BIP

12. FESTIWAL FILMÓW PRZEWROTNYCH


Miejskie Centrum Kultury w Skoczowie zaprasza na Festiwal Filmów Przewrotnych, który odbędzie się 27, 28, 29 września w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.

FESTIWAL FILMÓW PRZEWROTNYCH
Teatr Elektryczny
Skoczów

 

 

Każdego roku Festiwal Filmów Przewrotnych cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Biorą w nim udział zarówno mieszkańcy Skoczowa, jak i miejscowości ościennych. Repertuar przeglądu filmowego jest różnorodny i utrzymany na wysokim poziomie artystycznym, co niewątpliwie wpływa na liczbę osób odwiedzających w tym czasie skoczowskie kino.
W tym roku formule festiwalu nadal towarzyszy szeroko rozumiane pojęcie „przewrotności” w świecie filmu. Jednak została ona wzbogacona o dodatkowe zagadnienia kulturowe – między innymi rozważania o roli biografii jako materii twórczej, związkach sceny muzycznej i filmu, roli dokumentu i relacji w filmie itd. Jednym słowem – podczas tegorocznej edycji w repertuarze znajdą coś dla siebie zarówno koneserzy kina „przewrotnego”, czyli ambitnego,  trudnego, kontrowersyjnego, wymykającego się definicjom i klasyfikacjom gatunkowym, jak i zwolennicy łączenia filmu z muzycznym światem nietuzinkowych biografii znanych i lubianych zespołów i wokalistów!
Jako organizatorzy jesteśmy przekonani, że tegoroczna edycja FFP będzie rewelacyjną okazją nie tylko do rozważań o „przewrotności” kina, ale również do przypomnienia kultowych hitów kinowych i ponownego spotkania się z takimi sławami muzyki jak Lady Gaga, którą zobaczymy w filmie pt. „Narodziny gwiazdy”, Amy Winehouse, której historię poznamy oglądając film pt. „Amy”, czy zobaczenia na dużym ekranie legendarnej grupy Queen w filmie pt. „Bohamian Rhapsody”.
Każda edycja Festiwalu jest też okazją do rozmów o roli przeglądów filmowych dla danej społeczności i wagi ich organizowania. Dlatego też podczas uroczystego otwarcia widzowie będą mieli okazję spotkać się z dyrektor Przeglądu Filmowego „Kino na granicy” – Jolantą Dygoś, która opowie o kulisach organizacji tak dużych przedsięwzięć filmowych, jakim jest niewątpliwie festiwal organizowany po obu stronach Olzy.  

Atutem trzydniowego spotkania  z filmami i muzyką w Skoczowie jest niewątpliwie przystępna cena karnetów! Podczas trzech dni uczty kinowej zobaczymy aż siedem filmów, jak również koncert na żywo! Szczegóły znajdą Państwo na plakacie.
 

ZAPRASZAMY!

 

PROGRAM XII edycji Festiwalu Filmów Przewrotnych
Teatr Elektryczny w Skoczowie,
27–29.09.2019 r.

 


PIĄTEK – 27.09.19: OTWARCIE FESTIWALU
16.00 – Rozmowa z Jolantą Dygoś – dyrektorką Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”
17.00 – projekcja filmu: "PARASITE" – napisy, reż. Joon-ho Bong, dramat, Korea Pd., 2019, 131 min. (zastąpił film "NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI”, którego premiera została w ostatniej chwili wstrzymana przez producenta)
18.45 – przerwa na kawę
19.00 – projekcja filmu: "LATO” – napisy, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, biograficzny, dramat, muzyczny,  Francja, Rosja, 2018, 126 min.


SOBOTA – 28.09.19
17.00 – koncert "ALLSKAPONES”, Republika Czeska
18.30 – przerwa na kawę
19.00 – PRZEWROTNIE, czyli o co chodzi….? – projekcja czarnej komedii omyłek braci Coen z 1998 roku O DUŻYM LEBOWSKIM, 117 min.
21.00 – przerwa na kawę
21.15 – PRZEWROTNIE, czyli o co chodzi?  – "odlotowi cyrkowcy" MONTY PYTHONA szukają SENSU ŻYCIA – napisy, 1983, 107 min.


NIEDZIELA – 29.09.19
15.00 – projekcja filmu: "AMY" – napisy, reż. Asif Kapadia, biograficzny, dokumentalny, muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2015, 127 min.17.15 – przerwa na kawę
17.30 – projekcja filmu: "BOHEMIAN RHAPSODY" – napisy, reż. Bryan Singer, biograficzny, dramat muzyczny, USA, Wielka Brytania, 2018, 134 min.
19.45 – przerwa na kawę
20.00 – projekcja filmu: "NARODZINY GWIAZDY" – napisy, reż. Bradley Cooper, dramat, muzyczny, USA, 2018,  135 min.

 

 

 Galeria: