Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Wehikuł kulturalny #7


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

 

 

Każdego roku jesienią (od siedmiu lat) na dwa dni Teatr Elektryczny staje się centrum fotografii analogowej. W kinie odbywa się wtedy SKOCZOWSKI FESTIWAL FOTOGRAFII ANALOGOWEJ „SKOFOT”. Wydarzenie, podczas którego spotykają się fotografowie realizujący się twórczo w klasyczny sposób, na stałe wpisało się w kalendarz imprez cyklicznych MCK „INTEGRATOR”. Skoczowski festiwal z założenia ma prezentować współczesną fotografię w jej analogowych klimatach.

????Już dzisiaj w ramach naszego jubileuszowego cyklu |WEHIKUŁ KULTURALNY ????| zapraszamy na siódmą edycję „SKOFOT-u”, która odbędzie się 1 i 2 października 2021 roku w Teatrze Elektrycznym /będzie również transmitowana on-line/ i jednocześnie przypominamy plakaty, zdjęcia oraz prelegentów poprzednich edycji! ????

????Pomysł na organizację SKOFOT'u powstał z połączenia sił skoczowskiej szkoły

z profilem fotograficznym (ZSTiO) oraz silnej grupy fotograficznej działającej w mieście. Organizatorem „SKOFOT-u” jest Stowarzyszenie „Wrzos” ze Skoczowa, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Skoczowie, Miejskim Centrum Kultury „Integrator” oraz Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie.

????2015 I Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT” |13 – 14 listopada 2015| Prelekcje fotografów: Wojciech Sternak, Bartek Nino Veron Brudek, Michał Patroń, Ignacy Cembrzyński, Wojciech Wandzel

????2016 II Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT” |4 – 5 listopada 2016| Prelekcje fotografów: Anna Osetek, Artur Rychlicki, Jerzy Pustelnik, Michał Buddaba, Zofia Rydet

????2017 III Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT” |20-21 października 2017| Prelekcje fotografów: Kamila Kulik, Leon Para, Łukasz Kapa, Zbigniew Libera, Tymoteusz Słowik

????2018 IV Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT” |19-20 października 2018| Prelekcje fotografów: Anna Musiałówna, Tomasz Rak, Krzysztof Szlapa, Przemysław Kot, Joanna Chudy

????2019 V Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT” |8-9 listopada 2019| Prelekcje fotografów: Paulina Jeziorska, Karina Żurawska, Kamil Myszkowski, Łukasz Fajfrowski, Anna Sielska

????2020 VI Skoczowski Festiwal Fotografii Analogowej „SKOFOT |14 listopada – edycja ON-LINE | Prelekcje fotografów: Jakub Dziewit, Kamil Myszkowski, Krzysztof Szlapa, Michał Patroń, Titus Popławski

  

  

  

  

***

|WEHIKUŁ KULTURALNY ????| zawędrował dzisiaj na deski Teatru Elektrycznego. Dosłownie na przysłowiowe „deski”, ponieważ odwiedzamy właśnie cykliczne spotkania pod nazwą „TEATRALNE POPOŁUDNIE DLA DZIECI I RODZICÓW”, które MCK „Integrator” od lat - kilka razy w roku - organizuje w skoczowskim kinie ????????

???? Przedstawienia dla rodzin cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Każdy niedzielny spektakl gromadził do 2019 roku komplet publiczności na sali. Rodzicom oraz dzieciom bardzo podobały się adaptacje znanych i lubianych bajek i baśni – zarówno w wykonaniu aktorów, jak i postaci kukiełkowych.

???? Do wystawiania spektakli organizator zapraszał na przestrzeni lat różne trupy teatralne, ale przedstawienia w wykonaniu aktorów SCENY LALEK „BAJKA” z Czeskiego Cieszyna podobały się najbardziej i śmiało można powiedzieć, że biły rekordy frekwencji!

???? Poniżej przypominamy zdjęcia z przedstawień oraz archiwalne plakaty, zapraszające widzów na ten fantastyczny cykl spotkań z teatralną przygodą.

???????????????? Już w październiku bieżącego roku aktorzy cieszyńskiego DIVADLA znów zawitają do Teatru Elektrycznego. Warto śledzić nasze wydarzenia na www.mckskoczow.pl oraz na afiszach programowych Teatru Elektrycznego!

 

  

 

***

 

Jubileuszowy |WEHIKUŁ KULTURALNY ???? | MCK „Integrator” wylądował dzisiaj na sali kinowej Teatru Elektrycznego wśród publiczności, która z przyjemnością od lat uczestniczy w pokazach filmów z AUDIODESKRYPCJĄ ????????

Pomysł na umożliwienie kontaktu z filmami osobom niewidomym i słabowidzącym pojawił się w skoczowskim kinie już w 2017 roku. Od tego czasu regularnie raz w miesiącu zapraszamy widzów na przedpołudniowe seanse z dźwiękowym opisem obrazu. Przez cały czas trwania projektu pokazaliśmy ponad 20 filmów, a łączna liczba widzów, którzy wzięli udział w seansach przekroczyła tysiąc osób!

Wstęp na projekcje jest bezpłatny. Pokazy organizujemy w ramach projektu pod nazwą „Krajowy zasób cyfrowych filmów z audiodeskrypcją dla osób niewidomych” przy współpracy ze Stowarzyszeniem „De Facto” (dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

***

Teatr Elektryczny od lat zaprasza nie tylko na projekcje filmowe, ale również na spektakle teatralne, koncerty, konferencje, prelekcje podróżnicze oraz wiele innych imprez ????

???????????? |WEHIKUŁ KULTURALNY ????| zatrzymał się dzisiaj w roku 2018, kiedy to na bogatej palecie atrakcji kulturalnych skoczowskiego kina pojawiła się nowość, mianowicie RETRANSMISJE! ????

Od tego czasu widzowie mogą przyjść do kina nie tylko na hity filmowe ????, ale również obejrzeć na dużym ekranie retransmisję koncertów????????, oper czy też baletu???? światowego formatu. Dzięki takiej możliwości publiczność ma okazję uczestniczyć

w prestiżowych wydarzeniach realizowanych w takich słynnych miejscach, jak m.in.: Londyński Teatr Narodowy ????, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatr Bolszoj

w Moskwie, siedząc jednocześnie na wygodnych fotelach skoczowskiego kina.

???? Retransmisje prezentowane są z polskimi napisami. Podczas przerw w retransmitowanym wydarzeniu kamera zagląda za kulisy i na sale prób. Można też posłuchać wywiadów z artystami. Poza tym, operatorzy kamer śledzą także zmiany dekoracji, których dokonuje świetnie wyszkolona „armia” obsługi technicznej sceny.

????Takich atrakcji nie mają nawet widzowie uczestniczący w wydarzeniu "na żywo"!

????Retransmisje w skoczowskim kinie zgromadziły przez te kilka lat blisko tysiąc widzów!

????Już 15 października 2021 r. o godz. 17.00 zapraszamy na nowość: GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY!????????????

???????????? Wśród dotychczasowych propozycji znalazły się m.in. takie tytuły, jak:

✔️André Rieu – koncert z Maastricht "Amore - mój hołd dla miłości"

✔️Romeo i Julia - balet Teatru Bolszoj

✔️Frankenstein – spektakl Royal National Theatre w Londynie

✔️Jacques Brel: “Ne nous quitte pas” – legendarny koncert zrekonstruowany przez Universal Music France

✔️Caravaggio – „dusza i krew” – sylwetka malarza

✔️Dziadek Do Orzechów – balet Teatru Bolszoj

✔️Młody Picasso – sylwetka malarza

✔️Król Lear – spektakl National Theatre Live

✔️Cyrano De Bergerac – spektakl Teatru Comedie-Francaise W Paryżu

✔️Aida - opera z The Metropolitan Opera

✔️André Rieu – koncert urodzinowy Maastricht , czyli „70 Lat Młodości”

✔️ świat Heronimusa Boscha – sylwetka malarza

  

  

***

Wśród cyklicznych wydarzeń, które odwiedzamy ostatnio |WEHIKUŁEM KULTURALYM????| w związku z jubileuszem 25-LECIA MCK „INTEGRATOR” znalazły się również SKOCZOWSKIE ZADUSZKI, organizowane w Teatrze Elektrcznym. Jest to wprawdzie najnowszy cykl spotkań, ale od razu zjednał sobie bardzo duże grono odbiorców. Formuła wydarzenia jest połączeniem wspomnień o znanych i zasłużonych dla Skoczowa osobistościach z częścią artystyczną, na którą składają się między innymi występy muzyczne.

I Skoczowskie Zaduszki odbyły się w 2 listopada 2019 r. i były poświęcone dwóm zasłużonym dla Skoczowa postaciom: Pawłowi Szarcowi i Antoniemu Poćwierzowi.

II Skoczowskie Zaduszki zostały zorganizowane 31 października 2020 r.. Wspomniano wtedy dr Marię Kloszek i ks. Augustyna Pohla.

W galerii poniżej zamieszczamy zdjęcia ze spotkań oraz plakaty promujące wydarzenia:

  

***