Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #8


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #8

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

 

„DZIEWCZYNA Z FABRYKI”,

biograficzny, dramat, reż. George Hickenlooper, (2006)

Historia o tym, jak młoda Edie Sedgwick rzuca studia i udaje się do Nowego Jorku. Tam poznaje artystę Andy'ego Warhola, a następnie zostaje jego muzą.

Andy Warhol urodził się w Pittsburgu w 1928 roku w rodzinie słowackich imigrantów. Od najmłodszych lat przejawiał talent artystyczny. W 1949 roku, zaraz po ukończeniu studiów, przeprowadził się z prowincjonalnego Pittsburgha do Nowego Jorku, gdzie bardzo szybko rozpoczął pracę jako ilustrator znanego pisma „Glamour”. Rok 1962 był przełomowy nie tylko dla twórczości Warhola, ale także dla całego świata sztuki, który pod jego wpływem całkowicie zmienił swoje oblicze. To właśnie wtedy Warhol po raz pierwszy sięgnął po metodę sitodruku i stworzył kultowe obrazy z przedstawieniem puszek po zupie Campbell, a także portrety wielkich gwiazd tamtych czasów takich jak: Marylin Monroe czy Liz Taylor!

  

   

 Więcej jego prac możecie zobaczyć tutaj!

Mało kto wie, że artysta miał fetysz butów i stóp, kolekcjonował różne przedmioty (do śmierci zgromadził niemal 600 kartonów różnych rzeczy), był też wielkim fanem wypychania zwierząt.

Więcej ciekawostek o Warholu przeczytacie tutaj. Wystarczy kliknąć!

Andy Warhol był jednym z głównych przedstawicieli pop-artu. Jeżeli chcecie przeczytać więcej o tym nurcie w sztuce po II wojnie światowej, to odsyłamy Was do strony „Fahrenheitmagazine”:

Więcej o tym nurcie w sztuce dowiecie się tutaj!

 

„DESTINO” animacja krótkometrażowa, reż. Dominique Monfery (2003)

„Destino” to niespełna siedmiominutowy film animowany Walta Disneya zrealizowany w współpracy z Salvadorem Dali w 2003 roku. Możecie go obejrzeć na YouTube pod linkiem:

Kliknij, żeby obejrzeć film!

Animacja opowiada historię Chronosa, greckiego boga czasu, który zakochuje się w pięknej kobiecie o imieniu Dahilia. Podczas kilku minut filmu Dahilia tańczy w scenerii inspirowanej obrazami Salvadora Dalego, a w tle leci muzyka meksykańskiego kompozytora Armando Dominiqueza.

Pewnie zastanawiacie się, jakim cudem Salvador Dali, hiszpański surrealista, posiadacz najbardziej rozpoznawalnych wąsów w historii, był współautorem animacji z 2003 roku, skoro zmarł w roku 1989? Śpieszymy z odpowiedzią! Historia animacji zaczęła się w 1945 roku, kiedy Walt Disney rozpoczął pracę nad projektem i zaprosił do współpracy Salvadora Dalego. Wtedy stworzyli storyboardy, czyli serie obrazów i szkiców do animacji. W tym czasie Dali wykonał łącznie 22 obrazy i 135 szkiców. Niestety ze względów finansowych spowodowanych wojną, studio musiało porzucić pracę nad projektem. Dali nie doczekał się jego realizacji. Dopiero w 2002 roku, po 57 latach powrócono do pracy.

Polecamy Wam stronę gdzie poznacie, aż 73 ciekawostki dotyczące malarza!  

Kliknijcie!

   

Z pewnością kojarzycie jego obraz Trwałość Pamięci, czasami tytułowany jako Uporczywość pamięci albo Miękkie zegary. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co znaczy chodząca po jednym z zegarów mucha koniecznie zajrzyjcie tutaj: 

Wystarczy kliknąć!

Koniecznie wybierzcie się do Wiły do Ochorowiczówki- Muzeum Magicznego Realizmu - jednej z największych takich instytucji w Europie, gdzie możecie zobaczyć na własne oczy, aż 60 prac Salvadora Dalego!

Więcej o Ochorowiczówce przeczytacie tutaj!

 

„DWÓCH PAPIEŻY”, dramat/religijny, reż. Fernando Meirelles, (2019)

W przełomowym momencie w historii Kościoła katolickiego papież Benedykt XVI zaprzyjaźnia się z przyszłym papieżem Franciszkiem. Film „Dwóch Papieży” inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, kręcony był między innymi w Kaplicy Sykstyńskiej znajdującej się w Pałacu Watykańskim.

Jej tajemnice odkryje przed Wami architekt i wykładowca akademicki, Radosław Gajda:

Zobaczcie koniecznie!

Michał Anioł, włoski artysta epoki renesansu, który swoją wszechstronność udowodnił tworząc freski na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, dzięki swoim nowatorskim dziełom uchodzi też za prekursora baroku. Obok Leonarda da Vinci uważany za jednego z najwybitniejszych twórców swoich czasów. W wieku 25 lat stworzył Pietę. 4 lata później wyrzeźbił 5,5-metrowego Dawida. Jaki był dowiemy się z artykułu:

Wystarczy kliknąć!

Michał Anioł zaprojektował też kopułę na skrzyżowaniu naw Bazyliki św. Piotra. Basilica di San Pietro in Vaticano to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Spacerując pomiędzy nawami i kaplicami możemy poczuć się tak, jakbyśmy zwiedzali znamienite muzeum sztuki - świątynię ozdabiają dzieła takich mistrzów jak Gianlorenzo Bernini, Michał Anioł czy Antonio Canova!

 Więcej informacji i zdjęcia tutaj!