KONCERT23.12.2008

 

  

  

  

  

  

 

LISTY NAPISANE15.12.2008

 

LISTY NAPISANE

Akcja pisania listów w obronie osób niesłusznie aresztowanych, bitych, gwałconych, więźniów sumienia swym zasięgiem objęła w tym roku także Skoczów. Maraton pisania listów zorganizował już po raz dziewiąty międzynarodowy ruch Amnesty International, mający na swym koncie tylko w ubiegłym roku aż sześć pozytywnie rozstrzygniętych spraw, których bieg starał się zmienić. Dzieje się tak m.in. dzięki listom, do pisania których ruch zachęca wszystkich wrażliwych ludzi.

W Skoczowie znalazło się ich piętnastu. Spotkali się 13 grudnia w Miejskim Domu Kultury i napisali łącznie 38 listów. Broniono ludzkich losów, których godność została naruszona na terenie Chin, Mołdawii, Kongo, Zimbabwe, ale też Rosji, Turcji, a także USA. Dodatkowo można było zobaczyć emitowany film na temat smutnej rzeczywistości tybetańskiej. Pomysłodawczyni przeprowadzenia akcji w Skoczowie – Beata Branc-Gorgosz nie kryła zadowolenia z poparcia jej idei. Od razu także zaprosiła wszystkich do spotkania w przyszłym roku podczas dziesiątej edycji maratonu.

Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie www.amnesty.org.pl.

J.R.

 

  

  

  

  

  

  

  

  

 

MIKOŁAJ W SKOCZOWIE12.12.2008

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

Więcej zdjęć na www.ox.pl

 

ZAPROSZENIE14.11.2008

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

ZAPROSZENIE14.11.2008

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

ZAPROSZENIE3.11.2008

 


 

ONLY BREAK28.10.2008



KLIKNIJ W OBRAZEK ABY ZOBACZYĆ REGULAMIN

WYNIKI

 

Najlepszy B-Boy:

Bartosz Ciuruś (Ciurys) z Raciborza (Beat Killaz)

Najlepsza B-Girl

Agnieszka Jabłońska (Aga) z Żor Dirty Kids.

 

 Wystąpiło 21 zespoów z województwa śląskiego.

        

        

        

        

        

        

        

        

 

KABARET24.10.2008


Paranienormalni w Skoczowie

             Wielbiciele kabaretu, a także wszyscy, którzy postanowili spędzić czwartkowy wieczór (23.10 br.) z humorem, nie zawiedli się. Goszczący na scenie skoczowskiego Miejskiego Domu Kultury kabaret „Paranienormalni” rozbawił publiczność w 100%. Oklaski i salwy gromkiego śmiechu towarzyszyły każdej minucie występu, czasem nawet kilkukrotnie. Jeleniogórski tercet zaprezentował prawie dwugodzinny, różnorodny program. W jego skład weszły m.in. skecze na temat sytuacji weselnych, szpitalnych, akademickich i castingowych oraz popisy słynnej Mariolki. Po wielu bisach nadszedł czas rozdawania autografów i dokumentowanie miło spędzonych chwil aparatem fotograficznym.

J.R.

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

 

KONCERT STANISŁAWA DEI20.10.2008

 

 

kliknij w obrazek aby powiekszyć

  

KLASYCY I SKALDOWIE W SKOCZOWIE

Jesienną, refleksyjną aurą wypełnił się Miejski Dom Kultury 18 października przy okazji koncertu fortepianowego Stanisława Deji. Po koncertowych wizytach w Skandynawii, USA, a nawet wrześniowym pobycie w Turkmenistanie, przyszedł czas na zaprezentowanie się w Skoczowie. Podczas dwuczęściowego wydarzenia publiczność miała okazję wysłuchać kompozycji Albeniza, Chopina, Szymanowskiego, Rachmaninowa, Granadosa i Zielińskiego, znanego z zespołu „Skaldowie”. Pianistę nagrodzono owacjami na stojąco.

Julia Raszka

 

OTWARCIE ROKU KULTURALNEGO14.10.2008

 

kliknij w obrazek aby powiększyć

OTWARCIE ROKU KULTURALNEGO

Sezon kulturalny 2008/2009 otwarto w Miejskim Domu Kultury 11 października. Podczas inauguracyjnego spotkania Dyrektor MDK – Robert Orawski przybliżył wszystkim zgromadzonym gościom tegoroczne kulturalne plany na nowy sezon, jak również bazę lokalową, którą dysponuje MDK. Nie zabrakło kilku słów o specyfice prowadzonych zajęć tematycznych, zespołach muzycznych, ćwiczących przy MDK oraz innowacjach przeprowadzonych w Teatrze Elektrycznym. Swoją działalność zaprezentował również ARTadres, Warsztat Sztuk i Klub Osiedlowy „Plato”. Druga część wieczoru miała charakter artystyczny. Na scenie pojawiła się Katarzyska Zbyszyńska, która wraz z zespołem zaśpiewała piosenki Magdy Umer pod wspólnym tytułem „Sam na sam”.

J.R.

  

  

  

  

 

DOŻYNKI8.09.2008

 


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ

 

TWARZE BEZPIEKI2.09.2008

 


KLIKNIJ W OBRAZEK ABY ZOBACZYĆ SZCZEGÓŁY



  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Z HISTORIĄ NA WESOŁO24.07.2008

 

Z HISTORIĄ NA WESOŁO
I WEDLE ROZKAZU, CZYLI RZECZ O NAJJAŚNIEJSZYM PANU
I DOBRYM WOJAKU SZWEJKU
  

Przedostatni lipcowy weekend upłynął w Skoczowie w historycznym nastroju. Trzydniowe przedsięwzięcie, zorganizowane przez Miejski Dom Kultury, miało na celu przybliżyć mieszkańcom naszego regionu charakter minionych lat, w których nadwiślańskie miasteczko stanęło na szlaku przejazdu cesarza Franciszka Józefa I. Impreza zatytułowana „Z historią na wesoło i wedle rozkazu, czyli rzecz o Najjaśniejszym Panu i dobrym wojaku Szwejku” w bardzo merytoryczny sposób rozpoczęło się w piątkowe popołudnie od wykładu na temat Księstwa Cieszyńskiego za czasów austro-węgierskich. Prelekcja Haliny Szotek, mająca miejsce w ARTadresie, w przejrzysty sposób rozwiała wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii zaborów ziem polskich w tym okresie. Po raz kolejny podkreślono i poparto licznymi argumentami fakt przekazania w ślubnym wianie Księstwa Cieszyńskiego Księżnej Marii Krystynie przez jej matkę Marię Teresę, nie mające nic wspólnego z działaniami zaborczymi. Ponadto niezmiernie interesująco zaprezentowane przez prelegentkę treści historyczne okazały się tak wielopłaszczyznowe i pasjonujące, że postanowiono zorganizować drugą część spotkania.

W sobotnie popołudnie przeprowadzono na skoczowskim rynku cesarską inspekcję generalną, nawiązującą tradycją do przeglądów regionów, jakie się odbywały podczas wizytacji cesarza Franciszka Józefa I w krajach należących do monarchii austriacko–węgierskiej. Inspekcję przeprowadził oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi z Krakowa, wzorujący się na tradycji regimentu – formacji biorącej udział w wojnie z Czechami w 1919 r. Zasięgnął on informacji na temat bogactw naturalnych, kulturalnych, jak i lokalnych produktów skoczowskich. Wszyscy chętni mogli spróbować swych sił w artyleryjskich poczynaniach zdobywając honorowy tytuł kanoniera w służbie Najjaśniejszego Pana Cesarza Austro-Węgier, wziąć udział w konkursach, jak również nabyć pamiątkowe filiżanki, plakaty, dzwoneczki i inne przedmioty związane z cesarzem. Nie zabrakło też swojskich, kulinarnych, a także muzycznych atrakcji. Na estradzie zaprezentowały się: zaolziańska Lutynska 6, Orkiestra im. J. Straussa z Bielska-Białej, zespół regionalny Senior z MDK oraz Naladicka również z Republiki Czeskiej.

