Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

12. EKUMENICZNE DOŻYNKI GMINNE ORAZ 17. REGIONALNE DNI RYBACTWA


7 września 2019, od 9.00 na rynku miejskim w Skoczowie

 

ŚWIĘTO PLONÓW I RYBAKÓW POD KAPLICÓWKĄ JUŻ WKRÓTCE!

Już za niedługo będziemy obchodzić kolejne Święto Plonów w Skoczowie. W pierwszą sobotę września rolnicy całej gminy Skoczów, ale też i lokalne organizacje, czy stowarzyszenia zaprezentują się w tradycyjnym, barwnym korowodzie. Dołączą do nich w tym roku także rybacy, ponieważ 12. Ekumeniczne Dożynki Gminne połączone zostaną z XVII Regionalnymi Dniami Rybactwa. Atrakcji zatem nie braknie!

Opisywane wydarzenie zainaugurują 7 września o godz. 9.00 Mistrzostwa w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych. Zachęcamy do wspólnego kibicowania przyszłym mistrzom kuchni rybnej! Rywalizować będą oni pod namiotami na płycie rynku. Ich talenty oceni profesjonalne jury. Natomiast o godz. 15.00 z Placu Stary Targ wyruszy korowód wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na jego czele pojawią się w bryczkach włodarze miejscy, zaproszeni goście. Tuż po nich będzie okazja popatrzeć na reprezentantów dziesięciu skoczowskich sołectw. Z pewnością, jak co roku, zaprezentują one tematyczne scenki rodzajowe, przedstawią ciekawostki dookreślające specyfikę ich miejscowości, będą częstować cukierkami i kołaczem. Liczymy też na inne pomysłowe, smakowite rarytasy. W korowodzie wezmą również udział dzieci i młodzież w strojach regionalnych. Nie zabraknie wspólnego muzykowania i okazji do wykonania niepowtarzalnych fotografii.
Korowód przemierzy trasę ul. Objazdową, Mickiewicza, Targową, Ustrońską i wjedzie na rynek. Występem zespołu regionalnego Jetelinka z Jaworzynki rozpocznie się estradowa część dożynkowo-rybackiego popołudnia i wieczoru w Skoczowie. Urocze i utalentowane maluchy z Trójwsi Beskidzkiej zagrają i zaśpiewają zaraz po błogosławieństwie chleba, przedstawieniu tegorocznych dożynkowych gazdów i uroczystym przywitaniu wszystkich gości. Tuż po nich usłyszymy wyniki Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół gastronomicznych oraz posmakujemy dania niespodzianki z ogromnej patelni, które w międzyczasie będzie przygotowywane przez kucharzy Beskidzkiego Klubu Kulinarnego.
Wśród kolejnych artystów, którzy wzbogacą opisywane, wydarzenie należy wymienić Kapelę Polandia i zespół Nivel. Pierwsza grupa przypomni w oryginalny sposób muzyczne motywy Beskidu Śląskiego, druga natomiast zaprezentuje brzmienia muzyki świata. Pomiędzy koncertami Piotr Polak zaprosi wszystkich na pokaz kulinarny, promujący potrawy z ryb. O godz. 21.00 publiczność będzie się bawiła w rytmach znanej Kapeli Góralskiej Pieczarki.
Na rynku i przyległych ulicach nie zabraknie stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, a także innych, ciekawych propozycji gastronomicznych. Od kilku lat początkowi września towarzyszy piękna pogoda, a zatem i ją na skoczowski rynek już zaprosiliśmy. Czekamy zatem tylko na Was!
Organizatorzy: Urząd Miejski w Skoczowie, Sołectwa gminy Skoczów, Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj”, Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Parafia Rzymskokatolicka śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Skoczowie.


 

 

 

12. Ekumeniczne Dożynki Gminne

oraz

17. Regionalne Dni Rybactwa

 

 

9.00 – rozpoczęcie Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla uczniów szkół

           gastronomicznych

15.00 - wyjazd korowodu z Pl. Stary Targ wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji

           w Katowicach

           przejazd: Pl. Stary Targ, Objazdowa, Mickiewicza, Targowa, Ustrońska, rynek

          W związku z organizacją korowodu dożynkowego wystąpią utrudnienia w ruchu drogowym.

16.00 - uroczyste otwarcie, połączone z występem zespołu regionalnego Jetelinka z Jaworzynki 

17.00 - ogłoszenie wyników Mistrzostw w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych
            dla uczniów szkół gastronomicznych,
            rozdanie dania – niespodzianki z wielkiej patelni

17.30 – występ zespołu Kapela Polandia /muzyczne motywy Beskidu Śląskiego/

18.45 – pokaz kulinarny Piotra Polaka – właściciela Bistro Szara Reneta w Skoczowie

19.30występ zespołu Nivel /muzyka świata/

21.00 – występ KAPELI GÓRALSKIEJ PIECZARKI

Dodatkowe atrakcje: baseny z żywymi rybami, stoiska gospodarstw rybackich i KGW Gminy Skoczów.

Patronat:

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Starosta Powiatu Cieszyńskiego Mieczysław Szczurek

Patronat medialny:

Polskie Radio Katowice, Radio CCM, Portal Gazeta Codzienna, Portal OX.PL, Portal, VIFI.pl

Partnerzy:

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Bielsku Białej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Częstochowie, Prymat, Stowarzyszenie Beskidzki Klub Kulinarny

Organizator:

 Urząd Miejski w Skoczowie, Sołectwa Gminy Skoczów, Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj”, Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Parafia Rzymskokatolicka śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Skoczowie.