Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Relacja z 54. Dni Skoczowa & 14. Ekumenicznych Dożynek Gminnych w Skoczowie


.

 

 Skoczowskie świętowanie 

54. Dni Skoczowa & 14. Ekumeniczne Dożynki Gminne w Skoczowie za nami! Moc wrażeń, świetna zabawa, niesamowite koncerty - tak w skrócie możemy podsumować miniony weekend. Jak co roku, mieszkańcy Gminy Skoczów nie zawiedli i tłumnie przybyli na skoczowski rynek, by wspólnie bawić się i świętować. Podczas wydarzenia organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator”, Urząd Miejski w Skoczowie, Sołectwa Gminy Skoczów, Parafię Rzymskokatolicką pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Skoczowie każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Piątek był dniem szczególnym. W skoczowskim kinie – Teatrze Elektrycznym - miała miejsce uroczysta Gala przyznania tytułów „Zasłużony/a dla miasta/sołectwa”, przygotowana przez UM przy wsparciu MCK. Tym tytułem honoruje się osoby, które bezinteresownie angażują się w działania na rzecz społeczności. Tym razem wyróżnieni zostali: w sołectwie Harbutowice – Mirosław Tomiczek, w sołectwie Kiczyce – Franciszek Faruga, w sołectwie Kowale – Wanda Świnczyk, w sołectwie Międzyświeć – Jerzy Sikora, w sołectwie Ochaby – pośmiertnie Karol Kajzer, w sołectwie Pierściec – Władysław Gawlas, w sołectwie Pogórze – Ryszard Hutyra, w sołectwie Wilamowice – Zbigniew Jaworski, w Skoczowie – Artur Walczuk. Galę uświetnił występ artystycznego tria muzycznego „Art Music Trio” i śpiew tenora ze Lwowa - Nazara Tatsyshyna oraz wzruszające wykonanie utworu „Ojcowski dom” w interpretacji Mileny Maison – uczennicy drugiej klasy Szkoły Podstawowej im. Zofii Kossak w Pierśćcu.

Sobota upłynęła w rytmach muzyki rozrywkowej. Po raz kolejny Święto Miasta poprowadził człowiek wielu talentów, błyskotliwy, profesjonalny Mirosław Riedel, znany m.in. z TVP oraz TVP Kultura. Zabawę rozpoczęliśmy od skocznego supportu, który zagwarantowali najlepsi instruktorzy zumby na Podbeskidziu – Anita Trombała oraz Tomasz Matula. Duet rozgrzał publiczność tanecznie przed wieczornymi występami. Po tak żywiołowym początku przyszedł czas, na długo wyczekiwany moment, jakim było uroczyste otwarcie 54. Dni Skoczowa. Uprzedziły je życzenia dobrej zabawy płynące do mieszkańców i gości zgromadzonych na rynku od Burmistrza Miasta Skoczowa – Mirosława Sitko, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej – Moniki Szyndler oraz dyrektor MCK „Integrator” - Julii Raszki. Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję usłyszeć powód zmian logistycznych, jakie zaszły podczas sobotniego dnia imprezy w stosunku do lat minionych. Brak stoisk, ławek i stołów tradycyjnie usytuowanych na płycie rynku wynikał z opinii Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie na temat warunków organizacji imprezy masowej pod względem zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Podczas otwarcia imprezy na scenie nie mogło zabraknąć również legendarnych postaci skoczowskich, czyli: skoczków z miejskiego herbu, legendarnej Skoczowianki z koszem jaj oraz dobosza Jana Warcęgi. Tej chwili towarzyszyły donośne wystrzały z muszkietów Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego. Po chwili scena należała do „Superbohaterów w akcji”, czyli animatorów, którzy wykonali swój popisowy program specjalnie z myślą o najmłodszych i z udziałem olbrzymich rozmiarów bajkowego robota, z którym można było pozować do zdjęć. W tym samym czasie, nieopodal sceny, można było spróbować swojego szczęścia w XXII Mistrzostwach Skoczowa w Rzucie Beretem - popularnej, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem skoczowskiej dyscyplinie zręcznościowo-sportowej. Zaraz po nich przyszedł czas na „trzi ślůnske śpjywoczki i covery na ślůnsko godka”, czyli koncert zespołu Frele, który publiczność doceniła za wyjątkowe „wokalne poczucie humoru”. Ten pełen wrażeń dzień zwieńczył występ Darii  - wschodzącej gwiazdy polskiej sceny muzycznej, która podbiła serca najmłodszej części widowni po tym, jak zaprosiła na scenę swoje fanki do wspólnego wykonania utworu „Bad Pattern”. Artystka pod Kaplicówką dała z siebie wszystko, co oprócz młodych wiekiem wielbicielek również docenili nieco starsi widzowie, kojarzący wokalistkę zapewne z drugiego miejsca w preselekcjach do konkursu Eurowizji 2022, podczas których przegrała jedynie z Krystianem Ochmanem.

Niedzielny program obchodów 14. Ekumenicznych Dożynek Gminnych również okazał się strzałem w dziesiątkę. Rano miała miejsce dożynkowa Msza św. w Kościele pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, stanowiąca okazję do podziękowania na tegoroczne plony. Następnie odbył się niezwykle wesoły, barwny i widowiskowy korowód. Jego uczestnicy, jak zwykle prześcigali się z pomysłami na udekorowanie tradycyjnych wozów, traktorów oraz innych pojazdów. Nie mogło zabraknąć również tak symbolicznego wydarzenia, jakim jest przekazanie chleba przez Gazdów Dożynkowych, czyli Renaty i Zbigniewa Chmielów z Kiczyc. Chleb został złożony na ręce Burmistrza Miasta Skoczowa – Mirosława Sitko jako symbol plonów, pomyślności, dostatku i szczęścia. Po słowach uznania oraz podziękowaniach, skierowanych do rolników przez burmistrza oraz wicestarostę Powiatu Cieszyńskiego - Janinę Żagan, zgromadzona na rynku publiczność mogła posłuchać tradycyjnych pieśni Śląska Cieszyńskiego, jak i zobaczyć ludowe tańce cieszyńskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. Chwilę później przedstawiono oryginalny układ tańca liniowego, który specjalnie na tę okoliczność wykonały „Gwiazdy Szeryfa”, czyli członkinie Skoczowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zaraz po nich na scenie pojawiły się modelki wystylizowane przez skoczowską projektantkę mody i make-up artist – Beatę Bojdę, która zaprezentowała publiczności efekty swojej pasji. Pokaz mody z kolekcji ETNO by Beata Bojda wzbudził niemały zachwyt. Kolory, kroje, materiały, wzory, makijaże, biżuteria oraz inne detale robiły piorunujące wrażenie! Nic dziwnego, że obie z zaplanowanych w programie modowych odsłon, spotkały się z wielkim aplauzem zgromadzonych pod sceną widzów. Największych emocji tego dnia dostarczyły jednak gwiazdy wieczoru – zespół Retrospekcja, który wykonał m.in. covery utworów z repertuaru Anny Jantar w niezwykle świeżej, oryginalnej aranżacji oraz słynne Brathanki. Ich koncert z pewnością zapisze się w pamięci skoczowskiej publiczności na długo dzięki wspaniałemu, żywiołowemu występowi, energii oraz świetnemu kontaktowi z publicznością. Prawie całkowicie pełna płyta rynku, liczne wspólne śpiewy z artystami, a nawet tańce w rytmach wszystkim znanych folkowych przebojów stanowią dowód na to, iż tegoroczne Święto Plonów przyniosło mieszkańcom Gminy Skoczów i pozostałym gościom dużo radości.

Podczas dwudniowego świętowania jedni szaleli pod sceną, inni korzystali z pozostałych atrakcji: różnorodnych stosik gastronomicznych, rękodzielniczych, czy strefy rekreacyjnej, przygotowanej specjalnie z myślą o najmłodszych w Parku im. Franciszka Nowaka za remizą OSP.

Wydarzenie takich rozmiarów nie miałoby miejsca, gdyby nie sponsorzy. To oni przyczynili się do tego, aby mieszkańcy Gminy Skoczów biorący udział 54. Dniach Skoczowa & 14. Ekumenicznych Dożynkach Gminnych wspominali je z sentymentem. A byli to:

 • Gaz System S. A. – Operator Gazociągów Przesyłowych – Sponsor Główny 
 • Bank Spółdzielczy
 • Bampton
 • Alicja
 • Sobik
 • Cywka Trans
 • Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Janusz Wojtyna
 • Skoczowianka
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MES

Zdajemy sobie także sprawę, że wydarzenie nie przyciągnęłoby tak licznej publiczności, gdyby nie informujący o nim patroni medialni:

 • Wieści Skoczowskie
 • Polskie Radio Katowice
 • Radio Piekary
 • TVP3
 • Głos Ziemi Cieszyńskiej
 • Beskidzka 24.pl
 • OX.PL
 • ViFi
 • Halo Cieszyn
 • TVS

Warto również przywołać wszystkie podmioty, firmy, organizacje, osoby, dzięki ogromnemu zaangażowaniu których charakteryzowane wydarzenie udało się zrealizować:

Urząd Miejski w Skoczowie

Miejski Zarząd Dróg w Skoczowie

Straż Miejska

Policja

Ochotnicza Straż Pożarna

Firemed

Agencja Ochrony Adamex

Zakład elektroinstalacyjny - Elmontex

Beata Kamyczek - koordynacja stoisk

Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Skoczów

Agencja Pro Media - obsługa techniczna imprez, oświetlenie, nagłośnienie

Parafia Rzymskokatolickiej pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Skoczowie

wystawcy

sołectwa Gminy Skoczów

kwiaciarnia Storczyk.

Dziękujemy również uczestnikom wydarzenia za wspólnie spędzone chwile i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznych 55. Dniach Skoczowa oraz 15. Ekumenicznych Dożynkach Gminnych w Skoczowie. Do zobaczenia!

 

MCK „Integrator”

 

 

-------------------------------------------------------------------

Patronat:

 • Wieści Skoczowskie
 • Polskie Radio Katowice
 • Radio Piekary
 • TVP3
 • Głos Ziemi Cieszyńskiej
 • Beskidzka 24.pl
 • OX.PL
 • ViFi
 • Halo Cieszyn
 • TVS

 

Sponsorzy:

 • Gaz System S. A. – Operator Gazociągów Przesyłowych – Sponsor Główny

GAZ-SYSTEM jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

Spółka zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, przyczyniając się do rozwoju europejskiego rynku gazu. Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy.

https://www.gaz-system.pl/pl

 

 • Bank Spółdzielczy
 • Bampton
 • Alicja
 • Sobik
 • Cywka Trans
 • Indywidualna Praktyka Stomatologiczna Janusz Wojtyna
 • Skoczowianka
 • Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe MES