u ma

MIKOŁAJ 2010 7.12.2010

 

MIKOŁAJ NA SKOCZOWSKIM RYNKU

            Po raz kolejny na skoczowski rynek 6 grudnia przybył Święty Mikołaj. Tradycyjnie obdzielił dzieci mnóstwem łakoci i dobrym, świątecznym humorem. Nie zabrakło też wspólnego, plenerowego śpiewania.

J.R

     

     

     

     

     

 

KABARET SKECZÓW MĘCZĄCYCH 24.10.2010

 

SKECZE ŚMIECHEM MĘCZĄCE

Kielecka grupa czterech pełnych humoru mężczyzn, znana całej Polsce pod nazwą Kabaret Skeczów Męczących, gościła w skoczowskim Miejskim Domu Kultury 30 listopada. Dwugodzinny, pełen energii i śmiechu występ cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Tłumnie przybyła publiczność miała zatem sposobność spędzić tegoroczne Andrzejki w wyśmienitym nastroju. Każdy chętny miał też okazję otrzymania autografu od Karola Golonki, Jarosława Sadza, Marcina Szczurkiewicza i Michała Tercza, z którymi mógł również stanąć do pamiątkowego zdjęcia.

J.R.

       

     

     

     

     

     

 

OTWARCIE ROKU KULTURALNEGO 20.10.2010

 

KOLEJNE OTWARCIE ZA NAMI 

Zgodnie z tradycją i tym razem jesienną porą nastąpiło uroczyste otwarcie roku kulturalnego. Wieczorem 16 października w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury zgromadzili się wszyscy zainteresowani losem skoczowskiej kultury, a w szczególności jej najbliższą przyszłością. Dyrektor MDK – Robert Orawski przybliżył zebranym gościom plany związane z nową siedzibą placówki, która od listopada będzie zlokalizowana przy ul. Mickiewicza 9. Dobiegającemu końca remontowi pięknej, secesyjnej kamienicy pod wspomnianym adresem można było się przyglądnąć dzięki pokazowi najaktualniejszych zdjęć z jej wnętrz. W powstającym Centrum Miejskim „Integrator” sale warsztatowe MDK będą znajdować się na poddaszu i na pierwszym piętrze. Resztę zrewitalizowanej powierzchni zajmie m.in. biblioteka, lokalne stowarzyszenia i klub przedsiębiorczości.

Na godzinę przed otwarciem roku kulturalnego uczestnicy pierwszej edycji projektu „Ich troje” spróbowali swych wokalnych sił na scenie MDK. Profesjonalne jury w składzie: Karolina Kidoń, Anna Porwoł i Justyna Masny wyłoniło trzech najlepszych, którym przypisano: I miejsce – Zdzisław Baguda, II miejsce – ex aequo Agnieszka Oramus i Joanna Kliś. Trzy wymienione talenty jeszcze raz zaśpiewały tego wieczoru na tej samej scenie. Występ ten zwieńczył spotkanie poświęcone skoczowskiej kulturze.

J.R.

 

WYSTAWA RYBACKA 6.10.2010

 
KARP KRÓLOWAŁ NA RYNKU

     8. Regionalne Dni Rybactwa w Skoczowie przeszły już do historii. Znamy zwycięzców konkursów kulinarnych, za nami dwa dni pełne rybnych atrakcji.

     Po raz kolejny skoczowski rynek zamienił się w wielka kuchnię. Tym razem królowały potrawy z karpia przygotowane przez uczniów szkół gastronomicznych, gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich i profesjonalnych kucharzy rywalizujących w 4. Mistrzostw Europy w podawaniu Karpia. Najlepszymi kucharzami Europy zostali Karel Drápal i Jan Jakeš ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników Republiki Czeskiej, region Morawy i Śląsk. Drugie miejsce zajęli Zbigniew Łęgowski i Wiktor Stefaniak z Fabryki Nastrojów z Augustowa. Trzecie miejsce zdobyli Tomasz Nowak i Jarosław Liszka z restauracji „U Przewoźnika” w Tychach. Swoich kulinarnych sił próbowali też uczniowie szkół gastronomicznych. W tej kategorii zwyciężała drużyna z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich z Wisły, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Gastronomii i Hotelarstwa z Bielska Białej, trzecią lokatę zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych z Krakowa. Z przygotowaniem potraw z karpia zmagały się również panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Najlepsze miejsce wywalczyły gospodynie z Kowali, drugie były panie z Zaborza, a na trzecim miejscu ulokowały się członkinie KGW z Ustronia.

    Wszystkie prace oceniali profesjonalni kucharze na czele z Jeanem Bosem i znanym z serialu „Złotopolscy” kucharzem Grzegorzem Komendarekiem, który wśród publiczności cieszył się sporą popularnością.– Rywalizacja zacięta, jednak wszystkie potrawy na wysokim i równym poziomie. Niewiele jest takich konkursów kulinarnych – ocenił popularny Grzesio ze „Złotopolskich”.

    Prócz konkursów kulinarnych publiczność bawiły zespoły regionalne. Kulminacyjnym punktem 8. Regionalnych Dni Rybactwa była sobotnia degustacja specjalnie przygotowanej zupy rybnej. Pierwsza łyżka przygotowanej w 300 litrowym garnku zupy należała do Janiny Żagan, burmistrz Skoczowa, która zachęciła wszystkich przybyłych na imprezę gości do degustacji.

    Podczas 8. Regionalnych Dni Rybactwa na płycie rynku zostały również rozstawione baseny, gdzie można było zobaczyć okazy ryb w ramach Wystawy Rybackiej. O działalności miejscowych rybaków i planach rozwoju rybactwa w regionie, można było dowiedzieć się również na specjalnie przygotowanym stoisku Lokalnej Grupy Rybackiej, chętni mogli wziąć również udział w konkursie wiedzy o karpiu i jego otoczeniu.

    Organizatorami imprezy byli: Zakład Doświadczalny Gospodarki Stawowej PAN w Gołyszu, Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Bielsku – Białej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Urząd Miejski w Skoczowie i Miejski Dom Kultury w Skoczowie.

Dorota Kochman


  

  III GMINNE DOŻYNKI 7.09.2010

 

  kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

 

DOŻYNKOWE ŚWIĘTOWANIE

III Gminne Dożynki przeszły już do historii. Choć goście bawili się w strugach deszczu to jednak zabawa trwała do późnego wieczora.
Uroczystym korowodem, który wyruszył spod dworca PKP rozpoczęły się III Gminne Dożynki w Skoczowie. Pięknie przystrojone maszyny rolnicze, dorożki, wozy przejechały w długim korowodzie przez ulice G. Morcinka, G. Bór, Targową i Ustrońską, by przed godz. 16.00 dotrzeć na rynek, gdzie odbyło się wielkie świętowanie. Pobłogosławiono chleb – symbol ciężkiej rolniczej pracy i rozpoczęto obrzęd dożynkowy przygotowany przez dzieci z Kiczyc. Następnie można było zobaczyć: ”Kiszenie kapusty” w wykonaniu dzieci z Pierśćca oraz występ zespołu dziecięcego Pogórzanie. O 16.30 wszyscy przybyli na skoczowski Rynek mogli podziwiać „Ochalskie wesele”, a o godz. 18.00 wystąpił Kabaret Piotra Szefera. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni bawili się przy Szlagier Maszynie. Całość prowadził p. Sławomir Danielski z Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Cieszę się, że mimo deszczu tak wiele osób przybyło na skoczowski rynek. Dziekuję z całego serca wszystkim którzy uczestniczyli w III Gminnych Skoczowskich Dożynkach – podkreśliła Janina Żagan, burmistrz Skoczowa.

Program dożynek ma charakter regionalny, związany z ciężką pracą nie tylko rolników, ale również przedsiębiorców zajmujących się bezpośrednią produkcją żywności.Urząd Miejski w Skoczowie serdecznie dziękuje wszystkim sponsorom, za przekazane produkty, które można było skosztować na skoczowskim Rynku.

Lista sponsorów poniżej:
Bank Spółdzielczy w Skoczowie
KTW „Pieczywo” s.c. Piekarstwo – Ciastkarstwo
ul. Ustrońska 30 PIEKARSTWO
ul. Stalmacha 27 c PSS HERMES
Skoczów GS Samopomoc Chłopska PPHU Fijałkowscy S.C. Ciastkarnia DUŚ Wojciech Gembal Zakład Produkcyjny SOBIK Zakład Przetwórstwa Mięsnego Chudyk Hurtownia Ryb Jaworski
Hurtownia Dziczyzny HEKTOR
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska
Zakłady Mięsne Cieszyn
Sklep Firmowy Nr 10
Zakłady Mięsne Dębowiec Chwastek
TESCO - oddział Skoczów

Dorota Kochman

  

  

 

 

KUCHNIA ZBÓJNICKA26.07.2010

 

JAGNIĘCINA UKORONOWANA

Już drugi raz na skoczowskim rynku gościli zbóje. II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej, zorganizowany 24 lipca, był okazją do przyjrzenia się najnowszym trendom kucharskim oraz znanym twarzom kulinarnego świata. Pasjonaci góralskiego grania mieli też okazję posłuchać regionalnych rytmów. Ogromny gar kwaśnicy i wypełniona po brzegi gigantyczna patelnia zbójnickiego gulaszu czekała na wszystkich chętnych. „Jak tylko ogłosiłem ze sceny, że od teraz kwaśnicę rozdajemy w dowolnych ilościach za darmo każdemu, kto po nią przyjdzie ludzie pojawili się z garnkami i wszystko w momencie zniknęło – wspomina prezes Beskidzkiego Klubu Kulinarnego Wiesław Wróblewski – główny organizator zbójnickiego przedsięwzięcia plenerowego.
Imprezie towarzyszył prawie przez cały czas jej trwania deszcz. Atmosferyczne niedogodności nie były jednak przeszkodą dla widzów ludowych występów estradowych, jak i uczestników dowcipnych konkursów prowadzonych improwizatorsko przez Krzysztofa Skibę. Aura nie pokrzyżowała też planów inauguracyjnych – związanych z armatnim wystrzałem, ani poczynań kulinarnym drużynom konkursowym, pracującym na swój sukces pod dużym namiotem i promującym jagnięce mięso. W tym samym miejscu, równie bezpiecznie, odbył się pokaz absolutnie magicznej kuchni molekularnej w wykonaniu Jeana Bosa. Obserwatorzy tego wydarzenia mieli okazję przekonać się na własne oczy, jak w ciągu kilku minut przy pomocy ciekłego azotu o temperaturze – 190 stopni z soku owocowego i śmietanki tworzy się pyszny sorbet. Pod namiotem na krótką chwilę zagościli również słynni bracia Golcowie ze swą mamą, którzy życzyli z dużego ekranu wszystkim pysznej kwaśnicy i namawiali do wsparcia przez zakup okolicznościowej cegiełki Fundacji Braci Golec.
Ponadto na skoczowskim rynku, jak i ulicy Ustrońskiej i Cieszyńskiej nie brakowało kulinarnych i upominkowych atrakcji związanych z naszym regionem. Każdy mógł wyszukać zatem coś dla siebie słuchając jednocześnie przygrywających kapeli: Torki, Ochodzity, Seniora, Wrzosu, Cornego Potoku i Hory. W godzinach wieczornych uhonorowano na estradzie następujących zwycięzców:

I MIEJSCE
Dorota Barszczewska, Marek Łukasiewicz: Zespół zamkowo – pałacowy „Baranów Sandomierski” /Baranów Sandomierski – Polska)

II MIEJSCE
Jan Kralik, Martin Kobzik: „Hotel Marlene” /Oščadnica – Słowacja/

III MIEJSCE
Tomasz Kuźniacki, Bartosz Przymorski: Restauracja „Za piecem”/Bydgoszcz – Polska/

IV MIEJSCE
Michał Tucki, Jacek Rugała: Restauracja „Lawenda” /Bielsko–Biała – Polska/
ex equo
Daniel Gołębiewski, Rafał Hamera: Restauracja „Akademia smaku” /Warszawa – Polska/

V MIEJSCE
Rafał Matera, Łukasz Smela: Restauracja „Valdi Plus” /Mikołów – Polska/

VI MIEJSCE
Michał Szczęsny: Restauracja „Żółty domek” /Szczecinek – Polska/

VII MIEJSCE
Karel Drapal, Vladana Horychova: „Ondras Team” /Ostrawa – Republika Czeska/

WYRÓŻNIENIE – ARANŻACJA DANIA:
Rafał Matera, Łukasz Smela: Restauracja „Valdi Plus” /Mikołów – Polska/

Najlepszych kucharzy wyłoniło międzynarodowe jury w składzie:
Jean Bos, Karol Okrasa, Giancarlo Russo, Waldemar Hołówka, Wolfgang Menge, Jacek Dutka, Wiesław Wróblewski, Paweł Malewski, Carlos Gonzalez – Tejera, Piotr Szczygielski, Janina Żagan, Jan Sztefek, Justyna Murawska, Grzegorz Bieniek, Kazimierz Idzik.
Ważnym wydarzeniem, mającym miejsce podczas festiwalu, było podsumowanie regionalnego projektu Skoczowa i Karviny, znanego pod nazwą Transgraniczne Tradycje Kulinarne, w formie konferencji prasowej. Punktem kulminacyjnym spotkania podsumowującego było wręczenie nagród autorom regionalnych przepisów kulinarnych, które wyróżniono w konkursie towarzyszącemu przedsięwzięciu. Zostały one umieszczone w tematycznej publikacji, którą promowano podczas II Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej oraz rozdawano współautorom.

J.R.

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

POWITANIE WAKACJI28.06.2010

 

  

  

  

  

 

WYSTAWA21.05.2010

 

Walorem wystawy są unikatowe zdjęcia z lat 1952-1954,  przedstawiające młodego Księdza. Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, z którymi chętnie spędzał czas. Wspólne wędrowanie po górach, zimowy wyjazd na narty, spływ kajakowy, czy wycieczki rowerowe utrwalone na fotograficznej kliszy przybliżają minione czasy, przenoszą w urokliwe miejsca, pozwalają przyglądać się początkom niezwykłej przyjaźni grupy osób zwanej  Rodzinką” lub  Środowiskiem”.

  

  

  

  

 

DNI SKOCZOWA14.06.2010

 

MIEJSKIE ŚWIĘTOWANIE PO RAZ 43

     Tegoroczne Dni Skoczowa ze względów finansowych, związanych z usuwaniem skutków powodzi zostały ograniczone do jednego dnia. Święto miasta wybrzmiało zatem w niedzielę 13 czerwca. Na skoczowskim, słonecznym rynku, zgodnie z tradycją, nie zabrakło wystawców ze smakołykami kuchni regionalnej. Wśród nich należy wymienić Koła Gospodyń Wiejskich, Beskidzki Klub Kulinarny, Koło Łowieckie „Diana” oraz szereg stanowisk serwujących dania z grila. Do zdrowej żywności natomiast przekonywała Chrześcijańska Służba Charytatywna, prowadząc jednocześnie bezpłatne badania m.in. cukru i tkanki tłuszczowej. Otwarcie 43. Dni Skoczowa nastąpiło równo o godzinie 15-stej. Burmistrz Skoczowa został uhonorowany brązowym medalem za III miejsce w sobotnich XI Mistrzostwach Skoczowa w Rzucie Beretem, a zaraz później wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Janem Krużołkiem uroczyście otworzył plenerowe przedsięwzięcie. Fakt ten podkreślił wystrzał muszkietów Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego w szwedzkich strojach. Zaraz później na estradzie pojawił się zespół „Wesoła 24”. Po folkowo-etnicznych klimatach nastąpiły meksykańskie rytmy. Klasyczne utwory zaprezentowali w tradycyjnych sombrero: Gabriel, Jesus i Carlos z „Mariachi Los Amigos”. Kolejne minuty należały do „Folkoperacji”, która bawiła publiczność własnymi aranżacjami góralskiego, melodyjnego grania. Występy artystyczne, jak i całe miejskie święto zwieńczył koncert Roberta Janowskiego w teleturniejowym zespołem. Przed tłumem publiczności wypełniającej rynek po brzegi zaśpiewali szereg znanych przebojów, jak i autorskie kompozycje głównego artysty wieczoru.
     Niedzielne świętowanie poprzedziły sobotnie XI Mistrzostwa Skoczowa w Rzucie Beretem, które jako jedyny punkt programu z 12 czerwca zostały zrealizowane. Dosyć silny wiatr niestety pokrzyżował plany wszystkim tym, którzy mieli ochotę pobić ustanowiony rekord. Tym razem najdłuższe rzuty wynosiły ok. 21 metrów. Klasyfikacja zwycięzców ukształtowała się następująco: 1 miejsce – Jarosław Frask (21, 10 m), 2 miejsce – Piotr Domagała (21,05 m) oraz 3 miejsce – v-ce Burmistrz Piotr Rucki (21,00 m).
     Relacjonując 43. Dni Skoczowa należy podkreślić, że wszyscy artyści, których występy zaplanowano na sobotę zostały bezkosztowo odwołane na prośbę organizatorów – Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie. Każdy artysta, konferansjer oraz szeroko rozumiana obsługa wykazali pełne zrozumienie sytuacji, w jakiej znalazł się Skoczów po majowej powodzi, nie zważając na wcześniej zawarte umowy.
     W organizacji święta miasta pomogli, jak i w ubiegłych latach sponsorzy. Wśród tegorocznych ofiarodawców znaleźli się: Firma „Mężyk”, Centrum Lekarsko-Stomatologiczne „Omega Dent”, zakład produkcyjny „Sobik”, Przedsiębiorstwo komunikacyjne „Transkom”, Bank PKO BP, Bank Spółdzielczy w Skoczowie, Firma „Bronowski Auto Części”, WBK Bank Zachodni.
43. Dniom Skoczowa patronowały następujące media: „Wieści Skoczowskie”, „Czas Skoczowa”, „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, Portal Śląska Cieszyńskiego www.ox.pl, Portal Gazeta Codzienna, TV Skoczów, Radio 90 FM, Radio Bielsko.

J.R.

 

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

RZUT BERETEM14.06.2010

 

XI Mistrzostwa Skoczowa w Rzucie Beretem wyniki:

1 miejsce – Jarosław Frask (21, 10 m)
2 miejsce – Piotr Domagała (21,05 m)
3 miejsce – Piotr Rucki (21,00 m)

 

  

     

     

     

     

     

     


RZEMIOSŁA śREDNIOWIECZNE14.06.2010

 

ŚREDNIOWIECZNE RZEMIOSŁA
NA SKOCZOWSKIM RYNKU

Pierwszy raz po wielu latach na skoczowski rynek trafiło tradycyjne rzemiosło. Od rannych piątkowych godzin 11 czerwca każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach różnych, ciekawych profesji. Wśród wystawców, a zarazem instruktorów znaleźli się: Izabela Izdebska (filcowanie), Marta Czech (ceramika), Katarzyna Broda-Firla (tkactwo), Tomasz Kowal (wikliniarstwo) oraz Zbigniew Borgosz (garncarstwo). Można było m.in. popróbować wyplatania koszy, lepienia glinianych form dekoracyjnych, kształtowania filcowych kwiatów, tkania na specjalistycznych ramkach.
Przedsięwzięcie zorganizowano przy wsparciu finansowym Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Cieszyńska Kraina”.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

FESTIWAL DZIECI I MŁODZIEŻY2.06.2010

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

EUROREGIONALNY FESTIWAL
DZIECI I MŁODZIEŻY 

Dzień Dziecka w Skoczowie świętowano na rynku. Miejski Dom Kultury wraz z policją przygotował 1 czerwca Euroregionalny festiwal dzieci i młodzieży, w którym wzięli udział przedstawiciele całego powiatu. Tradycyjnie przeprowadzono konkurs w ramach XI  Ogólnopolskich Dni Kultury, Ratownictwa i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który poprzedzony został w godzinach rannych jazdą sprawnościową na rowerze oraz bezpłatnymi egzaminami na kartę rowerową i motorowerową. Wśród zwycięzców znaleźli się: 1 miejsce – SP nr 2 w Ustroniu, 2 miejsce – SP nr 3 w Skoczowie, 3 miejsce – SP nr 1 w Skoczowie oraz 1 miejsce – Gim nr 2 w Ustroniu, 2 miejsce – Gim w Drogomyślu, 3 miejsce – Gim nr 5 w Ochabach. Rozpoczęty przejściem korowodu przez miasto festiwal wzbogaciły występy gości zza Olzy: mażoretek z Karwiny i chóru „Štyvarův dĕtsky soubor” z Domu Dzieci i Młodzieży w Trzyńcu. Wiele emocji wzbudził pokaz grupy antyterrorystycznej, sprzętu oraz psów policyjnych. Zaraz po nim swe talenty artystyczne zaprezentowały szkoły skoczowskiej gminy oraz uczestnicy zajęć twórczych w MDK. Mimo ciągłego deszczu z zapartym tchem oglądano pokaz Mistrzów Kung-Fu i Ju-Jitsu. Tuż po nich gromkie owacje zebrały zespoły tańca nowoczesnego: Dżamp Stajl, Free Jump, Enigma, Eksperyment.

Warto podkreślić, że impreza została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 oraz budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński.

J.R.     

     

     

     

     

     

     

 

REDAKCJA & SLEEPWALKERS19.05.2010

 

 

REDAKCJA & SLEEPWALKERS 

            Wszyscy, którzy zjawili się w skoczowskim kinie 15 maja na podwójnym rockowym koncercie będą go długo wspominać. Absolutnie zjawiskowo zagrał występujący jako pierwszy zespół „Redakcja”. Aż trudno było uwierzyć, że grupa następujących muzyków: Adam Antosiewicz, Bartek Stuchlik, Łukasz Walczak, Dawid Szlezak oraz Darek Dusza (gitarzysta słynnego „Shakin’ Dudi”, autor tekstów piosenek m.in. grupy Dżem) prezentowała się przed publicznością drugi raz w jak na razie krótkiej historii wspólnego grania. Zaraz po nich na scenie pojawił się zespół „Sleepwalkers”, który tworzą: Wojtek Wojnar, Marcin Kajzer, Łukasz Orawski i Remigiusz Klimurczyk. Nie obyło się bez podwójnych bisów.

J.R.

Redakcję założył w październiku 2009 r. gitarzysta i tekściarz Darek Dusza. Kiedyś Darek grał w Śmierci Klinicznej, Absurdzie i różnych formacjach Irka Dudka, pisał również teksty dla zespołu Dżem.
Obecnie nadal współpracuje z Dudkiem, pisząc dla niego teksty i grając na gitarze w Shakin` Dudi. Darek przez parę miesięcy szukał wokalisty, aż wreszcie natrafił w necie na Adama Antosiewicza (ex- El Seccatore, Trzy Kluski Śląskie). Do zespołu dołączył Bartek Stuchlik (gra na kontrabasie w Shakin` Dudi)
i Łukasz Walczak ( znany z wielu, głównie jazzowych składów). W listopadzie zespół rozpoczął próby.
W styczniu 2010 r. muzycy zarejestrowali swój pierwszy materiał demo. Niedawno do zespołu dołączył grający na gitarze Dawid Szlezak. We wrześniu tego roku planują wydanie pierwszej płyty.

www.myspace.com/redakcja     

     

     

     

     

     

     

 

FESTIWALOWA INICJATYWA EKUMENICZNA10.05.2010

 

FESTIWALOWA INICJATYWA EKUMENICZNA

 W piątkowy wieczór 7 maja odbył się w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie Festiwal Pieśni Religijnych, w którym wzięły udział dzieci i młodzież skoczowskiej gminy. Ekumeniczne wydarzenie zainicjował długoletni dyrygent Chóru „Gloria”, działającego przy parafii ewangelicko-augsburskiej „Świętej Trójcy” w Skoczowie oraz były dyrektor SP Nr 1 i nauczyciel muzyki Bolesław Noga. Wokalne talenty uczestników festiwalu oceniali członkowie Stowarzyszenia „Musica Sacra”: Anna Stefaniak – Bacza, burmistrz Witold Dzierżawski (prezes) oraz Bolesław Noga. Wyróżniono następujących uczestników: Beatę Cebulę (GIM NR 3 w Pierśćcu), Joannę Kałużę (GIM NR 5 w Ochabach), Justynę Lewandowską (SP NR 1 w Skoczowie), akompaniującego trzem zespołom na skrzypcach Patryka Buchtiara (SP NR 5 w Ochabach) oraz nauczycielkę muzyki ZS Nr 4 w Ochabach – Ewę Szczotkę za przygotowanie największej ilości uczestników festiwalu. Laureaci otrzymali pamiątkowe albumu fotograficzne.

J.R.  

  

 

STANISŁAW DEJA11.05.2010

 

 

CHOPINOWSKIE NUTY W MDK

2 maja w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie koncertował wybitny pianista Stanisław Deja. Koncert – „Skoczowska Fryderykiada” został połączony z obchodami Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Skoczowski MDK gościł sporą publikę – mieszkańców Skoczowa i gości, którzy majowe popołudnie postanowili spędzić na uczcie muzyki poważnej.

DK

 

Stanisław Deja urodził się w Gdańsku, gdzie od piątego roku życia pobierał lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a rok później na fortepianie.
Po wstępnej nauce w Polsce studiował w renomowanym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego- Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu). Dalsze studia zaprowadziły Stanisława Deję do Berlina Zachodniego, gdzie pracował pod kierunkiem Gerharda Puchelta, oraz do Monachium. Na początku lat 80-tych podjął pracę w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa na stanowisku spikera, by po kilku latach zostać jej redaktorem. Koncertował praktycznie w całej Europie.
Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) oraz w Jaen (Hiszpania). Jest wybitnym interpretatorem muzyki Mozarta i Chopina, ceniony jest też jako kameralista i jako wrażliwy akompaniator w ensamblach wokalnych. Koncertuje regularnie głównie na terenie Niemiec i Skandynawii i jest stałym gościem w Filharmonii Monachijskiej. W latach 2005-2006 gościł z wielkim sukcesem w Kalifornii: w Dan Diego, Carlsbad i Del Mar a także w rosyjskim St. Petersburgu.
Od czterech lat występuje również w duecie z Andrzejem Zielińskim, prezentując utwory z repertuaru zespołu SKALDOWIE w wersji na dwa fortepiany z wokalem Andrzeja Zielińskiego.

 

ZAPROSZENIE18.03.2010

 

 

Spis utworów, z których należy się przygotować wokalnie:

JEST JUŻ CIEMNO (FEEL)
KOLOROWE JARMARKI (MARYLA RODOWICZ)
KONIK NA BIEGUNACH (URSZULA)
MAŁGOŚKA (MARYLA RODOWICZ)
MAŁY BIAŁY DOMEK (MIECYSŁAW FOGG)
MARCHEWKOWE POLE (LADY PANK)
MONIKA DZIEWCZYNA RATOWNIKA (RUDI SCHUBERT)
NA CO KOMU DZIŚ (LADY PANK)
NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY (ANDRZEJ ROSIEWICZ)
NIE SPOCZNIEMY (CZERWONE GITARY)
NIE WIERZ NIGDY KOBIECIE (BUDKA SUFLERA)
NIEPOKONANI (PERFECT)
NO CO TY NA TO (MIECZYSŁAW SZCZEŚNIAK)
NOGI (CZARNO-CZARNI)

Wszelkie szczegóły na temat KONCERTU MŁODYCH TALENTÓW można uzyskać w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie: tel. 33 479 10 40 lub mailowo: mdkskocz@poczta.onet.pl.

 

BEVIN28.04.2010

 

 

GITAROWA HARMONIA 

Piątkowy wieczór 23 kwietnia upłynął w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie w gitarowym klimacie. Swe muzyczne talenty zaprezentował przed zgromadzoną publicznością Zespół Gitarowy „Bevin”. Grupa od 2006 roku ćwiczy pod instruktorskim okiem Mariusza Śniegulskiego w skoczowskim MDK. Na początku działalności zespół tworzyły same dziewczyny, co tłumaczy jego nazwę, która w tłumaczeniu z języka Celtów oznacza „dziewczynę z piękną pieśnią”. Obecnie skład jest mieszany. Zespół nieustannie się rozwija. Na minionym koncercie zaprezentował utwory polskie, jak i zagraniczne o dużej stylowej przekrojowości. Warto podkreślić, że wykonywane kompozycje zostały rozpisane gitarzystom na wiele głosów i to właśnie zastosowanie tego zabiegu było główną atrakcją podczas obioru koncertu.

J.R.

 

ŁOWCY B22.03.2010

 

ŚMIESZNY PIĄTEK Z ŁOWCAMI

            Po raz kolejny Kabaret Łowcy. B zaprezentował swe talenty w skoczowskim Miejskim Domu Kultury. Piątkowy wieczór 19 marca nie obył się zatem bez salw śmiechu, jak również oryginalnych kompozycji wykonanych przez głównych bohaterów wieczoru na starodawnym, jak i nowym sprzęcie AGD. Na wszystkich nienasyconych czekały tuż po programie autorskie płyty CD, a także możliwość otrzymania autografów.

J.R.

        

        

        

        

        

        

        

        

 

OPERETKA I HUMOR17.03.2010

 

  OPERETKA I HUMOR 

            Owacjami na stojąco publiczność nagrodziła 13 marca występ wokalistów Nairy Ayvazyan i Tomasza Białka w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie. Słynne pieśni neapolitańskie, utwory z niezapomnianych operetek takich, jak „Księżniczka Czardasza”, „My Fair Lady, czy „Wesoła Wdówka” po raz kolejny udowodniły swoją ponadczasowość. Widzom również przypadły do gustu humorystyczne wstawki autorstwa Jacka Nowosielskiego.

J.R.

     

     

     

     

     

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU7.03.2010

 

PAPIESKI KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY! 

Składamy gratulacje laureatom Szkolnego Konkursu Literackiego „Jan Paweł II w Skoczowie – wspomnienie papieskiej wizyty z 22 maja 1995 roku”. Jury w składzie: Janina Żagan (burmistrz Skoczowa), Maria Słowik – Broda (polonistka), Marian Gremlik (polonista), Halina Szotek (historyk), Łucja Skrond (kustosz Muzeum im. św. Jana Sarkandra), ks. Marcin Wróbel (kapłan parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła) przyznało trzy równorzędne wyróżnienia następującym osobom: 

  1. Joanna Gruba „Janie Pawle II” – SP Nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie
  2. Remigiusz Holisz „Na górami wyjrzało słońce...” - SP Nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie
  3. Dominika Chrapek „Nadzwyczajne i niepowtarzalne wydarzenie” - SP Nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie

Przypominamy, że wręczenie nagród nastąpi 22 maja podczas uroczystości upamiętniających wizytę Jana Pawła II w Skoczowie. O dokładnym terminie (godzinie i miejscu) laureaci zostaną powiadomieni osobiście. Jednocześnie przypominamy, że wyróżnione teksty ukarzą się drukiem w publikacji okolicznościowej, wydanej przez Urząd Miejski w Skoczowie z okazji 15 rocznicy pobytu Jana Pawła II w naszym mieście.  

Dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie wszystkim uczestnikom i raz jeszcze gratulujemy zwycięzcom! 

KONCERT CHARYTATYWNY19.02.2010

 

ARTYŚCI DZIECIOM 

W sobotę 27 lutego w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbył się koncert charytatywny na rzecz Krajowego Towarzystwa Autyzmu – oddziału w Bielsku-Białej. Podczas koncertu odbyła się licytacja prac dzieci dotkniętych tą chorobą. Imprezę poprowadziła Ewelina Kroczek z radia Bielsko, a  zagrały zespoły Zgredi Billers, Polandia i Szymon Wyrembak. Zebrana kwota to ok.1700 zł , która całkowicie zostanie przeznaczona na budowę ośrodka diagnostyczno-rehabilitacyjnego i hostelu dla osób dorosłych dotkniętych autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.kta-bielsko.pl . Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom!

DNO     

     

     

     

     

     

 

KABARET MŁODYCH PANÓW7.03.2010

 

WIECZÓR Z KABARETEM MŁODYCH PANÓW W MDK 

            Po raz kolejny skoczowski Miejski Dom Kultury gościł wielbicieli kabaretu. Stało się tak za sprawą występu Kabaretu Młodych Panów. Zaprezentował on 20 lutego w sali widowiskowej MDK swe znane skecze, obrazujące często pełną humoru rzeczywistość na polskich drogach. Nie zabrakło też gwary górnośląskiej i aktorskiej zabawy z publicznością. Pełen urozmaiceń wieczór zwieńczyło rozdawanie autografów i wspólne zdjęcia.

J.R.

  

  

  

  

 

OVERTRIO16.02.2010

 

 

ORYGINALNY POMYSŁ NA 14 LUTEGO

Walentynki już za nami. Tym razem obchodzone były w skoczowskim kinie, gdzie wystąpiła grupa OVERtrio. Trójka wykonawców zaprezentowała utwory Barbary Streisand. Koncert wzbogacił pokaz laserowy i projekcja filmu ze słynną aktorką i wokalistką w roli głównej.

J.R.

  

  

  

  

  

 

SKOCZÓW POMÓGŁ WOJTUSIOWI8.02.2009

   

SKOCZÓW POMÓGŁ WOJTUSIOWI

Skoczów stanął na wysokości zadania. Kolejny koncert charytatywny przeszedł już do historii wraz z gorącą atmosferą, jaka mu towarzyszyła. Dla chorego Wojtusia Lecha w minioną niedzielę – 7 lutego w skoczowskim Miejskim Domu Kultury zagrała Orkiestra Dęta „Glorietta” z Jaworza oraz Ludowy Zespół Śpiewaczy „Try-Ton”. Dzięki otwartym sercom ponad stuosobowej publiczności udało się zebrać 1800 zł. Wszyscy, którzy nie zdążyli pojawić się na koncercie mają okazję wesprzeć dotkniętego genetyczną anomalią dwulatka wpłacając pieniężną darowiznę na konto:

ING Bank Śląski
49 1050 1764 1000 0023 0058 3966
z dopiskiem „dla Wojtka Lech”.

Pieniądze zbiera Fundacja „Podaruj Uśmiech”. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku na powyższy cel:

KRS: 0000245254
z dopiskiem „Dla Wojtka Lech”.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy pokazali, że los małego Wojtka nie jest im obojętny.

J.R.


  

    

Foto: Andrzej Mendrek.

KONCERT DLA PIOTRUSIA7.02.2009

 

Koncert charytatywny dla Piotrusia Lacha, który odbył się 29 stycznia w MDK. Wystąpiły zespoły: Chłopacy i Dukat, a koncert poprowadzili: Paweł Pindur i Maciej Szczęch z kabaretu Łowcy.B. Zebrana kwota (2480,07 zł) zostanie przeznaczona na rehabilitację chłopca. Każdy kto chciałby pomóc  może wpłacać pieniądze, które w całości zostaną przekazane na rzecz Piotrusia Lacha.

Chrześcijańska Służba Charytatywna w Skoczowie nr konta:
90 1020 1390 0000 6302 0118 7228
- z dopiskiem Wpłata dla Piotrusia.


Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom! 

     

     

     

     

     

     

     

     

Foto: Andrzej Cichy.

 

HALINA KUNICKA26.01.2010

 

RECITAL HALINY KUNICKIEJ 

W mroźny piątkowy wieczór 22 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie wystąpiła Halina Kunicka. Wokalistka zaśpiewała wiele ze swych dawnych przebojów takich, jak „Lato, lato”, czy „Orkiestry dęte”, jak również kompozycje mniej znane o lirycznym nastroju. Utwory zostały zaprezentowane przy fortepianowym akompaniamencie Czesława Majewskiego, który ponadto bawił publiczność swoim humorem, znanym wszystkim z Kabaretu Olgii Lipińskiej.

J.R.  

  

 

WOŚP6.01.2010

 

kliknij w obrazek aby powiekszyć

XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

w Skoczowie

10 stycznia 2010 roku

Osiemnaście lat temu w Polsce po raz pierwszy zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wymyślona przez Jurka Owsiaka. Fenomen Orkiestry trwa do dzisiaj i jednoczy wokół idei pomagania dzieciom miliony osób. W Skoczowie Orkiestra gra od samego początku istnienia akcji, tj. od 1993 roku.

 Pod opieką skoczowskiego Sztabu WOŚP, którym kierowała dyrektor ZSO - Danuta Wójcik pracowało 137 wolontariuszy. Byli to uczniowie i absolwenci LO w Skoczowie, gimnazjaliści  ze Skoczowa, Pierśćca, Ochab, Pogórza oraz uczniowie ZSZ w Skoczowie i ZSR w Międzyświeciu.

Pomimo zimowej zawieruchy młodzież z charakterystycznymi puszkami orkiestry wczesnym rankiem pojawiła się na ulicach Skoczowa i sołectw (Pogórze, Ochaby, Pierściec). Kilkanaście osób kwestowało w sąsiednich gminach, w miejscach swojego zamieszkania (Brenna, Dębowiec, Cieszyn). Ogromne płatki śniegu i wiatr utrudniały kwestę, przemakały puszki i ubrania wolontariuszy. Trudno było nawet wykonać w tych warunkach zdjęcie. Jednak skoczowska WOŚP grała, pokonując niewygody atmosferyczne dobrym humorem i wiarą, że „koncert serc” w którym bierze udział  - ma  wielki, niezaprzeczalny sens!

Tym razem zebrane pieniądze zostaną przeznaczone przez Fundację WOŚP na ratowanie życia dzieci z chorobami onkologicznymi

W dniu Finału Skoczowski sztab WOŚP od samego rana pracował w strażnicy OSP, gdzie zorganizowano mini-bufet ze świetlicą. Tam wolontariusze mogli ogrzać dłonie, napić się ciepłej herbaty, pożywić się ciastem, żurkiem i kanapkami, przekazanymi przez sponsorów. Tam również młodzież zdawała puszki po skończeniu kwesty. Ostatnia, pełna puszka została dostarczona do sztabu ok. godziny 20. Specjalna Komisja, która  liczyła pieniądze – zakończyła pracę około godziny 21. Do kwoty zebranej przez wolontariuszy WOSP w Skoczowie  dołączono 1582,80 zł i 10 CZK -  ofiarowane przez wykonawców i uczestników „Koncertu kolęd”, zorganizowanego przez Chór „Gloria  - 6 stycznia b.r. w skoczowskim kościele ewangelickim. Działania sztabu tradycyjnie i istotnie wsparli druhowie z OSP w Skoczowie oraz funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

Niedzielny wieczór w Skoczowie  -11 stycznia, jakby w podziękowaniu za serca otwarte dla potrzebujących i za ofiarność skoczowian, był uroczy pod względem pogody! Ucichł wiatr, ustały opady, ośnieżone budynki i drzewa w oświetleniu ulicznych latarni wyglądały przepięknie.

W tej scenerii wiele osób wybrało się na spacer w kierunku Kaplicówki , aby zobaczyć  niepowtarzalne „Światełko do nieba”. Organizatorem tego niezwykłego pokazu był Miejski Dom Kultury, a sfinansowali go w dużej części sponsorzy! Dojście na wzgórze i realizacja świetlnego spektaklu była możliwa m.in. dzięki pracownikom Zarządu Dróg Miejskich, którzy odśnieżyli teren i dojścia na szczyt Kaplicówki.

Skoczowskie niebo, tuż po wystrzale armatnim o godzinie 20. , rozświetliły ognie sztuczne. Po raz drugi w historii „Światełek do nieba”, na koniec pokazu i na finał kwesty – zabłysły nad Kaplicówką  czerwone, gorące serduszka – ognista kompozycja pana Czesława Kanafka.  XVIII Finał WOŚP w Skoczowie przebiegł bezpiecznie i pomyślnie dzięki zaangażowaniu wielu osób życzliwych tej akcji. Dziękujemy!

