Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Pokaz filmu "Niepodległość" z okazji Obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Skoczowie


Serdecznie zapraszamy na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie!

 

POKAZ FILMU „NIEPODLEGŁOŚĆ”

/reż. Krzysztof Talczewski, Polska, Dokumentalny, 2018, 87 min./

 

 11 listopada (czwartek) godz. 18.00 

 Teatr Elektryczny /ul. Mickiewicza 3/ 

 

Bilety: normalny: 17 zł, ulgowy: 15 zł do kupienia na stronie: www.teatrelektryczny.pl oraz w kasie kina na godzinę przed każdym seansem. 

 

Film pokazuje fenomen odzyskania niepodległości w 1918 roku: walkę o polskie granice w czasie I Wojny Światowej, w powstaniach i plebiscytach, walkę dyplomatyczną w Wersalu. Na ekranie możemy zobaczyć ojców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego, którzy w ważnej historycznie chwili odłożyli na bok swoje ambicje i porozumieli ponad podziałami dla dobra ojczyzny.

Niezwykłym przeżyciem jest również spojrzenie z bliska na codzienne życie Polaków, tysiąca patriotów, którzy od nowa budują swoje miejsce na ziemi w odzyskanej ojczyźnie. Po raz pierwszy możemy zobaczyć ujęcia polskich ulic z tego okresu w kolorze, podejrzeć ówczesną codzienność, spacerować ulicami Warszawy.

Dzięki żmudnej i wieloletniej pracy archiwistów i filmowców zebrane z całego świata bezcenne archiwalia z lat 1914-1923 zostały zrekonstruowane cyfrowo, pokolorowane i udźwiękowione. Ten zabieg pozwolił nowocześnie zobrazować niezwykłą opowieść o tym wyjątkowym czasie. Współprodukowany przez resort kultury obraz powstał w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego wg jego scenariusza oraz Mirosława Borka. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Produkcję konsultowali prof. Grzegorz Nowik i prof. Wojciech Roszkowski.