Następnego dnia Teatr Elektryczny zaprosił w swe progi wszystkich miłośników historii, a w szczególności czasów austro-węgierskich. Na dużym ekranie wyświetlono dwa filmy: „Pułkownik Redl” I. Sabo oraz „Lekcję martwego języka” J. Majewskiego. Ich projekcja zakończyła trzydniowe zgłębianie historii, jak i zarówno związaną z nim miłą i oryginalną zabawę. Warto podkreślić, iż wyżej charakteryzowany projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Ślaskiego.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

        

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

ZAPROSZENIE2.06.2008

 



kliknij w obrazek aby zobaczyć listę nagrodzonych

 

TURNIEJ TAŃCA DISCO7.04.2008

 

 

VI TURNIEJ TAŃCA DISCO JUŻ ZA NAMI  

            Już po raz szósty w Skoczowie, podczas kolejnej edycji Turnieju Tańca Disco, zagościł pełen ekspresji taniec w bardzo licznych interpretacjach. Wraz z nim 5 kwietnia w Miejskim Domu Kultury nie zabrakło wyzwolonej energii oraz nieograniczonej wyobraźni artystycznej, które w postaci prezentacji tanecznych wzięły udział w konkursowych potyczkach. Aż 21 formacji tanecznych zostało ocenionych w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja) przez jury w następującym składzie: Ewa Bogdanowicz, Urszula Wiśniowska, Marzena Polok-Latusek i Joanna Szostak-Sadlok. Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

 

Szkoły podstawowe: 

I miejsce - RYTM 2 (Czerwionka-Leszczyny)

II miejsce – MERLIN (Skoczów)

III miejsce – FANKI 2 (Zabrze)

Wyróżnienie – MAŁY SKANDAL (Kuźnia Raciborska)

Wyróżnienie – MINI MINI SKANDAL (Sosnowiec)

 

 Gimnazja: 

I miejsce – RYTM 1 (Czerwionka - Leszczyny)

II miejsce – BIEDRONKI (Rybnik)

III miejsce – SKANDAL (Sosnowiec)

Wyróżnienie – EKSPERYMENT (Skoczów)

Wyróżnienie – OMEGA DANCE (Kleszczów) 

Fotorelacja z VI Turnieju Tańca Disco znajduje się na stronie internetowej: www.ox.pl. Serdecznie zapraszamy pod ten adres uczestników konkursowych zmagań oraz wszystkich zainteresowanych tym niezwykle barwnym i emocjonującym wydarzeniem, a zwycięzcom gratulujemy talentu!

J.R.

  

  

  

  

  

  

  

  

 

WIECZÓR CIESZYŃSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ31.03.2008

 

   

WIECZÓR CIESZYŃSKIEJ PIEŚNI LUDOWEJ

             Ludowy Zespół Śpiewaczy TRY-TON, działający od niespełna trzech lat przy Miejskim Domu Kultury w Skoczowie, zdążył już bardzo wyraziście wpisać się w koloryt naszego regionu. Liczne występy zespołu m.in. w Bielsku – Białej, Cieszynie, Jaworzu rozsławiły go już na samym początku istnienia. Niepodważalnym atutem TRY-TONU jest wielopokoleniowość jego członków. W jednym zespole udzielają się bowiem wokalnie całe  rodziny: babcie, córki, wnuczki czerpiąc z tej pasji wiele miłych uczuć. Występy są każdorazowo urozmaicane autorskimi wierszami gwarowymi Jana Chmiela – folklorysty, założyciela i dyrygenta zespołu, związanego od wielu lat z chóralnictwem na ziemi cieszyńskiej.

            Tak też stało się 30 marca w skoczowskim MDK, który wszystkich miłośników szeroko rozumianego regionalizmu zaprosił do wzięcia udziału w wieczorze cieszyńskiej pieśniczki ludowej i poezji gwarowej. Zespół TRY-TON powitał gości bardzo innowacyjnie - własnym hejnałem. Dalszy program obfitował w tematycznie zestawione kompozycje poprzedzielane wierszami odpowiednio dobranymi do „treści śpiewanej”. Oprócz gromkich braw zespołowi podziękował również Naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Cieszynie – Jerzy Stachowiak. Ponadto publiczność swym ogromnym zainteresowaniem udowodniła, że folklor naszej małej ojczyzny jest częścią integralną nas samych i ma się naprawdę dobrze!

J.B.



  

  

  

  

MICHAŁ BAJOR31.02.2008

 

SKOCZOWSKI WIECZÓR Z MICHAŁEM BAJOREM  

            Znany od wielu lat ze swego charakterystycznego stylu wokalista, aktor, kompozytor – po prostu artysta wielowymiarowy - Michał Bajor zaprezentował 29 marca w skoczowskim Miejskim Domu Kultury zupełnie nową twarz. Recital, o którym mowa, promuje najnowszą płytę Bajora pt.: „Inna bajka”, co również wskazuje na szereg innowacji repertuarowych. Tłumnie zgromadzona publiczność z zachwytem oklaskiwała każdy z wykonywanych utworów. Wielki aplauz zyskały nowe kompozycje w rytmach walca, bluesa, samby, czy tanga, ale i te znane od wielu lat wszystkim wielbicielom lirycznych kompozycji takie, jak: „Nie chcę więcej”, „Uczucia”.

J.B.

  

  

  

  

  

  

  

  

 

JAZZ W MDK18.03.2008

 

JAZZ W MDK

             W sobotni wieczór – 15 marca br. – w sali skoczowskiego MDK zagościł jazz. Zupełnie nietypowe kompozycje o nieprzewidywalnym brzmieniu zaprezentował zespół Irek Głyk Multisound. Oryginalność wykonywanych utworów zawdzięczyć można instrumentom, na które zostały one rozpisane: gitarę basową (Robert Szydło), perkusję (Arek Skolik) oraz najbardziej ezoteryczny spośród wszystkich pozostałych wibrafon (Irek Głyk). Założyciel zespołu Irek Głyk w ankiecie Jazz Forum został  okrzyknięty „nadzieją polskiego wibrafonu” i to zaszczytne określenie w 100 % potwierdzone zostało podczas spotkania, zatytułowanego „Wieczór jazzowy z skoczowskim Pegazem”.

J.B.

 

  

  

 

MARCIN DANIEC29.02.2008

 

KABARETOWE SPOTKANIE Z DAŃCEM

Niesamowity profesjonalizm, niegasnący zapał twórczy i ogromne doświadczenie nie mające nic wspólnego z odczuwalną rutyną towarzyszyły kabaretowemu występowi Marcina Dańca 24 lutego w skoczowskim MDK. Podczas dwugodzinnego show Daniec poruszył bardzo różnorodne tematy, w tym reprezentację Polski na tegorocznym konkursie Eurowizji 2008 przez wokalistkę Isis Gee, budowę stadionu na mistrzostwa Europy w 2012 r. w Warszawie, a także wyrastające jak grzyby po deszczu nowe widowiska telewizyjne z udziałem gwiazd. Często kontrastowe zestawienia treści o różnym zabarwieniu obrazowane niezwykle plastyczną mimiką i „sugestywną choreografią” oraz zaskakujące scalenie prezentowanych skeczy z określonymi wydarzeniami dziejącymi się na widowni, czyli sytuacyjna improwizacja najwyższej próby, niezwykle przypadły do gustu tłumnie zgromadzonej publiczności. Gromkimi brawami nagradzano również muzyków występujących wraz z Dańcem – Zbigniew Serokę i Tadeusza Kroka, prezentujących liryczne, refleksyjne utwory w przerwach pomiędzy kolejnymi „wejściami kabaretowymi”.

