Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #26


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

Oglądającym filmy Disneya może wydawać się, że zamek z licznymi strzelistymi wieżyczkami z czołówki jest tylko wytworem wyobraźni grafika. Nic bardziej mylnego! Bajkowy zamek istnieje naprawdę, można go odnaleźć w Niemczech, w miejscowości Neuschwanstein.

Tutaj dowiecie się więcej!

Zamek Neuschwanstein jest jednym z najbardziej malowniczo położonych pałaców w całej Europie. XIX-wieczna budowla znajduje się na wzgórzu, w otoczeniu imponujących szczytów Alp Bawarskich. Za jego budowę odpowiada bawarski król Ludwik II Wittelsbach. Był on zafascynowany światem legend oraz literackich bohaterów i ich legendarnych dokonań.

 

Tutaj dowiecie się więcej o samym Ludwiku II:

Kliknij!

Nazwa Neuschwanstein oznacza w wolnym tłumaczeniu Nowy Kamienny Łabędź (lub Nowy Kamień Łabędzi) i pojawiła się dopiero po śmierci władcy w 1886 roku. Wystrój pałacu jest bajkowy! Ściany pokryte są freskami odwołującymi się do twórczości Ryszarda Wagnera, a także do popularnych średniowiecznych motywów i legend.

Zobaczcie sami:

Wystarczy kliknąć!

 

"NEON"

dokumentalny, reż. Eric Bednarski, (2014)

 

Film „Neon” to historia o warszawskich neonach, od czasów przedwojennych do współczesnych. Przedstawiono w nim ich historyczno-polityczny kontekst w czasach socjalizmu, a także ich los po '89. roku.

Film do obejrzenia w całości, dostępny tutaj:

Wystarczy kliknąć!

  

  

Reżyser w losach neonów widzi odzwierciedlenie mentalnych przemian. Podkreśla, że po 123 latach zaborów stały się one światełkiem nadziei i symbolem odzyskiwanego blasku, częścią historii Warszawy. Stanowiły symbol miasta, które odradza się do życia po wojennych tragediach. Z czasem pełniły funkcję punktów, dzięki którym łatwiej było orientować się na mapie miasta. Razem z nastaniem stanu wojennego, wszystkie warszawskie neony wygaszono, stały się „ofiarami” politycznych decyzji.

Eric Bednarski przedstawia ich historię, a także zaprasza widzów do Muzeum Neonów w praskim Soho oraz do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie zgromadzono projekty neonów.

My polecamy Wam wycieczkę do Wrocławia, gdzie na ulicy Ruskiej, znajdziecie galerię Neonów.

Zobaczcie sami!

 

„CARAVAGGIO”

biograficzny, dramat reż. Derek Jarman, (1986)

 

Film Dereka Jarmana uchodzi za jeden z najlepszych filmów poświęconych życiu włoskiego malarza. Filmowe kadry wzorowane są na obrazach artysty. To sprawia, że „Caravaggio” jest pozycją obowiązkową dla fanów sztuki!

 

 

Caravaggio (1571-1610), jeden z najbardziej znanych i najważniejszych malarzy barokowych w historii. Jego wczesna twórczość to głównie martwa natura. Caravaggio w realistyczny sposób ujmował także tematy mitologiczne. Charakteryzowała go wielka szczegółowość. Malarz skupiał się na takich detalach, że dziś naukowcy są w stanie rozpoznać nawet choroby roślin, które malował! W dojrzałym okresie zwrócił się ku malarstwu religijnemu. Postaci świętych miały plebejskie rysy twarzy. Budziło to powszechne oburzenie. Malarz jednak nigdy nie poprawiał swoich dzieł. Jego życie było niezwykle burzliwe i awanturnicze.

Czym się wsławił, jakim był człowiekiem, na czym polega fenomen jego malarstwa?

Dowiecie się tutaj!

Czy dzieło „może krzyczeć” z żalu i rozpaczy?

Zobaczcie sami:

Zobaczcie sami!

Tu, możecie zobaczyć więcej dzieł malarza:

Kliknijcie!

Wybierzcie się do Rzymu śladami Caravaggia! 

Wystarczy kliknąć!