Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

uroczyste otwarcie


TEATR

ELEKTRYCZNY

UROCZYŚCIE

OTWARTY!

Teatr Elektryczny
został uroczyście otwarty!


    Wielu znamienitych gości, władze miasta i mieszkańcy Skoczowa 14 września wzięli udział w uroczystym otwarciu Teatru Elektrycznego, zwieńczającym projekt Gminy Skoczów „Przebudowa istniejącego kina w Skoczowie na Miejski Dom Kultury – w starym kinie”. Wieczór był okazją do wymiany spostrzeżeń na temat odremontowanego obiektu, zwiedzenia go, a także dowiedzenia się czegoś więcej o jego historii. Nie zabrakło również atrakcji filmowych i muzycznych.
    Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości na nowym ekranie kinowym został pokazany promocyjny film o Skoczowie i prezentacja zatytułowana „Historia skoczowskiego kina”, zawierająca zdjęcia przedwojenne, pokazujące budynek hotelu „Pod Białym koniem”, gdzie miały miejsce pierwsze projekcje filmowe, a także archiwalne fotografie Leona Pary, zgromadzone przez Towarzystwo Miłośników Skoczowa. W prezentacji nie zabrakło też fotografii kina po przejęciu go przed Miejski Dom Kultury, kiedy to zaczęło pełnić szersze funkcje – m.in. koncertowe, czy wystawiennicze. Była też okazją do prześledzenia krok po kroku kolejnych etapów remontu obiektu. Chwilę później sceniczna kurtyna, stanowiąca nowość w Teatrze Elektrycznym, rozsunęła się i oczom zgromadzonej publiczności ukazał się siedzący w fotelu, jak niegdyś w słynnym programie telewizyjnym, historyk kina i dziennikarz - Stanisław Janicki. Przywitano go oklaskami, a następnie wysłuchano ciekawych historii, związanych nie tylko ze skoczowskim przybytkiem X muzy. Tuż po tym wystąpieniu burmistrz Skoczowa Janina Żagan przywitała wszystkich gości, wśród których jako pierwszy zabrał głos premier Jerzy Buzek. Do gratulacji nowego wizerunku Teatru Elektrycznego dołączyły posłani: Aleksandra Trybuś i Małgorzata Pępek. List gratulacyjny od pani poseł Mirosławy Nykiel odczytał jej asystent  - Adam Fabia. Następnie głos zabrał dyrektor Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” – Robert Orawski, który podkreślił rolę Unii Europejskiej w zakończonej modernizacji kina (wartość projektu: 2.740.781,39 zł, wartość dofinansowania: 2.254.192,93 zł), wyróżnił dawnych jego pracowników i zaprosił do obejrzenia najstarszego filmu nakręconego w Skoczowie, odnalezionego przy okazji przygotowań do całorocznych obchodów jubileuszowych OSP – jej 140-lecia. Na taśmie filmowej, pochodzącej z lat 30-tych, zarejestrowano uroczystości, w których biorą udział strażacy, widać m.in. starą skoczowską remizę strażacką, ogrodzenie synagogi, czy też restaurację pana Gałgonka, usytuowaną na rynku u wylotu ul. Cieszyńskiej.  Kolejną projekcję stanowił obraz pt.: „Krótka historia filmu”, opowiadający o możliwościach technicznych, jakie były wykorzystywane w kinematografii światowej w dawnych latach aż do chwili obecnej.
    Po części oficjalnej goście udali się do części kawiarnianej budynku, usytuowanej na poddaszu, gdzie przy smacznym poczęstunku przygotowanym przez Restaurację English Pub, prowadzili rozmowy, a także uwieczniali miłe chwile wieczoru spędzonego w Teatrze Elektrycznym na pamiątkowych zdjęciach. Nie brakowało chętnych do uzyskania autografów od Stanisława Janickiego i premiera Jerzego Buzka.
    Na zakończenie sobotniej uroczystości wystąpił legendarny zespół „Krzak”, a wraz z nim gościnnie najlepszy polski basista – Krzysztof Ścierański.     
 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.
 

Julia Raszka

 



Galeria: