Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Spotkanie z Otylią Tobołą - autorką książki "Lutyńskie Tango"


.

 

 8 grudnia 2023 r., godz. 18.00 

Teatr Elektryczny, Skoczów, ul. Mickiewicza 3

 

Otylia Toboła

"Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia" 

 

WSTĘP BEZPŁATNY - wejściówki do odbioru w kasie kina każdego dnia godzinę przez seansem/wydarzeniem. 

 

Prowadzenie: Adam Miklasz - prozaik, dramaturg, scenarzysta. Autor czterech powieści. Założyciel Instytutu Limes. 

 

Spotkanie będzie okazją do poznania inspiracji i procesu twórczego autorki, a także do dyskusji na temat jej najnowszego czeskiego tłumaczenia "Lutyńskie Tango". 

-----------------------------------------------------------------------

"Lutyńskie tango i inne historie wojenne Zaolzia" to nie tylko świetnie napisana książka, poświęcona tragicznym losom Polaków, żyjących na terenie Zaolzia podczas drugiej wojny światowej. Otylia Toboła wykonała tytaniczną pracę, docierając do wielu świadków i bazując swoją opowieść na dziesiątkach relacji, dokumentach, opracowaniach historycznych. Dzięki temu wznowione właśnie "Lutyńskie tango i inne historie wojenne Zaolzia" stanowi prawdziwe kompedium wiedzy, dotyczącej historii mieszkańców tej ziemi w czasie niemieckiej okupacji i stanowi swoisty hołd, złożony poprzednim pokoleniom. 

Z kart książki poznajemy zarówno losy tych mieszkańców Zaolzia, którzy pozostali na swojej ziemi, ale i tych, których zawierucha wojenna rzuciła w świat - najczęściej bez ich aprobaty. Lektura nierzadko wbija w ziemię, porusza, ale i wciąga. Niektóre fragmenty mogłyby posłużyć jako scenariusz do filmu sensacyjnego. Co jednak najważniejsze - wszystkie opisywane wydarzenia zdarzyły się naprawdę. Książka ta zainteresuje nie tylko miłośników historii. 

Otylia Toboła w swojej książce "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia" oddaje głos mieszkałcom Zaolzia dotkniętym przez II wojnę światową. Opierając się na licznych świadectwach, dokumentach i badaniach. Autorka zebrała bogate świadectwo o losach Polaków w okresie okupacji niemieckiej. Książka, która właśnie doczekała się wznowienia, jest nie tylko poruszającą lekturą, ale również szczegółowym zapisem historii, oddającym cześć pokoleniom, które przetrwały tamte trudne czasy. Przedstawione w niej historie, zarówno tych, którzy pozostali na swojej ziemi, jak i tych, którzy zostali rozproszeni po świecie, są autentyczne i pełne dramatyzmu, często dorównujące scenariuszom filmowym. To pozycja obowiązkowa dla każdego pasjonata historii.

 

Otylia Toboła - ceniona dziennikarka radiowa i pisarka z Zaolzia, autorka książki "Lutyńskie Tango i inne historie wojenne z Zaolzia". Toboła, urodzona w 1951 roku, zdobyła wykształcenie na Uniwersytecie Ostrawskim i przez lata pracowała w Czeskim Radiu Ostrawa. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, w tym pierwszej nagrody w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu RP za reportaż radiowy i film telewizyjny dotyczący historii i społeczeństwa Zaolzia.