ZESPÓŁ REGIONALNY "SENIOR"

 

Zespół Regionalny ''Senior'' powstał w Klubie Seniora w 1966 r. i liczył początkowo 30 członków. Założycielami zespołu były: Helena Girdwojn i Aniela Bolek. Gdy Klub zmienił siedzibę zespół znalazł miejsce w Międzyzakładowym Domu Kultury ''Tryton''.
Kierownikami zespołu byli: Aniela Bolek, Marta Fiedor, Marianna Szczypka, a od 16 lat Stefan Krzempek.
Pierwszym muzykiem zespołu był Gustaw Wentruba. Potem jego dzieło kontynuowali kolejno: Stanisław Banszel, Gustaw Jaworski, Eugeniusz Chwastek, Stanisław Pasterny, Karol Kozieł, Edward Buchtyar i Franciszek Cebula.
W latach 80-tych zespół przeniósł się do Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, a po jego likwidacji do Spółdzielczego Domu Kultury ''Wspólnota'', którym kierowała Helena Wajda. Z upływem czasu zmalała liczebność ''Seniora''. Dziś liczy on 18 członków.
Zespół Regionalny ''Senior'' opracował ponad 100 piosenek ludowych oraz 12 tańców. Między innymi : ''cieszyniok'', ''błogosławiony'', ''chusteczkowy'', ''myśliweczek'', ''krzyżok'', ''spacerpolka''. Zespół opracował także inscenizacje związane z dorocznymi świętami, dożynkami, „Godami Żywieckimi” i kolędowaniem.
Wyrazem uznania dla zespołu są zaproszenia na cykliczne imprezy folklorystyczne jak: „Tydzień Kultury Beskidzkiej” w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Ujsołach. W 1987 r. zdobył II miejsce w „Godach Żywieckich” za kolędowanie.
Brał udział w Ogólnopolskich Przeglądach Zespołów Amatorskich w Rzeszowie, Szubinie i Bydgoszczy, gdzie zdobył nagrodę redakcji czasopisma ''Życie i Zdrowie''. Od 1998 r. bierze udział w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych ''Złoty Kłos'' w Zebrzydowicach, gdzie w 2005 r. zdobył II miejsce. Co roku prezentuje się na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Brennej. W 1995 r. zdobył tam wyróżnienie II stopnia, w 1996 r. III miejsce, w 2004 r. wyróżnienie, a w 2005 r. II miejsce.
Zespół uczestniczy corocznie w Dniach Skoczowa. Występuje na licznych imprezach organizowanych m.in. w Skoczowie, Pogórzu, Kiczycach, Pierśćcu, Wiślicy.

  
        

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na próby zespołu które odbywają się w każdą środę od 17.00 – 20.30 w MDK.

 

 
 
  
   
 
   
 
   


 


 


 


 
 
 

 

o nas | oferta | aktualności | plan imprez | dni skoczowa | galeria | kontakt
Copyright 1999 - 2007 MDK. All rights reserved.