ZAGRALI DLA SKOCZOWIAN14.12.2009

 

 

 ZAGRALI DLA SKOCZOWIAN

W niedzielę 13 grudnia Teatr Elektryczny znów wypełnił się ludźmi dobrej woli. Zgromadzili się oni na koncercie charytatywnym Śląskiej Grupy Bluesowej z Janem „Kyksem” Skrzekiem na czele. Podczas bluesowego wydarzenia zbierano datki na rehabilitację skoczowian: Artura Kawy (10-latka z rozszczepieniem kręgosłupa) oraz Barbary Grzegorz (28-latki z rdzeniowym zanikiem mięśni). Wolontariusze skoczowskiej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej uzbierali kwotę 1020 zł, którą zasiliło dodatkowo ChSCh ze swej strony sumą 500 zł. Wszystkim, którzy nie zdążyli pojawić się w kinie niedzielnego wieczoru, a chcieliby wspomóc rehabilitację skoczowian proponujemy dokonać wpłaty na konto Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej – Filii w Skoczowie: PKO Cieszyn 90 1020 1390 0000 6302 0118 7228 z dopiskiem dla Artura i Barbary. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku na ich cel. 

Podczas prawie dwugodzinnego koncertu zarówno Artur, jak i Barbara otrzymali przedświąteczne upominki z rąk prezesa ChSCh – Andrzeja Cichego. Był też czas na wspólne zdjęcia z muzykami oraz pamiątkowe autografy. Niespodziewaną atrakcję wieczoru stanowiła również obecność chłopców w mundurach ZOMO, którzy przypominając o historycznych wydarzeniach dokładnie sprzed dwudziestu ośmiu lat legitymowali niektórych gości koncertu przed budynkiem kina.

J.R.

 

     

     

     

     

     

  

 

MIKOŁAJ W SKOCZOWIE7.12.2009

 

 

MIKOŁAJ W PLENERZE

            Zgodnie z tradycją na skoczowskim rynku i w tym roku pojawił się Święty Mikołaj. Wraz z uroczą Śnieżynką bawił dzieci różnymi zabawami i konkursami, a także opowieściami z „mikołajowej codzienności”. Na trzy godziny przed jego przybyciem, czyli dokładnie od godziny 14 po mieście kursowała kolejka, która po raz kolejny cieszyła się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych, ale i starszych. Każdy mógł bezpłatnie odbyć krótką podróż po Skoczowie słuchając jednocześnie bożonarodzeniowych utworów. Kto nie zdążył przybyć na rynek 5 grudnia będzie musiał poczekać aż cały rok na plenerowe, mikołajkowe emocje.

J.R.  

 

     

     

     

     

     

     

     

 

POECI ŚLĄSKA01.12.2009

 

POECI ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO
W ARTadresie

Miejski Dom Kultury w Skoczowie po raz kolejny postanowił docenić poetów Śląska Cieszyńskiego poprzez wydanie zbiorku ich wierszy. Drugą część „Podwieczorku z metaforą” oddano w ręce czytelników 24 listopada podczas spotkania promocyjnego niniejszej publikacji. Autorzy liryków w ramach poetyckiego wieczoru mieli okazję zaprezentować swe utwory, jak również dowiedzieć się jak wyglądał „od kuchni” wybór wierszy, którego dokonał krytyk literacki Jan Picheta. Spotkanie wzbogacił występ Kazimierza Waliczka, który zagrał znane kompozycje na saksofonie.
Wszystkich zainteresowanych drugą częścią antologii wierszy poetów Śląska Cieszyńskiego „Podwieczorek z metaforą”, wydanej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Cieszynie, zapraszamy do ARTadresu, gdzie można nabyć zbiorek w cenie 10 zł.

J.R.

        

        

        

        

        

        

          

 

MALOWANIE MUZYKĄ25.11.2009

 

  MALOWANIE MUZYKĄ

Jedenaście obrazów pełnych metaforycznych odnośników i taka sama liczba utworów muzycznych złożyła się na oryginalny spektakl plastyczno-muzyczny 20 listopada w skoczowskim kinie. Autorką wydarzenia była malarka amatorka ze Strumienia – Maria Michalczyk, formami plastycznymi zajmująca się od dziecka. W piątkowy wieczór niejednokrotnie podkreśliła rolę muzyki w jej życiu, która jest dla niej niezwykle ważna. Moc kompozycji takich wykonawców, jak: Pink Floyd, Led Zeppelin, Vangelis, Dżem oraz Mike Oldfield i Edyta Geppert poruszyła ją tak głęboko, że postanowiła wyrazić ją poprzez malarstwo akrylami na płótnie. Efekt w postaci prezentacji multimedialnej można było prześledzić we wspomnianym terminie. Zaprezentowano także i same obrazy. Wieczór zwieńczyły rozmowy, nie tylko na temat sztuki, prowadzone w holu Teatru Elektrycznego, podczas których była okazja dodatkowo dowiedzieć się czegoś więcej o samym budynku kina, którego powojennym właścicielem był dziadek strumieńskiej malarki.

J.R.

  

  

  

  

  

  

  

 

DZIECI DZIECIOM17.11.2009

 

 

DZIECI DZIECIOM

 Podczas koncertu charytatywnego „Dzieci dzieciom” 16 listopada w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie zaprezentowali się uczniowie skoczowskich szkół: SP Nr 3 oraz Gimnazjum Nr 2. Na rzecz bardzo słabo widzącego Piotrusia Lacha, który dodatkowo cierpi na padaczkę i zmaga się z porażeniem mózgowym, zaśpiewał zespół wokalny „DoReMi” pod przewodnictwem Sławomira Chmiela. Nieco później wystąpiły żywiołowe formacje tańca nowoczesnego: „Enigma”, „Eksperyment”, „Merlin” i „Free Jump”. Nad sprawnością zbiórki, podczas której do zuchów z puszkami w ręce trafiło 1120,50 zł, czuwał kierownik Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej Andrzej Cichy. Podczas koncertu przekazał on też żonie Dariusza Zeprzałki – inicjatora charytatywnego wydarzenia, plecak pełen dziecięcych niespodzianek. Wszystkim, którzy chcieliby wspomóc trzyletniego Piotrusia polecamy dokonać wpłaty na konto Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej – Filii w Skoczowie: PKO Cieszyn 90 1020 1390 0000 6302 0118 7228 z dopiskiem dla Piotrusia Lacha. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku na cel rehabilitacji chłopca.

W imieniu Piotrusia serdecznie dziękujemy każdemu, kto pokazał, że nie jest mu obojętny jego los.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

 

KABARET NEO-NÓWKA17.11.20099

 

 

  NEO-NÓWKA W TŁUMIE FANÓW

Po raz kolejny występ kabaretowy zgromadził w skoczowskim Miejskim Domu Kultury tłumy wielbicieli. Tym razem oklaskiwali oni pełną zaplanowanego, ale i improwizowanego dowcipu grupę Neo-Nówka z Wrocławia. Warto podkreślić, że doskonała, kabaretowa zabawa miała miejsce dokładnie 13 listopada, który to przypadł w tym roku dokładnie w piątek.

J.R.

  

  

  

  

  

 

PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH 9.11.2009

 

 

PRZEGLĄD KAPEL ROCKOWYCH 

7 listopada w skoczowskim Teatrze Elektrycznym spotkali się miłośnicy ciężkiego, rockowego grania na Przeglądzie Kapel Rockowych. Od godziny 15:00 na scenie stanęło w sumie 9 zespołów: DiRt, Upstage, Buenos Agres, Sleepwalkers, Wheelbarrow, Brecht, Masters Of Mind, 8 lat w Tybecie oraz Innocent Sunglasses Callgirl. Zaprezentowali swoje muzyczne umiejętności przed jury, w skład którego weszli: pani burmistrz Janina Żagan, Ewelina Kroczek (Radio Bielsko), Bartek Stuchlik (Shakin’Dudi). Szacownemu jury przewodził Leszek Winder (Śląska Grupa Bluesowa, Krzak).

Po kilku godzinach przesłuchań jury wytypowało czterech laureatów. Zostali nimi: zespół Upstage, Buenos Agres, Brecht oraz Masters Of Mind. Pozostali uczestnicy Przeglądu zostali wyróżnieni, zaś wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Następnego dnia o godzinie 18:00 odbył się koncert laureatów, zaś całą imprezę zamknął występ Amatorskiego Zespołu Krajowego Polandia.

Agnieszka Traczyk

  

  

  

  

  

 

SKOCZOWSKI MODERNIZM26.10.2009

 

SKOCZOWSKI MODERNIZM

Punktem wyjścia do zorganizowania 24 października sesji naukowej „Modernizm na peryferiach – Skoczów, Górny Śląsk, Pomorze 1918 – 1939” właśnie w skoczowskim Miejskim Domu Kultury było odwołanie się do dwóch willi usytuowanych przy ulicy Katowickiej autorstwa światowej sławy architektów: Josefa Hoffmanna i Jacquesa Groaga. Jako gość honorowy w przedsięwzięciu wzięła udział dziedziczka rodzin Spitzer i Sinaiberger - Monika Strauss. Wspomniane rodziny były właścicielami obu obiektów, które na owe czasy wyprzedzały pod wieloma względami epokę, w której powstały. Rozwiązania, jakie tam przyjęto po dziś dzień zaskakują i są wzorem dla ich kontynuatorów (m.in. garaż z platformą obrotową). Poza samymi budynkami wprowadzono je i w okolicę przylegającą bezpośrednio do zabudowań (korty tenisowe, basen, tarasowe ogrody starannie projektowane z wykorzystaniem sprowadzanych z odległych terenów drzew i krzewów, których wzrost i kształt kontrolowano poprzez użycie specjalistycznego drutu itd.)

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:

- Prezentacja badań studentów Historii Sztuki UJ (Joanna Jędrzejczyk, Maria Okręglicka, Wojciech Orlik, Ewelina Rosińska, Aleksandra Suława, Maciej Warych, Paulina Włodarczyk).

- dr Monika Strauss (Nowy Jork) - The Skoczów-Vienna Nexus: A Family Project. (Związek skoczowsko-wiedeński: projekt rodzinny).

- dr Andrzej Szczerski (UJ Kraków) - Modernizm na peryferiach. Geografia modernizmu w Europie Środkowej 1918-1939.

- dr Ursula Prokop (Architekturzentrum Wien) - Jacques Groag und Josef Hoffmann, zwei Wiener Architekten und ihr Bezug zum mährisch-schlesischen Raum. (Jacques Groag i Josef Hoffman, dwóch wiedeńskich architektów i ich stosunek do morawsko-śląskiego obszaru)

- dr hab. Irma Kozina (UŚ Katowice) - Modernistyczne Gesamtkunstwerke dwudziestolecia międzywojennego na Górnym Śląsku.

- dr hab. Barbara Szczypka-Gwiazda (UŚ Katowice) - Założenia willi projektu Tadeusza Michejdy na tle modernistycznej architektury willowej Górnego Śląska.

- mgr Dominik Konarzewski (Wisła) - Zapomniana karta z dziejów polskiej architektury modernistycznej, czyli słów kilka na temat stacji klimatycznej Wisła w okresie międzywojennym.

- prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska (UG Gdańsk, IS PAN Warszawa) - Architektura polskich uzdrowisk nadmorskich jako element konstruowania tożsamości wizualnej państwa nad morzem (1918-1939).

- dr Jacek Friedrich (UG Gdańsk) - O architekturze modernistycznej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Zwieńczeniem konferencji był wernisaż wystawy "Flashbaki. Kronika zapowiedzianych powrotów", który odbył się w ARTadresie. Na ekspozycję, którą można obejrzeć do 27 listopada, składają się prezentacje video artystów takich, jak Magdalena Buczek, Julia Zborowska, Grzegorz Sztwiertnia, jak również studenci pracowni interdyscyplinarnej Grzegorza Sztwiertni i Zbigniewa Sałaja (Wydział Malarstwa ASP w Krakowie). Odwiedzając galerię ARTadres warto też przyjrzeć się twórczości Fredericka Sinaibergera, którego reprodukcje obrazów zostały udostępnione w wersji cyfrowej przez Monikę Strauss.

Projekt „Skoczów. Za-skoczenie” został zorganizowany z inicjatywy Moniki Strauss oraz dr Andrzeja Szczerskiego (Instytut Historii Sztuki UJ). Został zrealizowany przez członków Sekcji Sztuki Współczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (Ewelina Rosińska, Joanna Jędrzejczyk, Aleksandra Suława, Maria Okręglicka, Paulina Włodarczyk, Natalia Grzesiak, Maciej Warych, Wojciech Orlik) pod opieką naukową dr Andrzeja Szczerskiego. Przedsięwzięcie wsparł Urząd Miejski w Skoczowie oraz skoczowski Miejski Dom Kultury.


J.R.

  

  

  

 

INFORMACJA21.10.2009
 

  PODWIECZOREK Z METAFORĄ
ANTOLOGIA WIERSZY POETÓW ZIEMI CIESZYŃSKIEJ – CZĘŚĆ IIChcieliśmy poinformować, iż prace wydawnicze związane z najnowszą publikacją Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie – drugą częścią antologii wierszy poetów ziemi cieszyńskiej, zatytułowaną „Podwieczorek z metaforą”, zostały zakończone. Gratulujemy wszystkim autorom, których wiersze znalazły się w zbiorku, a pozostałych zachęcamy do nadsyłania swych utworów do kolejnych edycji antologii. Wśród wybranych poetów znaleźli się następujący twórcy:

Szymon Broda
Krystyna Maria Grynia
Beata Kalińska
Urszula Stefania Korzonek
Justyna Krzysiek
Stanisław Józef Malinowski
Anna Mazur
Jerzy Oszelda
Natalia Płomieńska-Krzak
Beata Sabath
Alicja Santarius
Jolanta Skóra
Cecylia Suszka
Małgorzata Szklorz
Marcin Wieczorek
Anna Więzik


Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie promocyjne drugiej części „Podwieczorku z metaforą”. Gorąco zachęcamy autorów opublikowanych wierszy, do wzięcia w nim udziału, jak również zaprezentowania swej poezji przy tej okazji. Wydarzenie będzie mieć miejsce 24 listopada w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) o godz. 17.00. Jako gość specjalny uczestniczyć będzie w nim krytyk Jan Picheta, który dokonał wyboru nadesłanych wierszy.Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

ZAPROSZENIE9.09.2009

 

 

 

ZAPROSZENIE6.09.2009

 

 

 

ZAPROSZENIE6.09.2009

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć regulamin

 

OTWARCIE ROKU KULTURALNEGO21.10.2009

 

 

OTWARCIE ROKU KULTURALNEGO 

            O planach kulturalnych na następny sezon oraz wszelkich osiągnięciach, którymi może się poszczycić Miejski Dom Kultury opowiedział 17 października dyrektor MDK Robert Orawski. Tradycyjne Otwarcie Roku Kulturalnego było również okazją do złożenia podziękowań osobom związanym w sposób szczególny ze skoczowskim domem kultury, jak również władzom miasta. Wydarzenie wzbogacił wokalno-kabaretowy występ aktorów Teatru Polskiego w Bielsku – Białej. Artyści zaprezentowali przeboje polskich i zagranicznych solistów pod wspólnym tytułem „Festiwale, festiwale – wspomnień czar”. Wśród stylizowanych gwiazd znaleźli się: Maryla Rodowicz, Helena Vondrackova, Denis Rousssos, Zdzisława Sośnicka, Zbigniew Wodecki, Ryszard Riedel, Cher, Krzysztof Krawczyk, Doda, Elvis Presley, Jerzy Połomski, Grzegorz Ciechowski, Irena Santor, Tina Turner, oraz zespoły Omega i Feel. Licznie zgromadzona publiczność nie kryła dobrego humoru i spontanicznie włączyła się od pierwszych minut do zabawy.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

  

 

WYSTAWA RYBACKA14.09.2009

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć program

 

RYBY NA RYNKU SERWOWANO

Tegoroczna edycja Wystawy Rybackiej, organizowanej w ramach VII Regionalnych Dni Rybactwa, przeszła już do historii. Uczestnicy dwudniowego promowania i smakowania rybnych specjałów nie kryli zadowolenia z doskonałej pogody, towarzyszącej przedsięwzięciu zarówno 19, jak i 20 września. Wręcz wymarzona aura była doskonałym tłem do zaprezentowania wielu gatunków ryb, jak również sprzętów wykorzystywanych do ich hodowli. Sprzyjała również dzielnie walczącym o puchary uczestnikom konkursów: paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, młodzieży szkół gastronomicznych, a także kucharzom startującym w niedzielnych Mistrzostwach Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia. Wyniki ukształtowały się następująco:

 

Konkurs Kół Gospodyń Wiejskich w Przyrządzaniu Potraw z Karpia:

I miejsce – Chybie

II miejsce – Kowale

III miejsce – Ochaby

 

V  Mistrzostwa Juniorów w Przyrządzaniu Potraw z Karpia:

I miejsce – ZSEG Cieszyn

II – ZSZG 1 Kraków

III – Technikum Kęty

 

IV Mistrzostwa Europy w Przyrządzaniu Potraw z Karpia:

I miejsce – Noma Residence Promnice

II miejsce – Hotel Qubus Katowice

III miejsce – Hotel Monopol Katowice

 

Każdy, kto pojawił się na rynku miał okazję przyjrzeć się kulinarnym zabiegom kucharskich mistrzów, ale też i pokosztować ryb smażonych, wędzonych, grilowanych oraz zupy rybnej. Regionalny charakter dwudniowego przedsięwzięcia podkreślił występ dzieci i młodzieży z Pierśćca, które zaprezentowały dwa programy: „Hań downi w szkole bywało” i „Szkubaczki”. Oprawę muzyczną stanowiły występy następujących zespołów: Zespołu Regionalnego „Senior” i „Wrzos” oraz „Kapeli Bartka Rybki”, „Wesołej 24” i „Kontrast Band”.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

GMINNE DOŻYNKI29.09.2009

 

 

kliknij w obrazek aby go powiększyć

  

  

  

  

  

  

  

  

  

    

 

DWUBÓJ SIŁOWY7.07.2009

   

       

I OTWARTE MISTRZOSTWA

KLUBU OSIEDLOWEGO „PLATO”

W DWUBOJU SIŁOWYM

O PUCHAR BURMISTRZA SKOCZOWA

 

WYNIKI:

 KATEGORIA - KOBIETY:

I Daria Głąbek
II Barbara Rybak
III Karolina Michałek
IV Katarzyna Fober

KATEGORIA – GIMNAZJUM:

I Dawid Loska
II Dawid Zarzycki
III Adam Drobek
IV Tomasz Urban
V Łukasz Miodoński

KATEGORIA - SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:

I Dawid Głąbek
II Łukasz Szozda
III Sebastian Kotas
IV Marcin Romka
V Joachim Radwan

KATEGORIA – DOROŚLI:

I Mateusz Izydorczyk
II Krystian Heller
III Jakub Kornaś
IV Bartosz Pagieła
V Wiesław Woźniak

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

FESTIWAL KUCHNI ZBÓJNICKIEJ7.07.2009

   

       

Zbóje opanowali skoczowski rynek!

Tysiące smaków 25 i 26 lipca opanowało Skoczów z okazji dwudniowego przedsięwzięcia - Międzynarodowego Festiwalu Kuchni Zbójnickiej. Czołówka europejskiej kuchni w postaci prezesów najznamienitszych organizacji kulinarnych zjechała na miejski rynek w celu wyłonienia zwycięzców najlepszego zbójnickiego dania spośród uczestników międzynarodowego konkursu. Spośród pięciu ekip z Polski oraz goście z Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Węgier nagrodzono następujących laureatów:

I miejsce: Hotel „Królewski” z Gdańska

II miejsce: Hotel „Marlene” Słowacja

III miejsce: Zamek Baranów Sandomierski

Zwycięska potrawa przyrządzona, jak i pozostałe z mięsa jagnięcego, została podana na dużego rozmiaru żaglowcu upieczonym z kruchego ciasta francuskiego. Wyeksponowana pod jednym z plenerowych namiotów dostarczała wszystkim widzom niezwykłych estetycznych doznań. Konkurs, jak i trwające do wieczora pokazy kulinarne wzbogacone zostały występami zespołów regionalnych. Emocje wywołane przez atrakcje jednej, jak i drugiej natury były wielokrotnie gaszone przez nawiedzający Skoczów przez cały dzień deszcz. Okazało się, że nie wygrał on jednak z cierpliwością publiczności.

Podczas otwarcia drugiego dnia festiwalu jego widzowie zgromadzili się jeszcze tłumniej niż w sobotę. Tym razem w miejscu wystrzału armatniego, mającego miejsce dzień wcześniej, zaproszono wszystkich na gulaszowy obiad zbójnicki. Na patelni o średnicy metra i siedemdziesięciu centymetrów przygotowano przy pomocy wioseł potrawę o „charytatywnym posmaku”. Każdy chętny jej spróbowania mógł dostać proszoną porcję po uprzednim wykupieniu cegiełki Fundacji Braci Golec. Łącznie zebrano ponad dwa tysiące złotych.

Na skoczowski rynek dotarła także Irena Golec, która częstowała festiwalowych gości kwaśnicą własnej roboty, rozsławioną swego czasu przez jej znanych, muzykalnych synów. Kulinarne stanowisko pani Ireny kilka minut wcześniej zajął Wiesław Ambros, który do przyrządzenia skoczowskiej sałatki zaprosił burmistrz nadwiślańskiego miasteczka Janinę Żagan. Wszystkie pokazy, jak i kosztowanie gigantycznego dania zbójnickiego upływało tym razem przy pięknej pogodzie i oczywiście góralskiej muzyce. Gwiazdą wieczoru była Grupa Furmana.

Warto podkreślić, że Skoczów zasłynął w ostatni weekend lipca w całej europie ze względu na przybyłe na festiwal międzynarodowe drużyny konkursowe, ale też dzięki jurorom. Reprezentanci europejskiej kuchni z najwyższej półki nie kryli podziwu dla całego przedsięwzięcia, jak i dla wielkiego serca mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którego doświadczyli w Skoczowie. Obiecali pojawić się w przyszłym roku po raz kolejny…

J.R.

 

       

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     SKOCZOWSKI PEGAZ25.06.2009

 

SKOCZOWSKI PEGAZ 

Drewniany Pegaz autorstwa Waldemara Rudyka – artysty z Chełmka zaproszonego do Skoczowa przez Miejski Dom Kultury - stanął niedawno na skwerze przy Teatrze Elektrycznym. Konstrukcja jest kolejną tego typu realizacją plastyka, oryginalnie upiększającą krajobrazy nie tylko polskich miast. Prace nad skoczowskim pegazem trwały równe dwa dni. Rozpoczęły się wraz z obchodami 42 Dni Skoczowa – 12 czerwca i zostały dokończone tuż przed zachodem słońca (po trzydniowej przerwie) 16 czerwca. Skrzydlaty rumak powstał z świerkowego drzewa i zgodnie z obliczeniami swego twórcy powinien zdobić Skoczów nawet przez siedem lat.

J.R.

  

  

  

  

 

DNI SKOCZOWA16.06.2009

 

SKALDOWIE I NIE TYLKO! 

42 Dni Skoczowa należą już do historii. Z pewnością zapiszą się w pamięci wszystkich, którzy odwiedzili rynek 12, 13 i 14 czerwca ze względu na swą zamierzoną i niezamierzoną oryginalność. Do niespodzianek należałoby zaliczyć choćby przygody z latającymi beretami, które podczas jubileuszowych X mistrzostw w Rzucie Beretem spłatały organizatorom tej konkurencji figla. Silny wiatr znacząco korygował ich zamierzoną, prostą linię lotu kierując je na dachy okolicznych kamienic. W końcu doszło do tego, że nie było już czym rzucać i zawody skrócono. Pomimo przeszkód w sobotnim rzucaniu polkapowskimi nakryciami głowy wyłoniono zwycięzców, którzy już w ubiegłych latach zaprezentowali swe niecodzienne umiejętności z olśniewającym efektem. Najdalej rzucił Wojciech Trzcionka (29 m). Tuż za nim, na drugim miejscu uplasował się Paweł Kluz (27,50 m). Trzecie miejsce przypadło Krzysztofowi Greniowi (25,50 m). Drugim niezamierzonym i absolutnie niewyreżyserowanym zdarzeniem jakie miało miejsce podczas obchodów dni miasta było dwukrotne powstanie z miejsc siedzącej części publiczności podczas kabaretowego występu Jana Pietrzaka. Żywiołowych reakcji widzów, których można było się spodziewać, nie zabrakło w trakcie sobotnich występów grupy wokalnej, prezentującej się bez jakichkolwiek instrumentów – „Avocado”, jak również przypominającego przeboje słynnych „Queen-ów” czeskiego zespołu „Princess”. Gorąco przyjęto najlepiej odwzorowujący muzycznie lata 60-te zespół „Chrząszcze”, który bawił tłumnie zgromadzoną publiczność w niedzielne popołudnie. Nie zawiedli wielbiciele tradycyjnych śląskich brzmień, dla których rewelacyjny koncert przygotowała „Śląska Grupa Bluesowa” z gitarzystą Leszkiem Winderem wyróżnionym na scenie przez panią burmistrz Janinę Żagan. Przekazała ona na jego ręce list gratulacyjny, będący formą podziękowania za dotychczasowe muzyczne wydarzenia, mające miejsce w Skoczowie z jego inicjatywy. Wśród nich warto przypomnieć ostatni koncert, który odbył się 15 marca w Teatrze Elektrycznym. Zebrane podczas występu zespołu „Krzak” środki powędrowały na cel charytatywny – do chorej na cukrzycę Gabrysi Labak. Niedzielny program urozmaicił dodatkowo występ taneczny gimnazjalistów z Pogórza – grupy „Jump Style”, a także zespołu „Synergy”, który zaprezentował szereg znanych i lubianych przebojów polskich i zagranicznych wykonawców w wersji coverowej oraz własne kompozycje. Dzień wcześniejszy od strony artystycznej zasiliły występy zespołów regionalnych z Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie: „Seniora”, „Wrzosu”, „Try-Tona”, które zaśpiewały i zagrały w ramach Sobotniego Poranku Regionalnego. Blok swojskiego muzykowania poprowadził i ubarwił m.in. prezentacją ludowego zwyczaju skubania pierza zespół „Junior” z Pierśćca. Po przerwie najmłodsi zagościli przed estradą w celu wspólnej zabawy z aktorami duetu „Duo – Fix”. Dla nieco starszych, czyli głównie dla młodzieży, zaprezentowano spektakl muzyczny w wykonaniu zespołu wokalnego skoczowskiego MDK, zatytułowany „Odrobina mężczyzny, czyli prawdziwa historia Odyseusza”. Nieco później siłą dętych instrumentów pochwaliła się Kameralna Orkiestra Dęta MDK w Skoczowie pod przewodnictwem Joachima Nowaka. Po chwilowej przerwie, związanej z półgodzinną ulewą, wszyscy wytrwali wysłuchali pięknego koncertu zespołu „Bellivoci”. Swe wyjątkowe zdolności wokalne zaprezentowała mezzosopranistka Katarzyna Haras wraz z tenorem Łukaszem Gajem. Wieczór został zwieńczony pokazem tańca nowoczesnego formacji skoczowskich szkół: Merlin, Free Jump i Eksperyment.
Niewątpliwie najjaśniej błyszczącą gwiazdą 42 Dni Skoczowa byli legendarni „Skaldowie”, których koncert podziwiano tłumnie w sobotni wieczór. Zespół przyjechał do Skoczowa wprost z 46 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na który z resztą powrócili w niedzielę. Wykonali niemalże wszystkie swe niezapomniane przeboje, za co oczywiście zostali nagrodzeni gromkim aplauzem, o który zadbali widzowie wraz ze specjalnie odwiedzającym w tym czasie Skoczów fan clubem zespołu.
Podczas tegorocznego święta miasta nie zabrakło atrakcji natury dokumentalnej, jak i zarazem historycznej. Wyświetlono archiwalne filmy, w których Skoczów zagrał rolę główną. Były to następujące tytuły: „Bank miast: Skoczów – Limanowa” z 1976 r. oraz „Złe dobrego początki...” z 1983 r. Odbył się też szereg imprez towarzyszących o sportowym charakterze, rozegranych m.in. w Krytej Pływalni „Delfin”. Ponadto 42 Dni Skoczowa stanowiły dogodną okazję do posmakowania regionalnej kuchni bardzo bogato reprezentowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich skoczowskiej gminy oraz liczne stanowiska gastronomiczne. Dzieci tradycyjnie mogły skorzystać z uroków wesołego miasteczka usytuowanego na Małym Ryneczku. Dodatkową atrakcję stanowiły również prezentacje rękodzieła, biżuterii, stanowisko z publikacjami związanymi ze Skoczowem oraz wystawa grafiki Tadeusza Michała Siary eksponowana w ARTadresie.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

