Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #32


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„YESTERDAY”

komedia, muzyczny, reż. Danny Boyle, (2019)

 Jeszcze wczoraj wszyscy znali Beatlesów. Dziś tylko Jack pamięta ich piosenki... „Yesterday” to rock'n'rollowa komedia romantyczna o muzyce, marzeniach, przyjaźni i długiej krętej drodze, która wiedzie do miłości.

Wielka Czwórka z Liverpoolu. Legenda muzyki rozrywkowej. Brytyjski zespół, w którego składzie występowali – John Lennon (gitara rytmiczna, wokal), Paul McCartney (gitara basowa, fortepian, wokal), George Harrison (gitara prowadząca, wokal) i Ringo Starr (perkusja, wokal). Choć grupa istniała tylko dziesięć lat, sprzedała ponad 600 milionów egzemplarzy płyt! „The Beatles” to legenda muzyki rockowej. Wielka czwórka z Liverpoolu odmieniła oblicze światowej sceny muzycznej i już na zawsze zapisała się złotymi zgłoskami w historii.

Właśnie do Liverpoolu chcemy Was dziś zabrać. Kliknijcie!

Tutaj dowiecie się więcej o przebiegu kariery Beatlesów: Więcej tutaj!

Słyszeliście o ścianie Johna Lennona? To ściana w Pradze, w Czechach, która od lat 80. XX wieku została zapełniona graffiti inspirowanymi muzykiem i fragmentami tekstów piosenek Beatlesów.

W 1988 roku była źródłem irytacji dla reżimu komunistycznego Gustáva Husáka. Młodzi Czesi pisali skargi na ścianie, co doprowadziło do starcia pomiędzy setkami studentów i służbą bezpieczeństwa w pobliżu Mostu Karola w Pradze. Ruch studentów został ironicznie nazwany „Lennonismem”, a czeskie władze opisywały tych ludzi jako alkoholików, psychicznie chorych, socjopatycznych i nazywali agentami zachodniego kapitalizmu. Ściana stale ulega zmianie, a oryginalny portret Lennona został zamalowany pod warstwami nowej farby. Nawet wtedy, gdy ścianę przemalowano przez niektóre instytucje, na drugi dzień znów zapełniała się poezją i kwiatami. Dziś ściana jest symbolem ideałów młodości takich jak miłość i pokój. 

Zobaczcie sami!

 

„DOM Z PAPIERU”

thiller, akcja, reż. Alex Pina, 2017 - 2021 (serial)

„La Casa de Papel” to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych seriali Netflixa, który ma w Polsce rzeszę fanów. Stroje bohaterów serialu nie są przypadkowe. Maski hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali są nawiązaniem do początków awangardowego ruchu artystyczno-literackiego, który charakteryzował się twórczą swobodą, odrzuceniem zasad i kanonów, szczególnie nowoczesnego społeczeństwa kapitalistycznego. Zasady te, są więc zgodne z przekonaniami serialowych bohaterów.

Czerwony kolor symbolizuje rewolucję, powstanie związane z walką, a niekiedy ze śmiercią. Barwa ta najlepiej odpowiada działaniom, które podejmują serialowi złodzieje. Stroje bohaterów serialu “Dom z papieru” wpisują się więc w motywy, jakie nimi kierują.

Tutaj przeczytacie 6 zaskakujących ciekawostek o artyście:

Wystarczy kliknąć!

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o surrealizmie Kliknijcie tutaj!

Znacie historię piosenki „Bella Ciao”, motywu muzycznego z serialu? Bella Ciao po polsku w dosłownym tłumaczeniu znaczy “piękna cześć” i jest to tytuł włoskiej piosenki partyzanckiej z okresu II wojny światowej. Mogą to być słowa powitania lub pożegnania (witaj piękna lub żegnaj piękna). Ta piosenka ludowa jest bardzo popularna we Włoszech i znają ją praktycznie wszyscy, zarówno starsi jak i młodsi. Autor tekstu i muzyki jest nieznany. Bella Ciao przez wiele osób jest traktowana z dużym szacunkiem, można by powiedzieć, iż posiada status piosenki patriotycznej. Śpiewa się ją na różnych uroczystościach związanych z obchodami rocznic II wojny światowej.

Posłuchajcie piosenki w wykonaniu El Profesor i Berlin:

Tutaj!

Słyszeliście o Trójkącie Dalego? Jesteście ciekawi, o czym mowa? 

Kliknijcie tutaj!

 

 

 

„AKADEMIA PANA KLEKSA”

dla dzieci, fantasy, muzyczny, reż. Krzysztof Gradowski, (1984)

Film nakręcono na podstawie książki Jana Brzechwy o tym samym tytule. Jest to opowieść o przygodach dziesięcioletniego Adasia Niezgódki, który trafia do tajemniczej Akademii Ambrożego Kleksa. Uczą się tutaj chłopcy, których imię zaczyna się na literę „A”, a sama szkoła prowadzona jest w sposób nietypowy i odbiegający od nauki w zwyczajnej szkół przez czarodzieja - Pana Kleksa, któremu pomaga inteligentny szpak Mateusz.

Filmowe sceny były kręcone przy pałacu w Nieborowie. Budynek w filmie widoczny jest tylko z zewnątrz - wnętrza to już efekt dekoracji zbudowanych w halach zdjęciowych łódzkiej wytwórni. W filmie wykorzystano także romantyczny park w pobliskiej Arkadii - tu Adaś spotyka przy Akwedukcie Golarza Filipa, tu znajduje kryjówkę szpaka Mateusza - w Przybytku Arcykapłana. Część zdjęć powstała również w Piotrkowie - Starówka stała się scenerią piosenki “Leń”. Dodatkowo w filmie zagrały dwa łódzkie podwórza przy ul. Piotrkowskiej - pod numerem 26 do dziś zachowały się komórki z drewnianymi schodami gdzie na początku filmu siedzi Adaś. Po chwili chłopiec prowadzony dźwiękami melodii przechodzi przez podwórze pod numerem 38.

Po Nieborowie oprowadzi Was sam Piotr Fronczewski:

Wystarczy kliknąć!

Zapraszamy Was do miejsca inspirowanego słynną trylogią Jana Brzechwy. Mowa o Bajce Pana Kleksa, wyjątkowym miejscu na mapie atrakcji dla dzieci w Katowicach. Jest tu przestrzeń na zabawę, edukację, odkrywanie świata i rozwiązywanie zagadek.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej?

Kliknijcie tutaj!