Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Wehikuł kulturalny #2


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

Wyprawą w czasie i przestrzeni chcemy uczcić 25-LECIE MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY w Skoczowie jako instytucji, która oficjalnie w 1995 roku (sic!) pojawiła się na mapie ogólnopolskich instytucji kultury i działa od tego momentu nieprzerwanie (choć na przestrzeni ćwierćwiecza pod dwoma nazwami) i z pełnym zaangażowaniem, promując wszelkie przejawy kultury wśród mieszkańców gminy Skoczów, jak również gości przyjeżdżających do nas z pobliskich miejscowości, a także kontynuując tradycje wcześniejszych skoczowskich instytucji kultury, powstałych niekoniecznie w ramach miejskich struktur.

 

| WEHIKUŁ KUTURALNY ???? | zatrzymał się na moment w roku 2001! Nie lada to okazja, żeby poznać kulisy obchodów 1️⃣1️⃣0️⃣ rocznicy urodzin GUSTAWA MORCINKA!

O tym, jakie atrakcje organizatorzy zaplanowali, aby uczcić pamięć o pisarzu możemy przekonać się między innymi dzięki prasowym relacjom z obchodów, zdjęciom oraz innym - zachowanym w naszych kronikach ???? - pamiątkom!????

A poniżej kilka z nich:

???? PROGRAM OBCHODÓW, a w nim między innymi mowa

o zaplanowanych konkursach, zabawach, występach artystycznych, kiermaszu książek, prezentacji szkół morcinkowskich, a nawet… kąpieli w Krytej Pływalni „Delfin”! ????‍♂️????

WZMIANKA W GAZECIE WYBORCZEJ z 19 września 2001 roku:

„SESJA MORCINKOWSKA… w Skoczowie i Karwinie odbędą się spotkania okolicznościowe związane z obchodami 110. rocznicy urodzin Gustawa Morcinka. Impreza potrwa dwa dni. Na piątek organizatorzy przewidzieli zwiedzanie Karwiny i Skoczowa, wędrówkę „Morcinkowskim szlakiem”, festyn szkół morcinkowskich. Natomiast w sobotę odbędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona pisarzowi. Wykłady i prelekcje będą wygłaszane w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie przy ul. Targowej 26 od godz. 10. Na zakończenie w Muzeum im. G. Morcinka zostanie otwarta wystawa okolicznościowa.”!

???? ARTYKUŁ zamieszczony w DZIENNIKU ZACHODNIM 21 września 2001 roku, autorstwa pani DANUTY CZAUS na temat obchodów 110. rocznicy urodzin pisarza!

???? RELACJA Z OBCHODÓW W GAZECIE SKOCZOWSKIEJ wraz z galerią zdjęć!

???? ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W OBCHODACH z narysowanym w 1936 roku przez Pawła Stellera wizerunkiem pisarza!

 

***

 

| WEHIKUŁ KULTURALNY | ???????? okazał się pojazdem wszechstronnym! Nie tylko zabiera nas w podróż do przeszłości po konkretnych datach, miejscach, wydarzeniach, ale również przełomowych ciekawostkach, które niegdyś odnotowaliśmy na kartach naszych kronik, a niewielu już o nich pamięta! ????

Dzisiejsza wycieczka do początków XXI wieku przybliży nam wyjątkowy DEBIUT ARTYSTYCZNY!????Dodamy tylko, że od dnia debiutu – nasz młody artysta nadal występuje i koncertuje!

O kogo chodzi? ????

Poniżej postaramy się przypomnieć jego pierwsze – niesamowite – kroki na scenach polskiej rozrywki!

???? W 2002 roku przypadała 25. rocznica śmierci Elvisa Presleya, legendarnego króla rock and rolla. Z tej okazji Korneliusz Pacuda i Maria Szablewska ogłosili konkurs na polskiego sobowtóra amerykańskiej gwiazdy. Przesłuchania eliminacyjne odbyły się w Dąbrowie Górniczej – Szymon dowiedział się o nich za sprawą Heleny Wajdy z Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie…

???? Do Dąbrowy Górniczej Szymon Wyrembak wysłał swą płytę demo. Spodobał się jurorom i otrzymał zaproszenie.

???? W Dąbrowie Górniczej uzdolniony skoczowianin wystąpił w marynarce z wypożyczalni oraz spodniach znalezionych na strychu. Mimo to otrzymał przepustkę do MRĄGOWA!

???? STRÓJ, w którym w Mrągowie zobaczyła Szymka cała Polska, specjalnie na tę okazję uszyła babcia Jadwiga Wyrembak!

???? PRZYPOMNIJMY TE WSPANIAŁE CHWILE ZWYCIĘSTWA ????

 

***

 

Stylowe kaszkiety, marynarki w kratę, pstrokate kamizelki i kolorowe koszule! Przed nami uśmiechnięci panowie z gitarami ????akordeonami i nieodzownym bandżo????! Czy to podwórko na warszawskiej Pradze? W podróżach naszym | WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | wszystko jest możliwe... Ale nie zawędrowaliśmy aż tak daleko! Jesteśmy w Skoczowie w latach 90-tych XX i początku XXI wieku, kiedy to co roku odbywał się w mieście Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych!