J.B.

 

     

        

        

     

        

        

     

  

 

BLUES W SKOCZOWIE19.02.2008

 

DO SKOCZOWA PRZYJECHAŁ BLUES

Dawno skoczowskie kino nie przeżywało aż takiego oblężenia. Zajęte wszystkie miejsca siedzące oraz tłum osób stojacych w bocznych przejściach i z tyłu sali potwierdził ogrmomne zapotrzebowanie nie tylko lokalnej społeczności na ten właśnie gatunek muzyczny. Dużą atrakcję stanowił z pewnością również film dokumentalny, dotyczący bluesowych, a przede wszystkim śląskich klimatów.
Spektakl muzyczny „Blues” 16 lutego w skoczowskim kinie rozpoczęła projekcja filmu „Bluesmani” w reż. Adama Sikory. Film stanowił dokumentalną opowieść o niekwestionowanej gwiedździe skoczowskiego wieczoru bluesowego – Janie „Kyksie” Skrzeku. Po prawie godzinnym seansie na scenie swe niewiarygodne umiejętności woklane zaprezentowała Agnieszka Łapka przy akompaniamencie gitarowym Mirosława Rzepy. Guitar Duo, utworzony przez skoczowiaków: Marka Bojdę i Grzegorza Mentla, stanowił kolejny, a zarazem refleksyjny i wyciszający punkt programu. Tuż po nich sceną zawładnęła bez reszty Śląska Grupa Bluesowa w składzie: Agnieszka Łapka, Michał „Gier” Giercuszkiewicz, Mirosław Rzepa, Leszek Winder oraz Jan „Kyks” Skrzek. Niesamowita energia, autorska szczerość i ogromny talent zadecydowały o potrójnym bisie oraz satysfakcji pełnej podziwu publiczności.

J.B.


     

     

     

     

  

 

ZIMOWE IMPRESJE11.02.2008
 

ZIMOWE IMPRESJE 

            Po raz kolejny na scenie Miejskiego Domu Kultury swe muzyczne umiejętności zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta MDK pod kierownictwem Joachima Nowaka. Wśród wykonywanych utworów znalazły się marsze, kompozycje związane z Wiedniem, Hiszpanią, a nawet Ameryką Południową. Nie zabrakło też dętego wykonania słynnych przebojów legendarnej grupy „The Beatles” oraz niezapomnianych polskich piosenek. Koncert zatytułowany „Zimowe impresje” wzbogacił występ solistów: Lucyny Korcz i Wojciecha Szkrobola. Warto wspomnieć, iż koncert, który się odbył 10 lutego, miał jubileuszowy charakter, ponieważ muzyczna działalność „głównych bohaterów wieczoru” trwa już od pięciu lat! Pierwsza próba Młodzieżowej Orkiestry Dętej MDK miała miejsce dokładnie 15 marca 2003 roku.

            Życzymy skoczowskiej orkiestrze kolejnych jubileuszów!

J.B.

 

 

WIELKA GALA KARNAWAŁOWA5.02.2008

 

PRZEBOJOWE OSTATKI


Po mającej miejsce 3 lutego, Wielkiej Gali Karnawałowej możemy uznać iż tegoroczny okres tradycyjnych zabaw został należycie pożegnany. Goszczące w skoczowskim MDK artyści Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Sosnowcu, bawili tłumnie zgromadzoną publiczność takimi utworami jak m.in.: „Usta milczą dusza śpiewa”, „Love me tender”. „Brunetki blondynki”, „Time to say goodbay”. Wykonywanym utworom akompaniowała Żeńska Orkiestra Salonowa KHW S.A KWK „Staszic”.

