Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Wehikuł kulturalny #5


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

 

Wspólnie z |WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????| przemierzamy w ostatnich miesiącach różne sfery działalności Miejskiego Domu Kultury i Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” na przestrzeni ostatnich 2️⃣5️⃣lat. Udało się już odwiedzić festiwale, imprezy sportowe, muzyczne, kabaretowe i wiele innych… Nasz dzisiejszy przystanek znajduje się w jednej z ówczesnych siedzib MDK, czyli w WARSZTACIE SZTUK za Wisłą. Wspominamy wydarzenia poetyckie ????????! Sporo się w tej literackiej materii działo! Organizowano spotkania z poetami, wspólne czytanie wierszy, rozmowy o ich powstawaniu oraz cykl warsztatów poetyckich z autorami nie tylko lokalnymi.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia i opisy wybranych kilkunastu imprez poetyckich z lat 2003-2007. Oczywiście takich i podobnych spotkań było w ostatnim ćwierćwieczu o wiele więcej, ale wszystkiego nie sposób za jednym razem przedstawić ????

Poniższy materiał pochodzi z kronik Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”.

***

 

| WEHIKUŁ KULTURALNY ???? |____________________ zawędrował na Zobawę! ???? Właśnie tam, w Skoczowie za Wisłą, przy ulicy Słonecznej w 2003 roku zaczął działać WARSZTAT SZTUK – jedna z ówczesnych siedzib Miejskiego Domu Kultury! ????????????????????Od początku miejsce stało się oazą artystów, miłośników sztuki oraz młodych uzdolnionych ludzi, którzy chcieli rozwijać swoje malarskie, ceramiczne i poetyckie, a nawet psychologiczne talenty. Przez cztery lata Warsztat Sztuk skupiał malarzy, pisarzy, poetów i krytyków literackich.

Co miesiąc organizowano nową wystawę i co kilka tygodni wieczorki oraz warsztaty poetyckie z autorami regionu oraz całej Polski. Przez cały czas funkcjonowania galerii nad jej wysokim poziomem artystycznym, organizacyjnym i merytorycznym czuwała obecna dyrektor MCK „Integrator” - Julia Raszka ????????????

Obecnie funkcję Warsztatu Sztuk częściowo spełnia ARTadres – galeria miejska mieszcząca się na rynku w Skoczowie.

Poniżej przypominamy zdjęcia i relacje z wybranych wystaw, które odbyły się pomiędzy 2003 a 2007 rokiem w Warsztacie Sztuk.

***

Warsztaty i spotkania poetyckie zawsze warto powspominać, pooglądać zdjęcia

z dawnych lat i rozpoznać na nich siebie albo znajomych ???? ???? Dzisiaj |WEHIKUŁEM KULTURALNYM????| przybywamy na wydarzenia z metaforą w tle! ????Ponownie odwiedzamy WARSZTAT SZTUK, ale tym razem z myślą o twórcach poezji, którzy w latach 2003-2007 pojawili się w tym właśnie miejscu. Wśród nich znaleźli się między innymi: Urszula Stefania Korzonek, Anna Mazur, Anna Więzik, Szymon Broda, Juliusz Wątroba, Anna Bożena Winkler, Maciej Kalarus, Teresa Waszut, Dariusz Zejc, Bogusław Rauer, Agnieszka Żur, Maria Burek, Małgorzata Orawska, Maciej M. Szczawiński, Hildegarda Filas – Gutkowska, Mirosław Dzień, Franciszek Nastulczyk, Jan Chmiel, Stanisław Józef Malinowski, Piotr Dudek, Jan Picheta, Małgorzata Szklorz, Jerzy Oszelda, Mieczysław Paterek, Maria Słowik – Broda, Ratnasiri Suriya Arachchi (Suri), Artur Pałyga, Mirosław Bochenek.

Zapraszamy do galerii! ????????????

***

Gorące i długie letnie wieczory od zawsze sprzyjały rewelacyjnym pomysłom na spędzenie czasu nad rzeką! ????☀️???? Legendarne obchody NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ na brzegach Wisły ????‍♀️ w Skoczowie są tego dobitnym przykładem. Atrakcje z okazji NOCY KUPAŁY, organizowane niegdyś przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie zapisały się oczywiście na kartach naszych kronik i dzisiaj w ramach jubileuszowego cyklu pod nazwą |WEHIKUŁ KULTURALNY ???? | z sentymentem przypominamy te czasy…

➡️Zapraszamy do przeglądania ????archiwalnych materiałów i zdjęć ???????? z tamtych lat!

***

|WEHIKUŁ KULTURALNY ????| zamienia się dzisiaj w łódź podwodną i zanurza w głębiny czasów, gdy na skoczowskim rynku pływały pstrągi, karpie, karasie i wiele innych smacznych ryb słodkowodnych ????

???? Przypominamy jedną z bardziej ulubionych imprez cyklicznych skoczowian, którą przez 17 lat były Regionalne Dni Rybactwa! Miejski Dom Kultury a później Miejskie Centrum Kultury „Integrator” pomagały przy organizacji tego barwnego wydarzenia.

???? Dwudniowa impreza miała na celu popularyzację ryb i rybactwa naszego regionu, promocję i sprzedaż różnych gatunków ryb, ich przetworów, pasz stosowanych w chowie

i hodowli ryb, prezentację nowoczesnego sprzętu rybackiego i wędkarskiego, umożliwienie kontaktów handlowych i wymianę fachowej wiedzy.

???? Każdej edycji towarzyszyła WYSTAWA RYBACKA, KONFERENCJA RYBACKA organizowana przez Zakład Ichtiobiologii i Gospodarski Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Mistrzostwa w Przyrządzaniu Potraw z Karpia dla Uczniów Szkół Gastronomicznych, degustacje potraw z ryb, konkurs wiedzy o rybactwie, występy artystyczne, koncerty, animacje, konkursy dla dzieci i wiele innych atrakcji, a wśród nich chyba najbardziej widowiskowa, czyli tradycyjne gotowanie potrawy rybnej na ogromnej patelni!

???? Organizatorami imprezy byli m.in: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Urząd Gminy Skoczów, Zakład Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

???? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i plakatów promujących wydarzenie na przestrzeni różnych lat!

***

Życzymy miłych wspomnień!