Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Edukacja Filmowa w TE


Ruszyła

EDUKACJA FILMOWA
 w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie...

Ruszyła Edukacja Filmowa
w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie

 

 

13 i 14 kwietnia, w skoczowskim kinie odbyły się pierwsze seanse w ramach programu: „Edukacja Filmowa w Teatrze Elektrycznym”. Jako pierwsi odwiedzili kino uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej nr 6 w Pierśćcu oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Skoczowie, a także grupa uczniów i uczennic z Gimnazjum nr 1 w Skoczowie.
 
Seans filmu pt. „Twardziele”, opowiadał historię nastoletniego Modulfa, codziennie dręczonego przez „silniejszych” kolegów w szkole, który nie stawiał im oporu, bo myślał, że w ten sposób ochrania resztę klasy. Seans poprzedziła prelekcja Natalii Kałuży, która wprowadziła młodych widzów w tajniki odpowiedniego zachowania się w kinie. Wskazała na co należy zwracać uwagę, aby seans filmu był bardziej wartościowy. Poruszyła także temat przemocy pomiędzy rówieśnikami, która stanowił główną tematykę filmu.
 
- Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Planujemy już kolejne seanse. Chcemy, aby nasze zajęcia miały charakter długofalowy, bowiem tylko takie działanie ma sens i może przynieść oczekiwane owoce. Mam na myśli m.in. wykształcenie odpowiednich nawyków zachowania się w instytucji kultury oraz pobudzenia do właściwej refleksji nad dziełem filmowym, jego tematyką i sposobem kreacji – podsumowała  prowadząca zajęcia Natalia Kałuża.
 
We wtorek, 14 kwietnia w Teatrze Elektrycznym w ramach programu Edukacji Filmowej skierowanego dla gimnazjalistów, skoczowskie kino odwiedziła pierwsza grupa uczniów i uczennic z Gimnazjum nr 1 w Skoczowie. Tematyka spotkania koncentrowała się na wątku przemocy pomiędzy rówieśnikami i zakończyła się projekcją nagradzanego na wielu festiwalach estońskiego dramatu pt. „Nasza Klasa”. Ta oparta na faktach niezwykle złożona historia nastoletniego Joosepa, będącego ofiarą szkolnych kolegów, zakończyła się niezwykle tragicznie - strzelaniną w szkole. 
 
- mamy nadzieję, że nasi młodzi widzowie, wyciągną wnioski z historii przedstawionej w prezentowanym dzisiaj filmie. Myślę, że sami na co dzień również stykają się z przejawami agresji i przemocy, jeśli nie w szkole, to w mediach. Ważne, żeby ją dostrzegali i zdawali sobie sprawę do czego może doprowadzić - powiedziała prowadząca spotkanie Natalia Kałuża. 
 
Warto dodać, że uczniowie przy okazji wizyty w Teatrze Elektrycznym, zapoznali się z wystawą starej fotografii z Pogranicza Kulturowego polsko – ukraińskiego pt. „Człowiek jest piękny”, którą można oglądać na piętrze Teatru Elektrycznego do 8 maja. 
 
Reżyser filmu pt. „Nasza Klasa” - Ilmar Raag, kilka lat po premierze filmu, nakręcił kilkuodcinkowy serial pt. „Nasza Klasa: życie po” stanowiący kontynuację historii z filmu prezentowanego w Teatrze Elektrycznym. Z wielu perspektyw (nauczycieli, uczniów, rodziców) ukazuje następstwa tragedii jaka rozegrała się na terenie estońskiej szkoły. 
 
W poniższym linku prezentujemy pierwszy odcinek serialu (z polskimi napisami), zachęcając gimnazjalistów do indywidualnego prześledzenia dalszych losów bohaterów. 

 
 
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu filmowego, przedstawiającego zajęcia Edukacji Filmowej w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie.
 
 
 
 
 
Organizatorem "Edukacji Filmowej w Teatrze Elektrycznym" jest Urząd Miejski w Skoczowie oraz Miejskie Centrum Kultury „Integrator”.

 



Galeria: