BIP

Wystawa fotografii Iwony Wilczek POLKA


Wystawa fotograficznych portretów dokumentalnych współczesnej kobiety.

Wystawa czynna: 3 października - 10 listopada 2018

galeria ARTadres, Rynek 18

Finisaż wystawy w ramach skoczowskich obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Polka

 

100 lat temu, od momentu odzyskania niepodległości, kobiety jednoczyły się, by wspólnie walczyć o lepsze warunki pracy, równość obywatelską, możliwość decydowania o swoim życiu, zdrowiu i ciele, a także o prawo do lepszej edukacji. Polska liczy ponad 38 milionów mieszkańców, z czego 52% to kobiety (GUS, sierpień 2018). Jaka jest Polka w roku 2018? Nie ma jednej odpowiedzi! Każda jest inna, każda jest wyjątkowa, każda jest niepowtarzalna! Tę różnorodność pokazują moje zdjęcia. Już po dwóch pierwszych portretach, wiedziałam, że ile Polek, tyle historii, tyle niesamowitych opowieści. Bo każda Polka – matKA, babKA, fryzjerKA, nauczycielKA, lekarKA, pielęgniarKA, fotografKA jest inna, każda ma swoją piękną, smutną, zwyczajną lub niesamowitą historię życia, ale jest w tym coś pewnego i niezaprzeczalnego – każda z nas jest wyjątkowa!

Chcąc uczcić tę ważną datę, odwołując się do symbolicznej rocznicy stulecia wywalczenia przez kobiety praw wyborczych, chciałabym zaprezentować cykl (nie)zwykłych kobiecych portretów.

 

O autorce

 

Iwona Wilczek ur. w 1987 roku w Strzelcach Opolskich, mieszka i pracuje w Bielsku-Białej. Absolwentka fotografii w Collegium da Vinci w Poznaniu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Opolskim oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej. Obecnie doktorantka na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Fotografia jest dla niej medium artystycznym, w którym wykorzystuje przestrzenie wyobraźni, eksperyment z kolorem i formą. Realizuje indywidualne projekty dokumentalne, w których głównym bohaterem jest człowiek i tradycja. Zafascynowana folklorem.