Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #5


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #5

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„W KOPENHADZE” melodramat/przygodowy, reż. Mark Roso, (2014 r.)

Kopenhaskie krajobrazy są niesamowite! Po obejrzeniu tego filmu nabierzecie ochoty na natychmiastowe wskoczenie na rower, by wyruszyć nim w miasto! Może zainspirujecie się historią bohaterów filmu, sięgniecie do rodzinnych albumów, by podążać śladami Waszych przodków? Kopenhaga to miasto rowerów i Christiana Andersena. Chociaż autor baśni o Królowej Śniegu nie urodził się w stolicy Danii, to mieszkał w niej przez wiele lat i dziś możemy zorganizować wycieczkę do Kopenhagi śladami słynnego bajkopisarza!

   

Dajcie namówić się na spacer - wystarczy kliknąć!

Wiecie, że Dania od wielu lat zajmuje miejsce na podium najszczęśliwszego kraju świata! Przeczytajcie o hygge, a przekonacie się, dlaczego świat jest zafascynowany tym krajem.

   

Więcej o hygge znajdziecie tutaj - wystarczy kliknąć.

Dania to także design. Poznajcie projektantów, którzy zdefiniowali styl skandynawski, który od lat nie wychodzi z mody!

Poznaj projektantów, którzy stworzyli duński design!    

To tutaj powstały najpopularniejsze klocki na świecie – lego. Kliknijcie w link, a zapoznacie się z historią i zadziwiającymi faktami na ich temat!
Kliknij, by poznać historię lego.

 

„DZWONNIK Z NOTRE DAME”, animacja, reż. Gary Trousdale, Kirk Wise, (1996)

Film animowany wytwórni Walta Disneya, nawiązuje do powieści Wiktora Hugo „Dzwonnik z Notre Dame”. Akcja ma miejsce w Katedrze Notre Dame w Paryżu. Co roku prawie 12 milionów turystów staje w zachwycie przed tą imponującą bryłą, co czyni z niej najczęściej odwiedzany zabytek we Francji! Budowa świątyni rozpoczęła się w XII wieku i trwała blisko 200 lat. Katedrę Marii Panny w Paryżu zdobią dwie masywne wieże. Koronkowa rozeta w kształcie kwadratu symbolizuje wieczność, a otaczające ją koło doczesność. Do katedry wiodą trzy portale misternie zdobione scenami biblijnymi dla niepiśmiennego ludu. Powyżej umieszczono posągi 28 królów. W środku budowli znajduje się wiele witraży i aż 29 kapliczek.

Kliknij po więcej informacji.

    

   

Tuż po dzwonniku i dwóch charakterystycznych wieżach najbardziej kojarzonym elementem Kaplicy są gargulce. Żeby zobaczyć te rzeźby z bliska, trzeba wspiąć się po 387 schodkach! Zazwyczaj nazywano je "rzygaczami", bo służyły jako odpływ dla ścieków i wody. Najsłynniejszym z gargulców jest podpierający głowę Le Stryge, uznawany za boską ochronę dla katedry. W filmie Gargulce: Victor i Hugo, noszą swoje imiona na cześć Victora Hugo.

    

Najcenniejszym skarbem jaki znajduje się w Notre Dame jest Korona Cierniowa Jezusa, która została sprowadzona do Paryża w 1233 roku przez Ludwika IX. Ta bezcenna relikwia religijna była bliska zniszczenia przez ogień podczas pożaru w 2019 roku. Na szczęście uratował ją ksiądz – kapelan strażaków - Jean-Marc Fournier, który został okrzyknięty bohaterem!
Więcej o pożarze i planach odbudowy katedry na kanale Architecture is a good idea:

Cz.1 - kliknij!
 Cz.2 - kliknij!

 

„LISTY DO JULII”, komedia romantyczna, reż. Gary Winick, (2010 r.)


Sophie i Victor wyruszają z tłocznego Nowego Jorku w wakacyjną podróż do słonecznej Italii. Zatrzymują się w Weronie – mieście legendarnych kochanków: Romea i Julii. Sophie postanawia przyłączyć się do wolontariuszek, odpowiadających na listy z pytaniami o miłość przysyłane na adres domu Julii Kapuletti. Znajduje list z 1951 roku i postanawia na niego odpowiedzieć, odnaleźć autorkę listu i pomóc jej w odszukaniu utraconej miłości.

„Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo!”. Wszyscy pamiętamy sceny, które odgrywały się pod balkonem Julii Kapulet! Średniowieczny balkon w Casa di Giulietta , który stał się sławny dzięki sztuce Williama Shakespeare’a, jest najczęściej odwiedzanym miejscem miasta. Dom mieści się w centrum Werony, nieopodal Piazza delle Erbe. 


Więcej o tym czarującym miejscu przeczytasz tutaj - kliknij!

   

Niedaleko znajduje się też piękny amfiteatr Arena di Verona. Budowla została wzniesiona w I wieku naszej ery. Na arenie amfiteatru odbywały się walki gladiatorów oraz walki z dzikimi zwierzętami. Szacuje się, że widownia mogła pomieścić w starożytności do 30 tysięcy osób. W 1913 roku, dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Giuseppe Verdiego, w amfiteatrze wystawiona została Aida. Odtąd, aż do dziś budowla pełni funkcję stałej sceny dla rozmaitych koncertów. My szczególnie polecamy Waszej uwadze koncert 2CELLOS – chorwackiego duetu wiolonczelowego:

Posłuchaj koncertu 2CELLOS! Wystarczy kliknąć.

Więcej zdjęć z Werony: