ZAJĘCIA CERAMICZNE

 

Zajęcia ceramiczne przeznaczone dla miłośników sztuki modelowania z gliny.
Celem zajęć ceramicznych jest między innymi wprowadzenie w różnorodne realizacje form przestrzennych, możliwych do wykonania przez dzieci i młodzież. Uczestnicy zajęć poznają historię wykopaliskową ceramiki, techniki wyrabiania z gliny i jej rodzaje a także podatność gliny na modelowanie, dobór narzędzi do oczekiwanego efektu plastycznego, oraz metody suszenia i zdobienia wyrobów ceramicznych.
Poprzez próby poznawania masy ceramicznej podejmowane samodzielnie lub aranżowane przez innych, uczestnicy zajęć nabywają umiejętności zastosowania i użycia określonego materiału, uczą się, że materiały można łączyć, że w każdym z nich tkwi wiele tajemnic, które można odkrywać. Zakres, jakość oraz liczba prób decyduje o zasobie zdobytej wiedzy, umiejętnościach, przeżyciach, które warunkują przebieg kreacji i efekt jej wytworów.
Zajęcia ceramiczne umożliwiają uczestnikom zajęć swobodę w odkrywaniu świata gliny, dostarczają dawki emocjonalnej niezależności w wyrażaniu siebie. Dzieci bardzo chętnie lepią i formują przedmioty z gliny. Szczegółowe wskazówki dostosowane do możliwości dzieci i młodzieży, pozwalają im wykonać prezenty, dekoracje do dziecinnego pokoju i wiele innych ciekawych zabawek. Wśród piętrzących się na półkach ceramicznych zbiorów można natrafić na wiele oryginalnych pomysłów np. dowcipne wtyczki do kwiatków, fantazyjne kubeczki, dekoracyjne wianuszki, weneckie maski, biżuterię, plecione koszyczki, zabawne drobiazgi na różne okazje a także gliniane wazoniki, doniczki i miseczki. Pojawiają się także baśniowe postacie oraz zastępy zwierzątek. Poprzez ceramiczną pracownię przejawiają się niekiedy swoiste trendy tematyczne.
Długotrwałe nieraz poszukiwania zaplanowanego wcześniej kształtu uczą cierpliwości, szacunku dla pracy kolegów, a także umiejętności przekładania języka wyobraźni na język "glinianych możliwości". Glina jest niezmiernie wdzięcznym tworzywem i ten fakt prawdopodobnie decyduje o jej tak wielkim powodzeniu.

 

  

Gwarantujemy radość tworzenia, obcowanie ze sztuką, doskonałą zabawę. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zapisy w Miejskim Domu Kultury

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.