Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #20


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #20

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„OGNIEM I MIECZEM”

historyczny, przygodowy, reż. Jerzy Hoffman (1999)

Film jest adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza. Ukazuje wydarzenia z XVII wieku, kiedy na Kresach Wschodnich zbliża się wojna pomiędzy Rzeczpospolitą a Kozakami.

Dziś przeniesiemy się do Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku, gdzie realizowana była scena przysięgi księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Kaplica ta jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki w Europie. O jej wartości świadczą bizantyńsko-ruskie malowidła z początku XV wieku. Polichromia pokrywająca niemal całą powierzchnię sklepień i ścian została ufundowana przez króla Władysława Jagiełłę.

    

Więcej dowiecie się tutaj!

Jeżeli będziecie mieli okazję zatrzymać się w Lublinie chociaż na dwa dni, to skorzystajcie ze wskazówek do zwiedzania miasta:

Kliknijcie!

Teraz przeniesiemy się w rejony Krakowa. Zamek na wzgórzu, piękne stawy i historia sięgająca XIV wieku. To malownicze miejsce w Małopolsce zafascynowało filmowców. Mowa o renesansowej rezydencji w Pieskowej Skale, położonej w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, 30 km od Krakowa. Jej główną atrakcją jest stojący na wzgórzu zamek, którego historia sięga XIV wieku.

  

Wewnętrzny dziedziniec zamku otoczony arkadami był jednym z miejsc pokazanych w filmie "Ogniem i mieczem". To właśnie tam Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski) spotyka Michała Wołodyjowskiego (Zbigniew Zamachowski) i uwalnia Bohuna (Aleksander Domogarow) w końcowej scenie filmu.Obecnie mieści się tu muzeum, które można zwiedzać przez cały rok.

  

Tutaj kliknijcie, by dowiedzieć się więcej!

 

„CARTE BLANCHE”

reż. Jacek Lusiński, dramat obyczajowy, (2015)

Film inspirowany prawdziwą, poruszającą historią nauczyciela z Lublina, który przez lata ukrywał przed światem swój największy sekret. W roli głównej Andrzej Chyra – trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni.

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem problemy zdrowotne, aby doprowadzić do matury swoją klasę. Film zdobył Grand Prix jury na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. W ciepło przyjętym przez dziennikarzy filmie jest pokazany Lublin. Na ekranie mogliśmy podziwiać nie tylko Stare Miasto, Zamek Lubelski, ale też trolejbusy, z których słynie miasto.

Jeżeli chcecie, dowiedzieć się więcej o tym mieście to kliknijcie tutaj:

Kliknijcie!

Lubelskie Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Zachwyca nie tylko miejscowych, ale przede wszystkim polskich i zagranicznych turystów, którzy coraz tłumniej przybywają do Lublina.

   

Będąc w Lublinie, warto odwiedzić Galerię Malarstwa Polskiego znajdującą się na zamku. Prezentuje ona najcenniejsze zbiory sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa XIX i początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na płótna Jana Matejki (“Unia lubelska” i “Przyjęcie Żydów do Polski”), Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego czy Olgi Boznańskiej. Szczególnie urokliwe są słynne “Nasturcje” Stanisława Wyspiańskiego. Więcej o tym artyście dowiecie się tutaj:

Wystarczy kliknąć!

Tutaj macie przepis jak zwiedzić Lublin w 48h:

Kliknijcie!

 

„WATAHA”

polski serial kryminalno-dreszczowo-sensacyjny, 2014

Akcja serialu dzieje się w Bieszczadach, które skrywają wiele mrocznych tajemnic… Z kilkunastu filmów i seriali, jakie kręcono w Bieszczadach, to prawdopodobnie „Wataha” dała największy impuls do rozwoju turystyki filmowej na Podkarpaciu.

Tutaj zebrano lokalizacje, w których kręcono serial:

Wystarczy kliknąć!

3. sezon „Watahy” był realizowany w wielu miejscach. W tej serii ekipa filmowa podróżowała po całych Bieszczadach. Od zachodniej części – Łupkowa, Polańczyka, Zalewu Solińskiego – po najwyższe szczyty gór. W serialu pojawią się Ustrzyki Dolne i Górne oraz Lesko.

Historia Leska bardzo mocno związana jest z Żydami, którzy na tych terenach mieszkali od blisko tysiąca lat, zanim jeszcze o samej miejscowości zaczynano wspominać w oficjalnych kronikach. W dzisiejszych czasach oczywiście społeczność Żydów w Lesku jest nie większa, niż w innych częściach kraju, ale pamiątki ich kultury pozostają.

  

Jeszcze przed II wojną światową w Lesku prężnie funkcjonowała Gmina żydowska. Głównym miejscem kultu wyznawców judaizmu była tutaj wzniesiona przed 1725 rokiem synagoga. Po wojnie w 1957 roku runął dach synagogi, tym samym doprowadzając obiekt do zupełnej ruiny. W latach 60-tych władze lokalne podjęły decyzję o odbudowie obiektu. Po przeprowadzeniu licznych remontów, utworzono w nim galerię sztuki, w której swoje prace prezentują twórcy z regionu. Stylistyka budynku nawiązuje do stylu barokowego. Obecnie synagoga jest podzielona na salę główną i przybudówki. Bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym elewacji zewnętrznej jest 10 tablic, ze spisanymi przykazaniami Dekalogu.

Znajduje się tu jedna z najstarszych nekropolii żydowskich w Europie, a najstarsza zachowana macewa - charakterystyczny nagrobek żydowski - powstał tu w 1548 oku. Na cmentarzu swoją powierzchnią obejmującym 3 hektary, znaleźć można w granicach 2000 nagrobków .

Więcej o Lesku usłyszycie tutaj:

Kliknijcie!

 

 

W województwie podkarpackim natkniesz się też na wiele pięknych, drewnianych cerkwi greckokatolickich. Dziś większość z nich funkcjonuje jako kościoły katolickie. Jeśli chcesz znaleźć je wszystkie, wejdź na stronę internetową Podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Jesteś w Bieszczadach, a stąd tak blisko do Sanoka…

Oprócz zwiedzania miasta i zamku warto zarezerwować sobie co najmniej pół dnia na Skansen Budownictwa Ludowego. Znajdziesz tam chałupy i świątynie, których nie miałbyś szans zobaczyć już w ich naturalnym krajobrazie.

  

 

Tutaj znajduje się, aż 25 miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Bieszczadach:

Wystarczy kliknąć!

Wzruszają Was romantyczne historie? Zaglądnijcie tutaj:

Więcej tutaj!