieszczamy kilka pamiątkowych zdjęć ????

    

 

***

 

A może by tak odwiedzić lata 90-te XX wieku?

Moc wolności, nowości i możliwości ????????????! Decyzja zapadła!

Pędzimy | WEHIKUŁEM KULTURALNYM | ???? na koniec właśnie tej bogatej muzycznie dekady ????????????!

Dowiemy się, kto występował wówczas w Skoczowie i jaki ślad swoim występem zostawił w kronikach Miejskiego Domu Kultury✒️!

???????????? 22.02.1997 – dokładnie 24 LATA TEMU w sali "Pod Pegazem" w Skoczowie odbył się koncert legendarnej już wówczas grupy DŻEM! Zespół zagrał w składzie: Paweł Berger (instrumenty klawiszowe), Adam Otręba (gitary), Beno Otręba (gitary basowe), Jerzy Styczyński (gitary), Zbigniew Szczerbiński (perkusja) i Jacek Dewódzki (wokal).

W naszych kronikach znalazły się pamiątkowe zdjęcia z koncertu, dedykacja od zespołu wraz z autografami muzyków oraz krótka informacja prasowa, zapowiadająca koncert!

???????????? 8.11.1997 – W szczytnym celu – NA RZECZ POWODZIAN! Miejski Dom Kultury zorganizował koncert, z którego całkowity dochód przeznaczył na pomoc osobom poszkodowanym przez żywioł!

W akcji wzięli udział między innymi: twórca festiwalu RAWA BLUES - IRENEUSZ DUDEK, skoczowski zespół „BEAT” oraz czeska grupa „HAZAH”!

 

???????????? 28.02.1998 – koncert legendarnej formacji rockowo-metalowej – CLOSTERKELLER! Pamiątkowy wpis w kronice MDK złożyła nie tylko charyzmatyczna liderka grupy ANJA ORTHODOX, ale również pozostali członkowie zespołu!

???????????? czerwiec 1998 – do Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie przyjeżdża ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY! Wydarzenie odnotowały lokalne media oraz nasze archiwa, w których znaleźć można autograf Piotra Ożerskiego (ówczesnego gitarzysty) z życzeniami od całego zespołu dla organizatorów! ????????

 

***

 

Zapachniało wiosną, jest cieplej i wkrótce zrobi się zielono! ???????????????????? Chyba każdemu z nas przyda się trochę ruchu ????! RUSZAJMY ZATEM! Będzie w czym wybierać: rower, piłka, taniec, podnoszenie ciężarów, a nawet siłowanie się na rękę ! ???? Wiadomo, że nasz | WEHIKUŁ KULTURALNY | ???? może poruszać się swobodnie w kilku wymiarach jednocześnie, więc dzisiaj przemierzymy aż TRZY LATA za jednym razem!

Wszystko po to, żeby na ich przykładzie pokazać, że działalność kulturalną taką, jak: wieczory poezji, wystawy, zajęcia artystyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, seanse filmowe i spektakle teatralne zasilały również wydarzenia o charakterze sportowym????

Od chwili powołania obecnego MCK w Skoczowie, czyli od 1996 roku, pracownicy domu kultury zajmowali się także organizacją lub współorganizacją niektórych wydarzeń sportowych w mieście. Wachlarz dyscyplin, w których można było wziąć udział przy okazji różnych imprez był imponujący! Odwiedzając początek pierwszej dekady XXI wieku pokażemy niektóre z nich. Oczywiście organizacja form aktywności fizycznej towarzyszyła naszej pracy na przestrzeni całego ćwierćwiecza. Jednak faktem jest, że były okresy, kiedy wydarzeń, w których dominowała sportowa rywalizacja, czy też ruch na świeżym powietrzu, było więcej, a były też lata, w których przewagę stanowiły działania stricte kulturalne!

???? Lipiec 2000 r. – sportowe WAKACJE W MIEJSKIM DOMU KULTURY W SKOCZOWIE ????⚽️????

???? Wrzesień 2000 r. – X SKOCZOWSKI RAJD SAMOCHODOWY! ????

???? Czerwiec 2001 r. – II MISTRZOSTWA SKOCZOWA W RZUCIE BERETEM! ????????????????

- RAJD ROWEROWY! ????‍♂️????????‍♀️

???? Październik 2001 r. – I MISTRZOSTWA SKOCZOWA W

WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC! ????️‍♀️????

- I TURNIEJ BREAKDANCE W SKOCZOWIE!

???? Styczeń 2002 r. – ZAWODY NARACIARSKO-SKIBOBOWE O PUCHAR KAPLICÓWKI! ????‍♂️????????⛷

???? Kwiecień 2002 r. – ZAWODY W SIŁOWANIU SIĘ NA RĘKĘ! ????????

???? Październik 2002 r. – II MISTRZOSTWA SKOCZOWA

W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC! ????️‍♂️????

 

Życzymy miłych wspomnień!