ZESPÓŁ "ABSOLWENT"

 

Zespół Kameralny "Absolwent" jest chórem, w skład którego wchodzą absolwenci Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, będący przed laty śpiewakami Akademickiego Chóru "Harmonia". Działalność rozpoczął w grudniu 1997 r. w Skoczowie, gdzie aktualnie ma swoją siedzibę. Chórzystów, na co dzień mieszkających i pracujących w różnych miastach południowej Polski, łączy wspólna pasja jaką jest muzyka i śpiew.

Oprócz niej zespół posiada także dobre przygotowanie warsztatowe pozwalające na uprawianie praktycznie wszystkich rodzajów muzyki chóralnej.
Potwierdza to repertuar zespołu, w którym znaleźć można kompozycje z okresu od średniowiecza do współczesności. Chór wykonuje utwory a cappella, formy wokalno-instrumentalne, a także stylizacje ludowe - głównie narodów słowiańskich. Pomimo krótkiego stażu zespół może pochwalić się wieloma sukcesami jeszcze z czasów kiedy to śpiewacy "Absolwenta" tworzyli chór "Harmonia". Należą do nich liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych. Dzisiaj chór stara się nawiązywać do tamtych czasów i ma już tego efekty. Oprócz wielu udanych koncertów, w maju 1999 roku został laureatem głównej nagrody im. Henryka Karlińskiego w swojej kategorii w XXX Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat". Jest to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w kraju.

W styczniu 2000 r., "Absolwent" został dwukrotnie uznany za najlepszy chór kameralny: w VI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie oraz w ramach IX Tyskich Wieczorów Kolędowych. Ma również na swym koncie płytę z kolędami, W planach zespołu jest dalsza działalność koncertowa, udział w konkursach i festiwalach chóralnych, a także praca nad materiałem do kolejnej płyty.

Halina Goniewicz-Urbaś dyrygent zespołu jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończyła w klasie chóralistyki u prof. Danuty Uhl. Swoje kolejne stopnie doskonalenia artystycznego realizowała w Akademiach Muzycznych w Poznaniu i Warszawie. Przez kilkanaście lat była dyrygentem Akademickiego Chóru "Harmonia" i jednocześnie autorem jego sukcesów. Obecnie jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Pedagogiki Muzycznej Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i równocześnie Dyrygentem kilku chórów.

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.