          

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

DZIEŃ DZIECKA4.06.2009

 

DZIEŃ DZIECKA W SKOCZOWIE 

Wmaszerowaniem barwnego korowodu dzieci i młodzieży na plac zabaw na osiedlu Górny Bór rozpoczęły się równo w południe 1 czerwca skoczowskie obchody Dnia Dziecka. Integralną ich część stanowiły prezentacje konkursowe dzieci i młodzieży z całego powiatu cieszyńskiego w ramach X Ogólnopolskich Dni Kultury, Ratownictwa i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Zgromadzeni uczestnicy konkursu, a także i reszta publiczności tuż po występach estradowych była świadkiem brawurowo przeprowadzonej pokazowej akcji przez grupę antyterrorystyczną oraz pokazu umiejętności wyszkolonych psów policyjnych. Po „mundurowych prezentacjach” wręczono nagrody zwycięzcom konkursu organizowanego z okazji X ODKRiBRD. Poniżej zamieszczamy wyniki obrad jury:

 

KATEGORIA - SZKOŁY PODSTAWOWE:

1 miejsce: SP Nr 2 w Ustroniu

2 miejsce: SP w Drogomyślu

3 miejsce: SP Nr 3 w Skoczowie

4 miejsce: SP Nr 7 w Pogórzu

5 miejsce: SP nr 1 w Skoczowie i SP Nr 8 w Skoczowie

6 miejsce: SP Nr 5 w Ochabach

 

KATEGORIA – GIMNAZJA:

1 miejsce: Gim w Drogomyślu

2 miejsce: Gim Nr 2 w Ustroniu

3 miejsce: Gim Nr 4 w Skoczowie

4 miejsce: Gim Nr 5 w Ochabach

5 miejsce: Gim Nr 7 w Pogórzu

6 miejsce: Gim Nr 1 Skoczowie

 

Dalszy ciąg świętowania Dnia Dziecka związany był z występami na scenie. Zaprezentowały się na niej z programem artystycznym następujące szkoły skoczowskiej gminy: SP Nr 6 w Pierśćcu, SP Nr 3 w Skoczowie, ZS Nr 1 w Skoczowie, ZS Nr 4 w Ochabach, Gim Nr 7 w Pogórzu. Z myślą o najmłodszych przygotowano kolejny punkt programu – mix zabaw, konkursów i wspólnego śpiewania dla najmłodszych w wykonaniu Ciotki Tekli i Przyjaciół. Dla nieco starszych swymi nadzwyczajnymi umiejętnościami pochwalili się mistrzowie sztuk walki. Pokaz kung fu i ju jitsu wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko wśród potencjalnych amatorów tego typu dyscyplin sportowych. Atmosferę przepełnioną podniesionym poziomem adrenaliny dopełniły emocje wywołane przez zaprezentowany na scenie nieco później taniec nowoczesny szkolnych formacji ze Skoczowa. Wśród zespołów można było podziwiać grupy: Merlin, Free Jump i Eksperyment oraz chłopców znanych z break dance’owych poczynań – grupę Espada. Plenerowe przedsięwzięcie zorganizowane z okazji Dnia Dziecka zwieńczyły cygańskie rytmy w wykonaniu zespołu Vanessa i Sorba.

Obchody Dnia Dziecka w Skoczowie bezdyskusyjnie zyskały bardzo wiele na swej atrakcyjności dzięki możliwości nieodpłatnego skorzystania przez wszystkich chętnych z uroków dmuchanej ścianki wspinaczkowej, olbrzymiej piłki, we wnętrzu której można było się odnaleźć i odbyć pełną wrażeń krótką wycieczkę. Zainteresowaniem cieszyły się również konkurencje takie, jak strzelanie z łuku, skoordynowane przemieszczanie się przy pomocy podłużnych dmuchanych wałków, czy preferowane najczęściej przez dziewczynki fikuśne malowanie twarzy. Propozycją kierowaną głównie do chłopców okazała się prezentacja militarna, przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Śląsk Cieszyński”.

Przed południem, w Parku im. F. Nowaka, miały miejsce bezpłatne egzaminy na kartę rowerową oraz jazda sprawnościowa na rowerach po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego, tymczasem na boisku ZS Nr 3 odbył się również bezpłatny egzamin na kartę motorowerową.

J.R.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

KONCERT19.05.2009

 

 

 

W sobotnie popołudnie 16 maja w skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbył się po raz kolejny koncert charytatywny na rzecz chorej na autyzm 2,5 letniej Zosi Jakubiec. Dla Zosi zagrali: Selfeat, Brecht, BrokenReed oraz Buenos Agres.Podczas koncertu wylicytowano 2 obrazy autorstwa Zosi. Łącznie ze sprzedażą biletów zebrano kwotę 1500 zł.Wszystki nieobojętnym  na los dziewczynki dziękuja rodzice i organizatorzy.

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

IRENEUSZ KROSNY12.04.2009

 

 

  

  

  

  

FOTO: E.Zeprzałka, D.Noszka.

 

SPEKTAKL05.05.2009

 

   

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

        

    

 

KONCERT30.04.2009

 

 

PIOSENKI ANNY JANTAR 

            Niedzielne popołudnie w Teatrze Elektrycznym 26 kwietnia upłynęło w atmosferze lat siedemdziesiątych. Koncert „Moje jedyne marzenie”, zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Skoczowie, wypełniły piosenki Anny Jantar w aranżacji grupy muzyków z Chybia pod przewodnictwem Mariusza Bogaczyka. Utwory sławnej wokalistki wykonała Basia Szczypka. Zaprezentowany spektakl jest najnowszą propozycją muzyczną zrealizowaną przez dyrektora chybskiego GOKu Rafała Cymorka.

J.R.

  

  

  

  

 

LIRYCZNE KLIMATY30.04.2009

   

LIRYCZNOŚĆ HARFY I GITARY

Podczas koncertu zatytułowanego „Liryczne klimaty”, zorganizowanego 25 kwietnia w skoczowskim Teatrze Elektrycznym, można było posłuchać romantycznych utworów w wykonaniu harfistki Anny Trefon i gitarzysty Vadima Gavvy z Ukrainy. Nastrojowa atmosfera sobotniego popołudnia udzieliła się publiczności, wprowadzając słuchaczy w metaforyczne rozmarzenie. Fakt ten potwierdziły entuzjastyczne prośby o bis, który oczywiście muzycy podarowali swoim gościom.
Podczas koncertu powstał najnowszy wiersz autorstwa Jana Chmiela, który prezentujemy poniżej.


SZARPANE CHORDOFóNY

Dedykuję znakomitej artystce, harfistce Annie Trefon


Szarpane chordofóny we skoczowskim kinie
jedyn wedla drugigo stanyły na scynie.
Przi wielkim sie sadowi drobniusiyńko Ania,
na miyjszym chnet nóm zagro wielki Vadim Gawa.

Nejprzód Ania przi harfie przisiadła łokrakym,
łuśmiychła do widownie dziywczyncym buziakym,
przituliła do łona królewski instrumynt
i zatańczyły dłonie po napiyntych strunach,
niby pora łabybdzi przi brzegu w szuwarach
w czasie godów wiosynnych na kowalskich stawach.
To połechce cichućko struny wiolinowe,
to paluszkym nejmiyjszym szarpnie za basowe,
i wygrywo na harfie arpegia, glissanda...
Wielkóm radość nóm sprawio mała Trefon Anna.

Nasz gość z Ukrainy w klimaty rómantyczne
wprowadzi pieknym brzmiynim gitary klasycznej.
Tak bez słowa rozpoczył swe kóncertowani.
Gitarowo muzyka niósła sie po sali,
jakby ptoszki śpiywały w lesie na Podborku.
Tela w graniu Vadima dziwnego łuroku.

Łuroczo harfistka siedzi wedle w półmroku,
a jo sióngnył... po pióro i piszym po cimoku.


Skoczów, 25.04.2009

J.R.

  

  

  

  

  

 

WIERSZE30.04.2009

 

 

GWAROWA PROMOCJA 

Promocja ostatniego tomiku tryptyków wierszy gwarowych Jana Chmiela zatytułowanego „Wiersze z gwary wyplecióne, fraszkami doprawióne” miała miejsce 24 kwietnia w Teatrze Elektrycznym. Po przywitaniu gości przez dyrektora MDK Roberta Orawskiego oraz słowie wstępnym Haliny Szotek na temat gwary i jej powiązań z dzisiejszą rzeczywistością autor zaprezentował swe najnowsze wiersze. Spotkanie promocyjne wzbogacił występ Ludowego Zespołu Śpiewaczego TRY-TON, który działa przy skoczowskim MDK pod przewodnictwem głównego bohatera piątkowego spotkania.

J.R.

 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

DNI KSIĄŻKI27.04.2009

 

   

kliknij w obrazek żeby zobaczyć szczegóły

 

DNI KSIĄŻKI W SKOCZOWIE 

Dni Książki w Skoczowie, zorganizowane pierwszy raz 24 i 25 kwietnia, zgodnie z zamierzeniem zwróciły uwagę mieszkańców miasta na szeroko pojęte czytelnictwo. Na rynku ustawiono namioty ekspozycyjne z publikacjami pisarzy najściślej związanych ze Skoczowem. Wśród nich znalazły się pozycje autorstwa Gustawa Morcinka, Zofii Kossak, Józefa Pietera i Bożeny Kropki prezentującej napisaną przez siebie pozycję na temat alergii. Swój tryptyk gwarowy promował również Jan Chmiel. Ponadto każdy mógł wziąć udział w otwartej akcji „Książka za książkę” oraz zrelaksować się w „Skoczowskiej Strefie Słuchania” – pod namiotem, gdzie była okazja posłuchania dzieł literackich czytanych przez słynnych aktorów, odtwarzanych z płyt CD. Dodatkową atrakcję dla najmłodszych stanowiły sobotnie przejazdy „Bajkową ciuchcią”, w której można było posłuchać bajek podczas darmowej wycieczki po mieście. Do obchodów książkowego święta przyłączyły się także dzieci z Przedszkola Nr 1 oraz uczniowie Gimnazjum Nr 4, którzy namalowali na chodniku białe stopki prowadzące do Biblioteki Publicznej. Miejski Dom Kultury, organizator czytelniczego przedsięwzięcia, postanowił również nagrodzić dzieci i młodzież, które wypożyczyły największą ilość książek zapraszając je na interesujące warsztaty papieru czerpanego.

J.R.

 

  

  

  

  

  

  

  

  

 

 

ZAPROSZENIE23.12.20088

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć regulamin

 

TURNIEJ TAŃCA DISCO21.04.2009

 

 

kliknij w obrazek żeby zobaczyć regulamin

VII TURNIEJ TAŃCA DISCO


Tegoroczny Turniej Tańca Disco odbył się 18 kwietnia w Miejskim Domu Kultury. Była to już siódma edycja tanecznych zmagań formacji tańca nowoczesnego. Turniej przebiegał w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Oceną prezentujących się zespołów zajmowało się jury w składzie: przewodnicząca Lucyna Barbara Apryjas, Urszula Wiśniowska, Marzena Polok-Latusek i Agnieszka Zwardoń. Wyniki sobotniego konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria - szkoły podstawowe:

I MIEJSCE – IMPULS (Miejski Dom Kultury „Prażakówka” w Ustroniu)
II MIEJSCE – SHAKE A LEG (SP nr 32 w Chorzowie)
III MIEJSCE – MERLIN (SP nr 3 im. J. Pawła II w Skoczowie)
WYRÓŻNIENIE – FIKOŁEK (SP nr 34 w Chorzowie)
NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA – MERLIN

Kategoria – gimnazja:

I MIEJSCE – DOUBLE (Miejski Dom Kultury „Prażakówka” w Ustroniu)
II MIEJSCE - FREE JUMP (SP nr 3 im. J. Pawła II w Skoczowie)
III MIEJSCE – PROJEKT (Miejski Dom Kultury „Koszutka”w Katowicach)
WYRÓŻNIENIE – HOOLIGANS (Gimnazjum Publiczne im. ks. prof. J. Tischnera w Cięcinie)
NAJLEPSZA CHOREOGRAFIA – FREE JUMP (SP nr 3 im. J. Pawła II w Skoczowie)

NAJLEPSZY KOSTIUM – DOUBLE (Miejski Dom Kultury „Prażakówka” w Ustroniu)


W obu kategoriach przyznano także dyplomy za najlepszy występ solo, które otrzymały tancerki z zespołu SHAKE A LEG oraz FREE JUMP.
Turniejowi towarzyszył gościnny pokaz skoczowskiej grupy break-dance ESPADA i formacji tanecznej EKSPERYMENT. Fotorelację z turnieju można pooglądać na portalu www.ox.pl.

 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

POWITANIE WIOSNY23.03.2009

 

 

KONCERTOWE POWITANIE WIOSNY 

Cytat „Wiosna – cieplejszy wieje wiatr” stanowił motto dwóch koncertów młodzieżowych, które zorganizował w Teatrze Elektrycznym Miejski Dom Kultury 20 i 21 marca. W pierwszy wieczór na kinowej scenie zaprezentował się bielski zespół Terapia. Autorami rockowo-rock’n’rolowych brzmień byli: Szymon Fiuk (gitara), Bartek Bajor (gitara), Jarek Gacek (bas), Przemek Osiewicz (perkusja) i dobrze znany skoczowianom wokalista Szymon Wyrembak. Sobotni wieczór należał do chłopców z grupy Sleepwalkers. Kompozycje własne, jak i covery nieśmiertelnych utworów zadecydowały o gorącym przyjęciu zespołu przez tłumnie zgromadzoną publiczność. Tym razem o dobry muzyczny klimat zadbali: Łukasz „Oris” Orawski (klawisze), Remigiusz Klimurczyk (perkusja), Marcin „Czizu” Kaiser (bas, wokal) i Wojtek Wojnar (gitara, wokal).

Atmosferę skoczowskiego, młodzieżowego witania wiosny można przywołać raz jeszcze przy pomocy fotoreportażu, jak i videoreportażu umieszczonego na www.ox.pl, gdzie zapraszamy wszystkich, którzy dobrze się bawili w Teatrze Elektrycznym, a także i tych, którzy z różnych przyczyn do niego nie dotarli.

J.R.

  

  

  

  

  

  

    

  

  

  

  

  

  

    

  

  

  

  

  

  

    

  

  

  

 

 

OTWARTE SERCA16.03.20099

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

OTWARTE SERCA

Aż 3482,47 zł. Udało się uzbierać 15 marca w Teatrze Elektrycznym podczas koncertu charytatywnego na rzecz chorej na cukrzycę Gabrysi. Dziewczynka oprócz pokonywania uciążliwości związanych z cukrzycą zmaga się z astmą i atopowym zapaleniem skóry. Dużą pomocą przy wymienionych dolegliwościach stanowiłby zakup pompy insulinowej, przy pomocy której mogłaby otrzymywać insulinę w bezbolesny sposób i tym samym unikać wielu koniecznych zastrzyków każdego dnia. Dodatkowo pompa pozwala na swobodną regulację przepływu insuliny w zależności od poziomu cukru, a także posiada system całodobowego monitoringu glikemii bez konieczności ciągłego, bolesnego nakłuwania paluszków. Zakup pompy insulinowej niestety wiąże się z dużymi kosztami, stąd też pojawił się pomysł, by pomóc sześcioletniej Gabrysi, uczęszczającej, w miarę zdrowotnych możliwości, do Przedszkola Nr 2 w Skoczowie.
Zespoły, które zagrały dla małej skoczowianki zrezygnowały w 100% ze swego honorarium, a ponadto dały z siebie absolutnie wszystko. Jako pierwsi swe gitarowe umiejętności zaprezentowali dwaj przyjaciele z Guitar Duo: Grzegorz Mentel i Marek Bojda - muzycy odnajdujący się doskonale w klimacie utworów Edwarda Stachury. W przerwie na scenie pojawiła się Gabrysia oraz kierownik skoczowskiej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej Andrzej Cichy, który przekazał dziewczynce plecak pełen książek, przyborów malarskich i miłych zabawek.
Na drugim koncertowym, jak i zaszczytnym miejscu pojawił się legendarny zespół o bluesowo-rockowych, a dodatkowo śląskich korzeniach – „Krzak”. Dla wielbicieli tej nie tak łatwej do zdefiniowania muzyki, jak i wszystkich, którzy zetknęli się z nią po raz pierwszy była to prawdziwa, żywiołowa uczta. Tworzyły ją nadzwyczajne basowe brzmienia autorstwa najlepszego polskiego basisty od ponad 30 lat – Krzysztofa Ścierańskiego, niewyobrażalne dźwięki skrzypcowe Jana Błędowkiego, długodystansowe uderzenia perkusyjne Irka Głyka oraz nad wyraz elektryczne wariacje strunowe Leszka Windera. Ten ostatni był także pomysłodawcą charytatywnego wydarzenia, które zarówno od tej strony, jak i strony muzycznej można uznać bezsprzecznie za jedno z najciekawszych przedsięwzięć w historii naszego miasta.
Zadowolenie z efektu zbiórki podzielają również organizatorzy koncertu: Stowarzyszenie Artystów i Twórców w Chorzowie, Miejski Dom Kultury w Skoczowie, Chrześcijańska Służba Charytatywna – filia w Skoczowie oraz portal internetowy www.ox.pl, „Głos Ziemi Cieszyńskiej” – obejmujący patronat medialny nad imprezą, jak również Drukarnia Madar. Wszystkim tym, którym nie udało się wejść do zatłoczonego kina polecamy odwiedziny wymienionego portalu, na którym umieszczono filmy z niedzielnego wydarzenia, jak również fotorelację. Każdy, kto chciałby jeszcze wspomóc małą Gabrysię może to zrobić wpłacając pieniądze na konto: PKO Cieszyn 90 1020 1390 0000 6302 0118 7228 /z dopiskiem/ dla Gabrysi lub ofiarowując 1% swego podatku również przez przy pomocy ChSCh.

J.R..

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  fotorelacja z koncertu oraz filmy do obejrzenia na www.ox.pll

 

PIEKIELNE URODZINY16.03.2009

 

PIEKIELNE URODZINY 

Rozpoczął się właśnie trzeci rok działalności skoczowskiego Klubu Dyskusyjnego „Piekiełko”. Dwudniowe urodzinowe świętowanie dwuletniej filmowej historii klubu miało miejsce 13 i 14 marca w Teatrze Elektrycznym. Jak na typowe urodziny przystało nie zabrakło szampana, tortu, ale i honorowego trofeum w postaci fikuśnych różków. Z rąk prezes klubu Barbary Idasiak otrzymali je wszyscy ci, którzy w sposób szczególny dbają o jego istnienie i rozwój: pani burmistrz Janina Żagan, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie Robert Orawski, operator Tadeusz Sikora oraz zaangażowani członkowie piątkowych dyskusji: Apolonia Agusi, Bogdan Zając, Krzysztof Nowaczek. Ponadto przypomniano filmy obejrzane w ciągu dwóch lat i dotknięto tematu trudnych warunków do dyskusji, związanych z odbiegającą daleko od marzeń bazą lokalową. Z myślą o marcowym wydarzeniu przygotowano filmy kultowego reżysera amerykańskiego Quentina Tarantino: zaprezentowany w piątek „Pulp Fiction” i wyemitowany w sobotę obraz „Jackie Brown”. Trafionym w dziesiątkę prezentem urodzinowym dla skoczowskiego DKFu okazało się pozyskane kilka dni temu wsparcie finansowe z ukierunkowaniem na jego działalność, otrzymane na zasadzie grantu od  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pozwoli ono powrócić znów do cotygodniowych seansów, jak i cotygodniowych dyskusji.

J.R..

  

  

  

  

 

ŁOWCY .B10.03.2008

 

KABARET ROZCHWYTYWANY 

W czwartkowy wieczór 5 marca sala widowiskowa skoczowskiego Miejskiego Domu Kultury niemalże pękała w szwach. Tłumnie przybyła publiczność miała okazję wziąć udział w przepełnionym humorem show autorstwa kabaretu Łowcy. B. Olbrzymie zainteresowanie wydarzeniem, jak też zadowolenie perfekcyjnym pod każdym względem występem pokazało, że uwielbienie tego typu dziedziny rozrywki charakteryzuje szerokie kręgi odbiorców. Fakt ten potwierdziły dodatkowo długie kolejki kolekcjonerów autografów.

J.R.

  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


zdjęcia Michał Piętosa www.ox.pl

 

KONCERTT18.02.2009

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

 

            Dawne tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, dynamiczne nowoczesne brzmienia, a także utwory skomponowane m.in. do słów Agnieszki Osieckiej zaprezentowała z okazji Walentynek w Teatrze Elektrycznym Joanna Słowińska wraz z zespołem. Wśród gości koncertu znaleźli się członkowie fanklubów wokalistki oraz miłośnicy piosenek aktorskich, oratoryjnych i folku. Wydarzenie umożliwiło posłuchać koneserom utworów śpiewanych rzadko już używaną techniką „głosu białego”.

J.R.

    

  

  

  

  

  

  90 ROCZNICA23.01.2009

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

90 rocznica bitwy pod Skoczowem 

Obchody 90 rocznicy bitwy po Skoczowem rozpoczęto już 23 stycznia wykładem tematycznym dla młodzieży szkół skoczowskiej gminy. Uczniowie po wysłuchaniu ilustrowanej multimedialnie prelekcji Haliny Szotek otrzymali okazjonalną broszurę, wydaną przez Urząd Miejski. Dalszy ciąg obchodów, kierowany tym razem już do wszystkich zainteresowanych, miał miejsce 31 stycznia. Rozpoczęła je emisja filmu dokumentalnego z 1935 roku pt. „Sztandar wolności”. W prezentowanym obrazie Ryszarda Ordyńskiego zawarto wszelkie dostępne materiały archiwalne dotyczące historii wydarzeń tamtych dni: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. O godz. 13.00 złożono kwiaty na cmentarzu ewangelickim i katolickim w miejscu spoczynku żołnierzy poległych w bitwie pod Skoczowem. Konferencję popularnonaukową rozpoczęto dwie godz. później wykładem Haliny Szotek. Pani historyk przedstawiła przebieg bitwy pod Skoczowem wraz ze śladami pamięci, jakie po niej pozostały. Autorem kolejnej prelekcji był Grzegorz Wnętrzak prezentujący temat: „Postawy mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w czasie konfliktu polsko – czeskiego w 1919 roku”. Trzecie wystąpienie należało do Władysława Motyki – wiceprezesa Związku Podhalan, który zapoznał słuchaczy z udziałem formacji podhalańskich w zmaganiach pod Skoczowem w 1919 i 1939 roku. Wykład połączony został z promocją autorskiej książki pt.: „Za nasom slebode, za Ojczyzne miłom. Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim”.

Wszystkim, którzy nie zdołali wziąć udziału w obchodach 90 rocznicy bitwy pod Skoczowem serdecznie polecamy broszurę okolicznościową, wydaną specjalnie z tej okazji. Jest ona dostępna bezpłatnie w ARTadresie.

J.R.

  

  SPEKTAKL MUZYCZNY21.01.20099

 

 

kliknij w obrazek aby zobaczyć szczegóły

  

  

  

  

WOŚP 200912.01.2009

 

Światełko do nieba - Kaplicówka

  

  

  

  

  

  

         

 

WIELKA GALA15.01.2009

 

WIELKA GALA

 Taki właśnie tytuł nosił I skoczowski Koncert Noworoczny, który odbył się 3 stycznia, w pierwszą sobotę Nowego Roku w Miejskim Domu Kultury. Licznie przybyli goście wypełnili salę widowiskową.

Burmistrz Skoczowa Janina Żagan witając wszystkich zebranych złożyła noworoczne życzenia oraz podziękowała za współpracę z samorządem oraz wkład w rozwój skoczowskiej gminy. Podziękowania przybrały muzyczną oprawę, a dedykacje skierowane były przede wszystkim dla przedsiębiorców, właścicieli firm działających na terenie naszej gminy, kupców, zakładów opieki zdrowotnej, aptekarzy, ale także wszystkich tych, którzy pomagali w przygotowaniach domu dla repatriantów. Podziękowania skierowane były także do radnych miejskich i powiatowych oraz przedstawicieli starostwa i regionu..

Wieczór obfitował w znane, melodyjne przeboje operowe i operetkowe, którymi raczyli artyści operetki wrocławskiej ze wspaniałą solistką Moniką Gruszczyńską na czele. Uatrakcyjnieniem były także tańce baletowe, co w całości zapewniało wspaniałe przeżycia artystyczne.

            Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tak uroczyste Koncerty Noworoczne wpiszą się na stałe w skoczowski kalendarz imprez kulturalnych. 

Ewa Bojda

 

  

  

  

 

ŚWIĄTECZNE NASTROJE12.01.2009

 

ŚWIĄTECZNE NASTROJE

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci i młodzieży skoczowskiej gminy zaprezentowano 4 stycznia br. w Miejskim Domu Kultury podczas koncertu „Świąteczne nastroje”. Wydarzenie to poprzedził przegląd kolęd i pastorałek, który odbył się 16 i 19 grudnia 2008 roku. Wśród wyróżnionych młodych wokalistów znaleźli się wychowankowie przedszkoli z Wiślicy, Ochab, PP Nr 4 w Skoczowie, PP Nr 2 w Skoczowie oraz szkół: SP Nr 5 z Ochab, SP Nr 1ze Skoczowa, SP Nr 3 ze Skoczowa, Gim Nr 5 z Ochab, Gim z Pierśćca i Gim Nr 2. Koncert ubogaciły wiersze ks. J. Twardowskiego i bp Pawła Anweilera.

J.R.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.