BESKIDZKI KLUB KULINARNY

 

Beskidzki Klub Kulinarny

Uprzejmie zawiadamiamy, iż dnia 19 czerwca 2008 roku został powołany Beskidzki Klub Kulinarny przy Miejskim Domu Kultury w Skoczowie.
Pomysł powołania klubu powstał z chęci promocji smaków kuchni Beskidzkiej i kontynuację polskiej tradycji kulinarnej. Pomysłodawcami powołania klubu są Jacek Dutka i Wiesław Wróblewski, członkowie Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej ludzie, którzy od kilku lat promują kuchnię beskidzką w kraju i zagranicą Członkami klubu są kucharze zawodowi ,amatorzy ,szefowie restauracji i wszyscy miłośnicy dobrej kuchni.

Cele Beskidzkiego Klubu Kulinarnego:
- promocja beskidzkiej kuchni w kraju i zagranicą
-  współpraca ze wszystkimi władzami, samorządami, firmami działającymi na rzecz naszego środowiska
- organizacja konkursów ,festiwali kulinarnych.
- umocnienie poprawnego wizerunku gastronomii Ziemi Cieszyńskiej i Podbeskidzia
Członkami założycielami klubu stanowiącymi równocześnie zarząd
Beskidzkiego Klubu Kulinarnego są:
Wiesław Wróblewski
Jacek Dutka
Marcin Orawiec
Szymon Staniek
Jan Dutka

Plany BKK na rok 2008/2009:
Organizacja wraz z Polską Akademią Sztuki Kulinarnej, Urzędu Miasta Skoczowa, Dyrekcji Domu Kultury Ogólnopolskiego festiwalu kulinarnego w Skoczowie.
Termin lato, jesień 2009 r.
Wszystkich chętnych do nawiązania współpracy z klubem prosimy o kontakt.
Beskidzki Klub Kulinarny
MDK Skoczów
ul. Targowa 26
43-430 Skoczów
e-mail bkk@beskidzki-kk.pl
tel/ fax 33/479-10-40 kom 607-79-15-20

JAGNIĘCINA UKORONOWANA

Już drugi raz na skoczowskim rynku gościli zbóje. II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej, zorganizowany 24 lipca, był okazją do przyjrzenia się najnowszym trendom kucharskim oraz znanym twarzom kulinarnego świata. Pasjonaci góralskiego grania mieli też okazję posłuchać regionalnych rytmów. Ogromny gar kwaśnicy i wypełniona po brzegi gigantyczna patelnia zbójnickiego gulaszu czekała na wszystkich chętnych. „Jak tylko ogłosiłem ze sceny, że od teraz kwaśnicę rozdajemy w dowolnych ilościach za darmo każdemu, kto po nią przyjdzie ludzie pojawili się z garnkami i wszystko w momencie zniknęło – wspomina prezes Beskidzkiego Klubu Kulinarnego Wiesław Wróblewski – główny organizator zbójnickiego przedsięwzięcia plenerowego.
Imprezie towarzyszył prawie przez cały czas jej trwania deszcz. Atmosferyczne niedogodności nie były jednak przeszkodą dla widzów ludowych występów estradowych, jak i uczestników dowcipnych konkursów prowadzonych improwizatorsko przez Krzysztofa Skibę. Aura nie pokrzyżowała też planów inauguracyjnych – związanych z armatnim wystrzałem, ani poczynań kulinarnym drużynom konkursowym, pracującym na swój sukces pod dużym namiotem i promującym jagnięce mięso. W tym samym miejscu, równie bezpiecznie, odbył się pokaz absolutnie magicznej kuchni molekularnej w wykonaniu Jeana Bosa. Obserwatorzy tego wydarzenia mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak w ciągu kilku minut przy pomocy ciekłego azotu o temperaturze – 190 stopni z soku owocowego i śmietanki tworzy się pyszny sorbet. Pod namiotem na krótką chwilę zagościli również słynni bracia Golcowie ze swą mamą, którzy życzyli z dużego ekranu wszystkim pysznej kwaśnicy i namawiali do wsparcia przez zakup okolicznościowej cegiełki Fundacji Braci Golec.
Ponadto na skoczowskim rynku, jak i ulicy Ustrońskiej i Cieszyńskiej nie brakowało kulinarnych i upominkowych atrakcji związanych z naszym regionem. Każdy mógł wyszukać zatem coś dla siebie słuchając jednocześnie przygrywających kapeli: Torki, Ochodzity, Seniora, Wrzosu, Cornego Potoku i Hory. W godzinach wieczornych uhonorowano na estradzie następujących zwycięzców:

I MIEJSCE
Dorota Barszczewska, Marek Łukasiewicz: Zespół zamkowo – pałacowy „Baranów Sandomierski” /Baranów Sandomierski – Polska)

II MIEJSCE
Jan Kralik, Martin Kobzik: „Hotel Marlene” /Oščadnica – Słowacja/

III MIEJSCE
Tomasz Kuźniacki, Bartosz Przymorski: Restauracja „Za piecem”/Bydgoszcz – Polska/

IV MIEJSCE
Michał Tucki, Jacek Rugała: Restauracja „Lawenda” /Bielsko–Biała – Polska/
ex equo
Daniel Gołębiewski, Rafał Hamera: Restauracja „Akademia smaku” /Warszawa – Polska/

V MIEJSCE
Rafał Matera, Łukasz Smela: Restauracja „Valdi Plus” /Mikołów – Polska/

VI MIEJSCE
Michał Szczęsny: Restauracja „Żółty domek” /Szczecinek – Polska/

VII MIEJSCE
Karel Drapal, Vladana Horychova: „Ondras Team” /Ostrawa – Republika Czeska/

WYRÓŻNIENIE – ARANŻACJA DANIA:
Rafał Matera, Łukasz Smela: Restauracja „Valdi Plus” /Mikołów – Polska/

Najlepszych kucharzy wyłoniło międzynarodowe jury w składzie:
Jean Bos, Karol Okrasa, Giancarlo Russo, Waldemar Hołówka, Wolfgang Menge, Jacek Dutka, Wiesław Wróblewski, Paweł Malewski, Carlos Gonzalez – Tejera, Piotr Szczygielski, Janina Żagan, Jan Sztefek, Justyna Murawska, Grzegorz Bieniek, Kazimierz Idzik.
Ważnym wydarzeniem, mającym miejsce podczas festiwalu, było podsumowanie regionalnego projektu Skoczowa i Karviny, znanego pod nazwą Transgraniczne Tradycje Kulinarne, w formie konferencji prasowej. Punktem kulminacyjnym spotkania podsumowującego było wręczenie nagród autorom regionalnych przepisów kulinarnych, które wyróżniono w konkursie towarzyszącemu przedsięwzięciu. Zostały one umieszczone w tematycznej publikacji, którą promowano podczas II Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej oraz rozdawano współautorom.

J.R.

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.