Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #6


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #6

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„NOC W MUZEUM” familijny, fantasy, komedia, reż. Shawn Levy, (2006)

Nowo zatrudniony strażnik w Muzeum Historii Naturalnej odkrywa, że starożytna klątwa przywraca każdej nocy eksponaty do życia! Tak, to film o jednym z największych marzeń z dzieciństwa, o tym, by chociaż na jedną noc zostać w muzeum i zobaczyć co się tam dzieje po zmroku. Na szczęście wiemy, że nie trzeba zostawać w muzeum na noc, by odkrywać jego tajemnice!

Kolekcja Muzeum Historii Naturalnej w Londynie liczy ponad 70 milionów eksponatów! Podzielone jest na 5 głównych działów:  botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia. Znajduje się w nim nawet symulator trzęsienia ziemi, którego mogą doświadczyć zwiedzający! 

    

Wielką popularnością cieszy się też galeria dinozaurów, gdzie znajduje się ryczący,  ruchomy dinozaur-robot. Od 1979 do stycznia 2017 w głównym holu znajdował się odlew szkieletu diplodoka, pieszczotliwie zwany Dippy. Obecnie zastąpiony jest on przez szkielet  płetwala błękitnego.

     

Co sprawia, że to muzeum jest tak chętnie odwiedzane przez turystów?Wiele eksponatów można dotknąć, a nawet spróbować! W muzeum wykonamy różne symulacje i eksperymenty. Znajduje się tu również plaster wycięty z pnia sekwoi o średnicy 6 metrów!

Więcej zdjęć i informacji tutaj : Kliknij!

Jeżeli będziecie w Londynie to koniecznie zobaczcie też inne muzea, które można zwiedzić za darmo!

Tutaj znajdziesz więcej informacji o muzeach, ktore możesz zwiedzić za darmo! Wystarczy kliknąć.

 

„OSTATNIA RODZINA” – biograficzny, reż. Jan P. Matuszyński, (2016)

Film „Ostatnia rodzina” jest to niezwykła opowieść o życiu barwnej i wymykającej się wszelkim schematom rodziny Beksińskich. Reżyser z dokumentalną precyzją odtwarza burzliwą historię trójki bohaterów i w przenikliwy sposób ukazuje łączące ich relacje.

Zdzisław Beksiński był polskim malarzem, fotografem, rysownikiem oraz grafikiem. Jego prace można było podziwiać w nawet najbardziej odległych zakątkach świata! Przyszedł na świat w Sanoku 24 lutego 1929 roku. Początkowo sztuka Zdzisława Beksińskiego była próbą oddawania w fotografii i rzeźbie ludzkich postaci. Z czasem przeszedł na rysunek oraz z abstrakcji i masochizmu. Natomiast w czasach ”warszawskich” Beksińskiego było to już głównie malarstwo. Jego dzieła odznaczały się wtedy mistyką i tajemniczością, które w latach dziewięćdziesiątych ustąpiły miejsca symetrii. Podzielił zatem swe etapy twórcze na „barok” – w przypadku dzieł starszych i „gotyk” – odnośnie nowszych.

    

   

21 lutego 2005 r. w Warszawie Zdzisław Beksiński został zamordowany. Młodociani sprawcy w odwecie za odmowę udzielenia pożyczki zadali twórcy wiele pchnięć nożem. Wszystkie swe dzieła i majątek zapisał w testamencie Sanockiemu Muzeum Historycznemu, zobaczcie sami jego magiczny świat:

Kliknij w link!

Jeżeli obejrzycie film, to z pewnością będziecie chcieli dowiedzieć się o bohaterach jeszcze więcej, dlatego polecamy Wam książkę „Beksińscy. Portret podwójny”.Więcej o książce przeczytacie w artykule Magdaleny Grzebałkowskiej. Polecamy!

Więcej o książce tutaj - wystarczy kliknąć!

 

ŚMIETNISKO – film dokumentalny, reż. Lucy Walker, (2010)

To historia brazylijskiego artysty, który wyrusza do Rio de Janeiro na największe wysypisko na świecie. Ten zaangażowany w społeczne projekty fotograf i rzeźbiarz wnika w krainę brudu i sterty odpadów, gdzie tubylcy spędzają całe swoje życie. Odpadki posłużą mu do stworzenia monumentalnych portretów. Śmietnisko, na którym się znajduje ma wymiar nie tylko artystyczny, lecz przed wszystkim społeczny. Dokument został okraszony wspaniałą muzyką amerykańskiego artysty Moby’ego.

   

   

Poznajcie artystę, o którym mowa - Vika Muniza - wystarczy kliknąć!

Jeżeli zaciekawi Was tematyka upcyklingu, czyli formy przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, to koniecznie przeczytajcie więcej o tej idei:

Więcej o upcyklingu - kliknij.

Więcej o sztuce z odzywsku - wystarczy kliknąć.