Dorota Noszka

  

  

  

  

  

  

 

 

16 WOSP15.01.2008

 


SKOCZÓW UZBIERAŁ PONAD 36 TYSIĘCY DLA WOŚP

Tegoroczny XVI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaistniał po raz kolejny na ulicach naszego miasta w atmosferze niemającej nic wspólnego z zimową aurą. Bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda sprzyjała dużej liczbie wolontariuszy widocznych szczególnie w okolicach kościołów, na rynku, ale też i na ulicach centrum miasta. 13.01.br. pod namiotem ustawionym na rynku od godziny 13.00 prezentowały swój program artystyczny szkoły, a także zespoły z naszej gminy i spoza jej obrębu. Wśród nich należy wymienić: Zespół wokalny z ZS Nr 1, Innocent Sunglasses Callgirl, Metamorfozę, występ solisty Wojciecha Szkrobola, tuż po nim swym wielobarwnym stylem muzycznym publiczność bawiła Polandia. Nie zabrakło też tradycyjnie grającego dla Jurka Owsiaka i chorych dzieci Batalionu D’Amour. Wieczorną temperaturę podniosły z sukcesem formacje tańczących dziewcząt: Merlin z SP Nr 3 i Eksperyment z Gimnazjum Nr 2 oraz fantastyczne sztuczne ognie, rozbłyskujące na Kaplicówce od godziny 20.00 przez równe piętnaście minut.

Po podliczeniu zawartości puszek wszystkich kwestujących wolontariuszy uzyskano wynik: 36 tysięcy 664 złote i 86 groszy.

Miejski Dom Kultury składa gorące podziękowania sponsorom XVI FINAŁU WOŚP w Skoczowie:

  • Bank Spółdzielczy w Skoczowie

  • Firma Handlowa „ALICJA”

  • Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „TRANSKOM”

  • PHU „MOBI”

  • NZOZ Cetrum Lekarsko-Stomatologiczne „OMEGA-DENT”

  • Zakład Pogrzebowy - Jerzy Lapczyk

  • Zakład Produkcyjno-Usługowy „ELMAL”

  • Kwiaciarnia „STORCZYK”

  • Hurtownia Materiałów Elektrycznych i Budowlanych - Anna Palka

  • „MARTON” Małysz – Service

  • MĘZYK – Sp. z o.o.

  • Wojciech Tatka

  • Supermarket „MIKRUS” – Mirosław Faruga

  • „WODNIK” Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Hurt. Art. Wodno-
        Instalacyjnych 

  • PP JUR GAST S. C.

  • Lekarska Praktyka Grup. S.C. A. Zubik, K. Gołębiowski, E. Rosmus,
        K. Zubik

  • Praktyka Grup. Lekarza Rodzinnego S.C. Janina Rymorz – Olszowska

  • „PORGOS” Firma Handlowa

  • „FUJI FILM” – Zenon Golik

  • Cukiernia „HANECZKA“

    J.B.

              

            

      >> KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ CAŁĄ GALERIĘ <<

     

    KONCERT CHARYTATYWNY15.01.2008
          

     

    NA POMOC POGORZELCOM 

    11 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury odbył się koncert charytatywny na rzecz rodziny z ulicy Osiedlowej 10, która ucierpiała z powodu pożaru 9 grudnia 2007 r. Program przygotowany na tę okazję miał dwoisty charakter. W pierwszej kolejności swe zdolności instrumentalne zaprezentował zespół z Drogomyśla pod kier. Bernarda Tronta. Wykonano kompozycje muzyki klasycznej oraz utwory związane z naszym regionem. Po skrzypcowych brzmieniach na publiczność czekała dawka śląskiego humoru w postaci występu Kabaretu Grzegorza Stasiaka.

    J.B.

      

      

      

      

      

      

      

      

     

     

     
     
      
       
     
       
     
       


     


     


     


     




     








     

     

    o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
    Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.