Charakterystyczne brzmienie mandoliny, akordeonu i bandżo oraz wesołe treści piosenek – często zabarwionych stołeczną, ale i śląską gwarą – przyciągały tłumy skoczowian! Kapele przyjeżdżały z różnych stron Polski, więc nierzadko dało się również słyszeć muzyczne akcenty cygańskie

i żydowskie. Impreza cieszyła się wśród mieszkańców ogromnym zainteresowaniem i sprawiała słuchaczom wiele radości! ???? ????

???? Muzyków można było usłyszeć na scenie, na ulicach Skoczowa, a nawet w miejskich restauracjach – między innymi w obecnej „Szarej Renecie”, „Nowej”, „Karecie” oraz w kawiarniach!

???? Kapele podwórkowe przez ponad 10 lat przyjeżdżały do Skoczowa z całej Polski, jak również z Czech, Węgier i Słowacji.

???? Organizatorem cyklicznej imprezy był Urząd Miejski w Skoczowie, Miejski Dom Kultury, Rada Osiedlowa za Wisłą i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

???? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z występów kapel podwórkowych w Skoczowie!

 

***

 

W kwietniu tego roku minie 2️⃣0️⃣ lat odkąd do Skoczowa po raz drugi zawitała wspaniała kobieta, aktorka, królowa ???? świata teatru i filmu! Hanka Bielicka ????????– artystka zawsze uśmiechnięta i roztaczająca aurę szczęśliwości wokół siebie! Wszystko za sprawą niesamowitego poczucia humoru, autentycznej umiejętności dzielenia się radością życia i daru opowiadania wesołych anegdotek! ????

Pierwszą wzmiankę o tym, że aktorka odwiedziła Skoczów ponad pół wieku temu znajdujemy w kronice dawnego Miejskiego Domu Kultury „Tryton" w Skoczowie. Druga wizyta datowana jest dokładnie na 28 kwietnia 2001 roku i odnotowana została w kronice obecnego Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie! Oba pobyty udokumentowane zostały dedykacjami zawierającymi pozdrowienia dla skoczowian!

W ramach naszego cyklu wspomnieniowych podróży naszym | WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | zachęcamy do obejrzenia ???? obu dedykacji oraz przypominamy sylwetkę artystyczną Hanki Bielickiej!

???? Hanka Bielicka (1915-2006) - Królowa estrady i kabaretu, znakomita aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się w czasie I wojny światowej na obecnej Ukrainie. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza. Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w jednym z teatrów w Wilnie, występując później w Białymstoku, a od 1949 roku w warszawskim Teatrze Współczesnym. Aktorką kabaretową stała się od 1954 roku, wiążąc się na blisko 40 lat z Teatrem Syrena w Warszawie. Występowała m.in. w kabaretach: "Szpak", "U Lopka", "U Kierdziołka", a także w "Podwieczorku przy mikrofonie". Sławę przyniosła jej jednak postać gadatliwej i pewnej siebie Dziuni Pietrusińskiej. Zagrała także w ponad 20 filmach, m.in. w "Zakazanych piosenkach" Buczkowskiego, "Celulozie" Rybkowskiego, "Wojnie domowej" Hena, "Panu Wołodyjowskim" Hoffmana, a także wielu serialach. Mówiono o niej: najsympatyczniejsza gaduła polskiej sceny.

 

***

 

Podróżując | WEHIKUŁEM KULTURALNYM |???? pozostajemy w atmosferze świątecznej i przypominamy tradycję organizowania konkursów związanych z tematyką wielkanocną! Dzisiaj przedstawiamy niektóre z nich! ????????????

???????????? W marcu 2002 roku Miejski Dom Kultury w Skoczowie ogłosił świąteczny konkurs plastyczny na najładniejszą PALMĘ

i NAJCIEKAWSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ!

Kartki świąteczne zostały wykonane różnymi technikami. Były więc malowane farbami, rysowane kredkami a nawet tworzone w formie wycinanek. Dzieci wykonały też rekordowo dużą palmę – mierzącą aż 2.5 metra! 25 marca odbyło się ogłoszenie wyników. Z tej okazji w naszych kronikach pojawił się pamiątkowy artykuł z Głosu Ziemi Cieszyńskiej i zdjęcie zwycięzców.

???????????? W marcu 2003 roku Miejski Dom Kultury w Skoczowie zorganizował kolejną edycję konkursu dla dzieci szkół i przedszkoli gminy Skoczów na „Świąteczną Kartkę Wielkanocną”! Do 11 kwietnia nadesłano 200 ciekawych i starannie wykonanych prac. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kronikach pojawiły się relacje prasowe i zdjęcia artystycznie wykonanych kartek.

???????????? Od wielu lat organizowanie wielkanocnych konkursów plastycznych jest w Miejskim Centrum Kultury „Integrator” tradycją! Od 2013 roku wydarzenie to posiada skrystalizowaną i jednolitą formułę konkursu pod nazwą POPISZ SIĘ… PISANKĄ! ????????????

 

***

Życzymy miłych wspomnień!