                                 Małgorzata Orawska

Wynik kwesty XVIII Finału WOŚP’ 2010

32 tysiące 379  złotych 74 grosze
oraz waluta obca i kilka sztuk biżuterii

 Dochód z kwesty zostanie powiększony o pieniądze uzyskane ze sprzedaży gadżetów WOŚP i przedmiotów przekazanych przez osoby prywatne. Przedmioty te zostały wystawione przez skoczowski Sztab WOŚP na stronie Allegro WOŚP. Szczegóły (zdjęcia i opisy) - na stronie internetowej zso-skoczow.pl,  w zakładce WOŚP – kiermasz. Zapraszamy do udziału w aukcjach.

Podsumowanie pieniędzy zebranych przez wolontariuszy skoczowskiego Sztabu WOŚP w latach 1993-2010 (w zaokrągleniu do złotówek):

1993 – 1.413 zł, 1994 – 4.147 zł, 1995 – 6.830 zł, 1996 – 7.989 zł, 1997 – 7.075 zł, 1998 – 10.495 zł, 1999 – 26. 877 zł, 2000 – 44.891 zł, 2001 – 50.507 zł, 2002 – 44.538 zł, 2003 – 37.246 zł, 2004 – 37.610 zł, 2005 – 38.022 zł, 2006 – 30.182 zł, 2007 – 30.542 zł, 2008 –36.446 zł, 2009 –37.628 zł, 2010 – 32.378. Łącznie zebrano: 484.816 zł

Sponsorzy XVIII Finału WOŚP w Skoczowie:

Darowizny rzeczowe przekazali:

CUKIERNIE:
Jan Duś, ul. Kościelna,
„Bajka”, ul. Bielska,
„Haneczka”, Rynek;
Wojciech Gębal, ul. Kościelna,

PIEKARNIE:
KTW Pieczywo, ul. Ustrońska;
M. Grabowski, ul. Stalmacha;
Marek Grygier, ul Bielska,
Zdzisław Byrdziak, Harbutowice;

RESTAURACJE:
„Sadyba” B.J. Stecowie,
„Nowa na Kępie” D.Z. Małyszowie,

FIRMY:
Hurtownia „Strumyk”,

Sponsorzy pokazu ogni sztucznych:

Bank Spółdzielczy w Skoczowie,
ul. Objazdowa 10,

NZOZ Centrum Lekarsko-Stomatologiczne „OMEGA-DENT”, Janina Delong,
Skoczów, ul. Górecka 6a,

FIRMA HANDLOWA „ALICJA” Dziergas, Stusek Sp. j. ,
Skoczów, ul. Rynek 12,

Filipek Krystyna „KOTARZ” Biuro Usług UG Turystycznych,
Skoczów, ul. Potok 1,

Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe
Hurt. Art. Wodno-Instalacyjnych „WODNIK” Strządała Jacek,

Skoczów, ul. Ks. Jana Ewangelisty Mocko 2,

Przedsiębiorstwo Komunikacyjne TRANSKOM Spółka z o.o.
Skoczów ul. Ciężarowa 10,

Zakład Pogrzebowy Jerzy Lapczyk,
ul. Mennicza 7, Skoczów,

PORGOS Firma Handlowa Grzegorz Porębski,
Skoczów, Garbarska 1,

Przedsiębiorstwo Transportowe Cywka-Trans Cywka Andrzej,
ul. Górny Bór 32B , Skoczów,

P.P.U.H. „BYLICA” Marek Bylica,
Skoczów ul. Szatkowskiej 61,

BAR „Helios” Krystyna Pelic,
Skoczów ul. Objazdowa 6A,

APAGE-MED. Sp. z o.o. Janina Rymorz-Olszowska,
Skoczów, ul. G.Morcinka 16B,

Grażyna Gruszczyk
Skoczów, Katowicka 3,

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Telesfor”
Telesfor Peczyński,

Skoczów, ul. Potok 7 „

MES” PPHU Piotr Miech, Tomasz Sterkowiec,
Jarosław Zajonc Sp.j.

Skoczów, ul. Bielska 36,

Kwiaciarnia „STORCZYK" Piotr Bachór ,
Skoczów, ul. Mały Rynek 1,

„TAS” S.C. Staniek Tadeusz Tatiana Firma Handlowa,
Skoczów, Rynek 5,

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe DONEX Spółka Jawna.
Skoczów, ul. Górny Bór 5,

PARTNER Ewa Krzuś-Wiśniewska,
Górki Wielkie, ul. Szpotawicka 135,

Krzysztof Izydorczyk, Supermarket „MIKRUS”
Faruga Mirosław,

Ul. Wiślańska 26,

Firma „Elmontex”
Jarosław Czyż, Skoczów.

 

SKOCZOWSKIE KOLĘDOWANIE12.01.2010

 

SKOCZOWSKIE KOLĘDOWANIE 

Uczniowie szkół skoczowskiej gminy 8 stycznia wzięli udział w tradycyjnym koncercie kolędowym organizowanym przez Miejski Dom Kultury. Podczas uroczystego, świątecznego wydarzenia na scenie sali widowiskowej MDK zaprezentowały się dzieci z  następujących szkół podstawowych: SP nr 1 w Skoczowie, SP nr 3 w Skoczowie, SP nr 6 w Pierśćcu, SP nr 5 w Ochabach, SP nr 4 w Kiczycach i SP nr 8 w Skoczowie. Wśród gimnazjalistów wystąpili uczniowie: Gim nr 4 w Skoczowie, Gim nr 3 w Pierśćcu, Gim nr 2 w Skoczowie oraz Gim nr 7 w Pogórzu. Młodzi wokaliści, a czasem nawet i instrumentaliści przedstawili typowe kolędy i pastorałki, a także znane piosenki przepełnione bożonarodzeniową atmosferą. Niepowtarzalność gwiazdkowego klimatu podkreślił zabierający głos wice-burmistrz Piotr Rucki, który życzył uczestnikom koncertu wszystkiego, co najlepsze na cały 2010 rok.

J.R. 

  

  

  

  

  

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.